Bu ne yaman çelişki

banner37

Yabancı oyuncu kontenjanının kaldırılması için Futbol Federasyonu’nda görüşme yapılırken, bu yıl bazı kulüplerin kariyerli yabancı futbolcular için yarışa girmesi kafalarda soru işareti yaratıyor

banner87
Bu ne yaman çelişki
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

Dövizde yaşanan artışın ardından kulüplerin isteği ile genel kurul niteliğinde bir toplantı yapan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, toplantının ana maddelerinden biri olan yabancı oyuncu sayısının önümüzdeki sezondan itibaren kademeli olarak düşürülmesi konusunda ilk adımı atarken, kulüplerin bunun tersi şekilde davranması dikkatlerden kaçmıyor. Takımlarımız yüksek bedelli yabancı transferleri yanında, dünya yıldızlarını ülkeye getirmeye yönelik girişimlerini arttırarak sürdürüyor.

 

Gündem halen Semih Şentürk, Baroni, Egwuekwe ve Lua Lua

 


Doğan Türk Birliği’nin Türk futbolunun önemli golcülerinden Semih Şentürk ile ilgilenmesi, ardından da A.Yeşilova’dan Lomana Lua Lua’ya 10 bin sterlin peşin, 1.800 sterlin de aylık anlaşmaya varmasının ardından oyuncunun eski kulübü A.Yeşilova, önce Nijeryalı milli oyuncu Azubuike Egwuekwe ile ilgilendiğini açıklamıştı. Yeşilova, bununla kalmayarak 1 gün sonra Türkiye’de Fenerbahçe formasını 5 yıl süre ile giyen Brezilyalı Cristian Baroni ile anlaştıklarını açıkladı.

 

Yenicami ve MTG de önemli kaynak ayırıyor

 


Yabancı futbolcular konusunda eli açık kulüplerin varlığı da dikkatlerden kaçmıyor. Yenicami’nin gol kralı John Ebuka için 40 ile 55 bin dolar arasında bir yıllık rakama anlaşma yaptığı telafuz edilirken, MTG’nin İtalya’da top koşturmuş Nijeryalı Obide yanında geçtiğimiz sezon attığı gollerle çok konuşulan Ebi Peter’e önemli ödemeler yapacak olması da yabancıya karşı rağbetin ne denli önemli noktada olduğunu ortaya koyuyor.

 

Dünyaya tanıtım argümanı kuvvetleniyor

 


Bu tip Dünya yıldızı oyuncuların ülkemize gelip futbol oynamaları ülke tanıtımına yardımcı olacağı görüşünü savunan kulüplerin yabancı sayısının tartışılmasının gereksiz olduğuna ima yapan bu görüşleri ise tartışılmaya devam ediyor. Kalite ve rekabetin bu denli yükseldiği futbolumuzda yabancının kaldırılması konusunda kulüplerin sezon sonuna doğru görüşlerinin nasıl olacağı şimdiden bir merak konusu olmuş durumda.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75