banner6

Bülent Çıraklı

banner37

Kıbrıs’ta bisiklet sporuna yıllarını vermiş bir numaralı lisans sahibi bir sporcu ve yıllarca hizmet etmiş bir federasyon başkanı

Bülent Çıraklı
banner151 banner143

Can İPCİOĞLU

Lefkoşa’da 1954 yılında dünyaya gelen Bülent Çıraklı, bisiklet sporu ile adı özdeşleşmiş bir isimdir. 1969 yılında Gençlik Gücü’nde yöneticilik yapan Merhum Salim Mulla Hasan ile Hüda Reis’in destekleri ile bisiklet ile tanışan Çıraklı, 5 Nisan 1970 tarihinde ilk yarışmaya katıldı. 1971 yılında Bisiklet Federasyonu ilk başkanı olan Salim Mulla Hasan, yönetimine Derviş Şekerci ve Hüseyin Çıraklı gibi isimleri dahil etti. Federasyon kurulduktan sonra birçok etkinlik düzenlenmeye başladı.

İlk lisansa sahip bisiklet sporcusu


1971 yılında Uluslararası Bisiklet Federasyonu’na (FİAC) üye olununca Bülent Çıraklı da Kıbrıs’ın bir numaralı lisansının sahibi oldu. 1971 yılında Türkiye’de yapılan 4. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışlarına katılarak 8 etap ve 1000 km olan Adapazarı- İstanbul yarışmasında öndeki grup içerisinde finişe girerek ikinci olmuştu. Bülent Çıraklı’nın verdiği bilgi ışığında Avrupa’da ve Türkiye’de bisikletler alüminyumdu ancak Kıbrıs’ta demir bisiklet ile yarışmak zorunda kalmışlardı. Çıraklı, aynı şartlarda yarışmamakla birlikte kendisinin demir olduğu için ağır olan bisikletine karşılık rakiplerinin hafif bisiklet ile yarıştıklarının bilinmesini istedi. Bisiklet sporunun oldukça pahalı bir spor branşı olduğunun altını çizen başarılı isim, 1976 yılına kadar uluslararası yarışlara katıldığını söyledi.

Başarıları ile hep örnek oldu


1975 yılında merhum Güner Burgul’un Kastamonu’daki bir kursa katılarak antrenörlük belgesi aldıktan sonra kendisinin de bir yıl sonra ayni belgeye sahip olduğunu ifade etti. Ayni dönemlerde Ahmet Osman ilk yarış komiseri olarak görev yapmaya başladı. 1980 yılında Salim Hasan Mulla’nın federasyon başkanlığı görevini bırakması ile 2000 yılına kadar Güner Burgul’un federasyon başkanı olduğunu dile getiren Çıraklı, kendisinin 60’lı yaşlara kadar fiili olarak yarışlara katıldığından söz etti.


Yol ve dağ bisiklet yarışlarında birçok başarılar elde eden Bülent Çıraklı, başarıları ile hep örnek oldu. Güner Burgul dönemlerinde Asbaşkan olarak görev yapan Çıraklı, Bisiklet Federasyonu Başkanlığı görevine 2000 yılında getirildi. Bundan sonraki süreçlerde Hüseyin Akcan başkan oldu. 2008-12 arasında tekrardan federasyon başkanlığı görevinde bulunan Çıraklı’dan sonra İnsel Paralik, Ekin Adademir ve şu anda Mustafa Cevdet başkanlık görevinde bulunuyor. Sokaklarda bisiklet sürerek başlayan bu serüveninde şimdilerde federasyonun Disiplin Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Türkiye ile ilişkiler ve bir dönem yaşanan sıkıntılar


Çıraklı, 2000 yılında göreve geldiği başkanlık ve öncesindeki yöneticilik anılarını da paylaşıyor. 1980 yılında Moskova’da yapılan olimpiyatlara Güney Kıbrıs katılmak için müracaatta bulundu. Türkiye etkinliğe o dönem katılmazken Güney Kıbrıs’ın üyeliği kabul edilince bizim üyeliğimiz ise donduruldu. Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan Kıbrıs Türk Bisiklet Federasyonu, 1983 yılından itibaren ilişkilerde kopukluk yaşanmaya başladı. Uzun bir mücadele sonunda bölge yarışmalarına davet alınmaya başlandı, ardından da kendilerini davet eden bölgeleri adamıza davet ederek karşılıklı yarışların yapılması sağlandı. Daha sonraki yıllarda Türkiye adına sporcularımıza milli davetler yapılarak yarışlara katılımlarına olanak tanındı.

Birçok uluslararası yarışta sporcularımız yer aldı


1995-96 yıllarında Türkiye milli takımı içerisinde yarışma imkanı bulan sporcularımız başarılar elde ettiler. Bu süreçte Hüseyin Akcan ile Zihni Üney sporcularımıza destek verdiler. 2000’li yıllarda Türkiye’deki dağ bisiklet yarışlarına 6 sporcu ile katılındı. Balkan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında başarılar yakalandı. 2012 yılında Türkiye’de ve Almanya’da yapılan tüm yarışlara katılma olanağı bulundu. Dr. Behzat Ünel’in girişimleri ile Almanya’da gerçekleşen dağ bisiklet yarışlarında yer bulan Bülent Çıraklı ve arkadaşları kürsülerde hep yer aldılar. Bu yarışmalardaki performansları belediye başkanının dikkatini çekince sporcularımız ile daha yakından ilgilenmeye başlandı. Birçok firma kendilerine sponsor olmaya başladı. Rusya, Yunanistan ve Almanya’daki yarışlara bundan dolayı katılmak mümkün olmuştu.

En pahalı spor olgusu

Bisiklet sporunun en pahalı spor olgusuna katıldığını söyleyen Bülent Çıraklı en ucuz bisikletin 2500 Euro en pahalı bisikletin ise 15000 Euro olduğunu söylüyor. 2014 yılından sonra uluslararası temaslar yeniden dururken 2015’ten sonra uluslararası bisiklet turlarına katılmaya başlandığını ifade eden Çıraklı, bu turlara katılmanın da yarışlara katılmak gibi olmasa da büyük yararının olduğundan söz ediyor. 2000 yılında Lefkoşa Belediye Spor Kulübü’nün kuruluş aşamasında yer aldığını ifade eden Çıraklı, spor ve kültür etkinliklerine katıldıklarını söyledi. Bülent Çıraklı, Triatlon Federasyonu içerisinde de görev yaptığını belirterek Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’nde de başkanlık yaptığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 10:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104