Bülent Tur

banner37

Gençler Birliği altyapısından yetişen ve gösterdiği başarılı performansla kısa sürede A takıma kadar çıkma başarısı gösteren genç yetenek:

Bülent Tur
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Gençler Birliği’nin gelecek vadeden yeteneği Bülent Tur. Tur, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Gençler Birliği’nin geleceğin yıldız adaylarından 23 Eylül 2002 yılında Gazimağusa’da doğan Bülent Tur, dört nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireylerdendir. Bülent Tur, futbol altyapı çalışmalarına erken başladı. Babası Hasan Tur’un Kıbrıs futbolunda oynadığı futbolla adından söz ettirmeyi başaran önemli isimlerden olması, aile bireylerinin futbola büyük ilgi duymaları, Bülent’in futbol sahalarında sürekli yer almasına ve oldukça ilgi duymasına sebep oldu.

Erken zamanda üstyapı


Futbol hayatına 7 yaşında (2009 yılında) Gençler Birliği’nde başlayan Bülent Tur, yeteneklerini geliştirmek ve gelecekte iyi bir yerlere gelebilmek adına çok ciddi çalışmalar içerisine girdi. Altyapı çalışmalarına erken başlayarak geleceğini sağlam temeller üzerine kurabilmek için basamakları birer birer çıkmaya başladığı dönemlerde hırslı ve kararlı bir şekilde çalışan Bülent Tur, altyapı çalışmalarına, bireysel çalışmalarla da destekleyen ve gelişimine ciddi katkı sağlayarak erken zamanda üstyapılarda yer alacağının sinyallerini verdi.


Gençler Birliği altyapılarında miniklerde (2009 yılında) futbola başlayan Bülent Tur, 3 yıl başarılı bir şekilde temel eğitimini aldıktan sonra yıldızlar kategorisine alındı. Yıldızlarda (2012 yılında) istekli arzu bir şekilde çalışmalara devam eden Bülent Tur, 3 yıl boyunca gelişimi göstererek dikkat çekmeyi başardı. Altyapı çalışmalarında geçen 6 yıllık süreç içerisinde temel eğitimini en iyi şekilde almaya özen gösteren Bülent Tur için yarışmacı ligler için önü açılmış oldu.


Futbolda yeni bir döneme giren oynadığı futbolla adından söz ettirmeye aday yetenekli futbolcu Bülent Tur, gelecekte daha iyi yerlere gelebilmek için karalı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Fark yaratmaya başladı


Gençler Birliği minik takımında futbol serüveni başlayan geleceğin yıldız adayı Bülent Tur, henüz 12 yaşında iken (2014 yılında) U15 takımına alınarak yeni bir maceraya başlamış oldu. U15 takımıyla farklı bir ligde farklı yerlere gelebilme adına mücadeleye tüm gücü ile devam eden, çok başarılı bir performans sergileyerek yıldızı parlamaya başlayan Bülent Tur, adından sıkça söz ettirmeye başladı. Küçük yaşta futbolda sivrilen, yarışmacı ligde oynamaya başlayarak gelişen Bülent Tur, 3 yıl (2014-2015-2016) U15 takımında yer aldıktan sonra, U17 takımına oynamadan hızlı bir geçiş yaptı. 14 yaşında (2016 yılında) U21 genç takıma alındı.

banner134

Altyapılarda göstermiş olduğu başarılı performanstan dolayı küçük yaşına rağmen U21 takımda 4 yıl (2016-2017-2018-2019) forma giyen genç yetenek Bülent Tur, ortaya koyduğu üstün performanstan dolayı dikkat çekerken, genç takımda son yılında ilk devrede oynadığı 15 maçta 13 gol atarak fark yaratarak A takıma yükseldi. Gelecekte futbolda çok daha iyi yerlere gelebilme ve kalıcı olabilme adına mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüren genç yetenek Bülent Tur, 17 yaşında (2019 yılında) yükseldiği A takımda 1 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Adından söz ettirmek istiyor


Bülent Tur, küçük yaşta temel eğitimi en iyi şekilde alan, geçişleri hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştiren, hedef büyülterek yükselmiş olduğu A takımdaki performansını üst seviyelere çekerek kalıcı olmayı hedefliyor. Oynadığı futbolla hızlı bir şekilde yükselişine devam eden, A takımda yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendiren, kalıcı olmak için çalışmaya devam eden genç yetenek Bülent Tur, 2019-2020 futbol sezonu ligin 13. haftasında Çanakkale maçında ilk kez forma giyerek 2. dakikada frikikten attığı gol attı ve A takım kariyerinin ilk golü oldu. Büyük hedefler peşinde koşan, hırslı yapısıyla, oyun zekasını oyun kalitesi ile bütünleştiren, pas kalitesini final paslarıyla bileştirme özelliğine sahip, kanat organizasyonlarında adam eksilten, asist yapma özelliği yanında özellikle frikiklerden attığı gollerle skora katkı koyma özelliğe sahip Bülent Tur, öncelikli hedefi oyun zekası ve kalitesiyle iyi bir futbolcu olma yolunda emin adımlar ile devam ederek en iyi şekilde kendini gösterip, oynadığı futbolla takım içerisinde parlayarak, adından söz ettirmek istiyor.


Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Bülent Tur, İskele Ticaret Lisesi 12. sınıf muhasebe öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları 


Altyapı organizasyonlarında katıldığı turnuvalarda elde edilen şampiyonluklar, U15 takımında 2015 yılında ilk kez forma giyen Bülent Tur, U15 Yıldızlar (15 yaş altı) liginde Gençler Birliği formasıyla 2015-2016 sezonunda 1.turda kaybederek çeyrek finale yükselme şansı elde edemedi. 2018 yılında liselerarası futbol şampiyonası finallerinde İskele Ticaret Lisesi’yle Kıbrıs 3’üncüsü oldu. 2017 yılında KKTC U15 Milli takıma seçilen Bülent Tur, vize sorunundan dolayı İspanya’daki organizasyonda yer alamadı.

Altyapının önemi: Bülent Tur, altyapıların eskiye göre son yıllarda çok daha iyi olduğuna vurgu yaparak, daha çok önem verilmeye başlandığını belirtti. Kulüplerin altyapılara daha fazla ilgi göstermeye başladığını belirten Bülent Tur, son dönemlerde altyapıdan gelen oyuncuların ne kadar önemli olduğunun farkına varıldığını bundan sonraki süreçte ilginin çok daha fazla artacağını düşündüğünü ifade etti.

Futboldan beklentileri: Altyapıda temel eğitimi en iyi şekilde alarak Gençler Birliği’nde büyük hedeflere ulaşma beklentisi içerisinde olduğunu belirten Bülent Tur, yükselmiş olduğu A takımda sürekli oynayarak kalıcı olmak istiyor. Gençler Birliği altyapısından çıkan birisi olarak ülke futbolunda iyi bir isim yaparak, adından söz ettiren Bülent Tur, futboldan güzel arkadaşlıklar ve dostluklar kazanmak istiyor.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs futbolunun ülkemizde herkesin eleştirdiği odak noktası haline geldiğinin altını çizen Bülent Tur, buna rağmen futbola herkesin ilgi ve alakası çok üst düzey olduğunu belirtti. Oynanan futbol kalitesi adına yapılan eleştirilere rağmen ülkemiz şartları ve koşullarına göre futbolumuzun üst düzeye çıktığını belirten Bülent Tur, ülkemizde çoğunluğun futbola olan merağının ileriki dönemde daha da üst düzey olacağına inandığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75