Burcu: Faaliyetlerimizi tamamlamak istiyoruz

banner37

Dünya ve ülkemizi tehdit eden Koronavirüs tehlikesi nedeniyle tüm spor faaliyetleri dururken spor kamuoyundan yaşanan süreçle ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor

Burcu: Faaliyetlerimizi tamamlamak istiyoruz
banner90
banner8

Levent TEZEL

Uluslararası tanınmışlığı olan ve ülkemizde birçok kişinin ilgi duyduğu branşlardan biri olan bilardoda Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu Başkanı Aşkın Burcu, Bilardo Federasyonu olarak virüs tehlikesi nedeniyle yarım kalan faaliyetlerini tamamlamak istediklerini ifade etti. Burcu, bilardonun sosyal mesafenin korunması anlamında en uygun spor dallarından biri olduğunu, hatta sosyal mesafenin bilardo sporunda kurallarla belirlendiğini de ekledi.

“Rapor hazırladık”


Başkan Aşkın Burcu, “Bilardo Sporu Tedbirli Açılım Koşulları” başlıklı bir rapor da hazırladıklarını ve bunu Spor Dairesi ile paylaştıklarını da kaydetti. Başkan Burcu, tüm spor branşlarının açılım anlamında aynı koşulları taşımadığını da hatırlatarak, bilardonun örnek verilecek olursa futbol, basketbol, hentbol gibi branşların aksine ikili temas gerektirmeyen, sosyal mesafenin korunduğu bir branş olduğunu vurgulayarak bir an önce Sağlık Kurulu’nun onayı olursa faaliyetlerine başlamak istediklerini dile getirdi.

“Sosyal mesafenin kurallara bağlandığı tek spor branşıyız”


banner134
Bilardo Federasyonu Başkanı Aşkın Burcu “Tüm spor branşları gibi maalesef bizim de faaliyetlerimiz virüs tehlikesi nedeniyle yarım kaldı. Ülkemizde hayatın normale dönmesi için çok ciddi bir mücadele veriliyor. Bu noktada tedavi olan hastalarımıza geçmiş olsun derken hayatını kaybedenlere de Allahtan rahmet diliyorum. Sağlık çalışanlarımıza ise canı gönülden teşekkürlerimi gönderiyorum.


Tamamlamamız gereken lig ve kupa maçlarımız var. Kalan müsabakalarımızı kısaltılmış bir program çerçevesinde tamamlamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bildiğiniz gibi bilardo sosyal mesafe esası ile oynanan bir spor dalıdır. Oyuncuların konuşması, yan yana gelmesi yasaktır. Oyun alanı dediğimiz bölgeye oyuncular dışında kimse giremez. Tüm bunlar bilardonun doğal kurallarıdır. Ayrıca ciddi efor sarf etme istemeyen bir spor branşı olduğu için maske ile de oynanabilir. Yani kısaca sosyal mesafenin geçmişten günümüze kurallara bağlandığı tek spor branşıyız diyebiliriz.


Hakemlerimiz ve kulüp yöneticilerimiz ile görüşüyoruz, Sağlık Kurulu’nun olumlu rapor vermesi halinde 18 Mayıs itibarı ile çalışmalarımıza başlamak, 23 Mayıs tarihi ile de hızlandırılmış bir programla kalan müsabakalarımızı tamamlamak istiyoruz. Bu konuda yazılı bir talepte de bulunduk."

“Bilardo Sporu Tedbirli Açılım Koşulları” raporumuzu sunduk


Müsabakalarımıza en güvenli ve en sağlıklı şekilde başlayabilmek adına “Bilardo Sporu Tedbirli Açılım Koşulları” isimli bir rapor hazırlayıp Spor Dairesi’ne sunduk. Bu rapor mevcut kurallarımızın yanı sıra 7 tane de geçici kuralı kapsıyor. Burada sözü edilen kurallar, baştan sona bilardo sporunun en sağlıklı, en hijyen ve en güvenli şekilde baştan sona nasıl yapılacağını anlatıyor. Bu kuralların içeriği sosyal mesafe, alan ihlallerinin önlenmesi, bir takımda olması gereken yönetici ve sporcu sayıları, maske takma zorunluluğu, salonların dezenfektanı, takım sayılarının koşullara göre yeniden düzenlenmesi, sıfır risk mantığı ile çiftler maçlarının oynatılmaması ve kısaltılmış lig programı net ve açık şekilde belirtilmiştir."

23 Mayıs’ta başlayabiliriz


Sağlık Kurulumuzdan onay çıkması halinde yaptığımız program gereği 18 Mayıs’ta çalışmalarımızı başlatıp 23 Mayıs itibarı ile maçlarımızı oynamaya başlayabiliriz. Buna göre 23 Mayıs-22 Haziran tarihleri arasında bölgesel liglerimizi tamamlayacağız. 13-27 Haziran tarihleri arasında Federasyon Kupası maçlarını tamamlayıp 27 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında da Süper Lig maçlarını tamamlamayı planlıyoruz. Sağlık Kurulumuzun onayı ile bir sıkıntı yaşamadan maçlarımızı tamamlayabilirsek 2020-2021 sezonu puanlı yaz turnuvalarını da 1 Ağustos tarihi itibarı ile başlatmayı hedefliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75