banner6

Buse’nin hedefleri büyük

banner37

Buse’nin hedefleri büyük
banner150

banner150

banner99

KKTC Atletizm Federasyonu’nun milli atletlerinden Buse Savaşkan, 2020 yılını değerlendirdi. Yarıştığı yüksek atlama branşında Türkiye’de yılın en iyi derecesine imza atan Kıbrıslı Türk atlet, pandemi nedeniyle uzun süre atletizm hayatını devam ettirdiği Türkiye’de kalarak ailesinden uzak kalmanın süreç içerisinde en zor taraf olduğunu belirtti. Türk milli takımı ile Balkan Şampiyonası’nda yer alma başarısı gösteren, salonda ve açık havada başarılı derecelere imza atan elit atlet, 2021 sezonu için hedef büyüttü, İslam Oyunları başta olmak üzere elde edeceği derecelerle özel yarışlarda yer almak istediğini belirtti.

Savaşkan: Sezon benim açımdan daha iyi olabilirdi


2020 sezonunun kendi açısından daha iyi olabileceğini ancak pandemiden dolayı bunun pek mümkün olmadığını aktaran elit atlet Buse Savaşkan, “2020 sezonu aslında benim açımdan daha iyi olabilirdi ama günümüz durumlarından dolayı bu pek mümkün olmadı. Açıkçası 2020 yılı birçok hedefin olduğu ama o hedeflerin iptalleri sonucu gerçekleşemedi. Umarım 2020 yılında gerçekleşemeyen hedeflerimizi önümüzdeki yıl gerçekleştiririz diye umuyorum” dedi.


“2020 sezonu aslında benim açımdan daha iyi olabilirdi ama günümüz durumlarından dolayı bu pek mümkün olmadı. Sezonun en büyük zorluğu benim açımdan ailemi 8 ay görememek oldu.”

“Ailemi görememek psikolojik olarak beni etkiledi”


Covid-19 salgınından dolayı sezon içerisinde yaşadığı en büyük zorluğun ne olduğu sorusuna Savaşkan hiç şüphesiz, ailesinden uzak kaldığı dönemi vurguluyor. Savaşkan, “Sezonun en büyük zorluğu benim açımdan ailemi 8 ay görememek oldu. Covid-19’dan dolayı adaya gelen uçuş yasaklarından dolayı mart-ekim arası ailemi görememem beni psikolojik anlamda çok etkiledi. Ama bir şekilde sezonu devam ettirebildim” ifadelerini kullandı.

“Daha başarılı olmak ve kariyerimi daha yükseklere taşımak için bu yolu seçtim”


Türkiye’de devam ettirdiği atletizm kariyerinin artıları ve eksilerine de değinen elit atlet, kendisini geliştirmek adına bu kararı verdiğini, kendi ‘aile’ kelimesinin kendisi için önemli bir kavram olduğunu ve kısıtlı görüşebilmesine rağmen kariyerinde güzel olacağını bilerek buna katlandığının altını çizdi.


“2018 yılından bu zamana kadar Ankara’da Sevgili Antrenörüm Cahit Yüksel ile spor hayatımı devam ettiriyorum” diyen Savaşkan, “Türkiye’ye kendimi ve ülkemi temsil ederek hem geliştirmek hem de daha fazla bilgi elde edebilmek için geldim” dedi. “Daha başarılı olmak ve kariyerimi daha yükseklere taşımak için bu yolu seçtim” diyen Savaşkan, “Ama bunun eksi yanları da var tabi ki. Aile benim için en önemli bir kavram. Ailemi kısıtlı zamanlarda görebilsem de sonucunun güzel olacağını elbet biliyorum ve katlanıyorum” şeklinde konuştu.

“Daha iyisini yapabilirdim”


Buse Savaşkan, yüksek atlama branşında 1.79’luk derecesi ile bu sezonun Türkiye’deki en iyi açık alan derecesine imza attı. Antrenmanlarda geçtiği derecelerle yarıştaki derecelerini tutturabilmesi durumunda daha iyi bir dereceye imza atabileceğini aktaran Savaşkan, bunun psikolojik etkenlerinin olduğunu ifade etti. “Evet bu sene 1.79’luk SB (Sezon en iyisi) yaparak sezonu kapattık. Daha iyisi olabilirdi fakat psikolojik olarak etkenler nedeniyle bu sene böyle oldu” şeklinde sözlerini sürdüren elit atlet, “Elbet PB (Kariyer en iyisi) yapacak durumum vardı. Antrenmanlarda geçtiğim derecelerle yarıştaki derecelerimi tutturabilseydim daha iyisi de çıkabilirdi” dedi.


1.83’lük derecemle Türkiye genelinde 2. sıradayım. Kariyer derecemi yükseltip İslam Oyunları’na katılmak ve derecemin tutabileceği özel yarışlara katılabilme hakkına sahip olmak istiyorum.

“Hedeflerim hep yüksek”


Atletizm kariyerinde 1.83’lük derecesi olan Buse’nin tabi ki en büyük hedefi bunu daha da geliştirmek. Hedeflerini aktaran elit atlet, “1.83’lük derecemle Türkiye genelinde 2. sıradayım. Önümde 94 doğumlu 1.86 dereceli bir sporcu var. Tabi ki genel olarak hedeflerim hep yüksek ama ilk önce derecemi yükseltip hedeflerime ulaşabilmek. 2021 yılında hedeflerim doğrultusunda güzel sonuçlar ve dereceler elde edebilirim” şeklinde konuştu.

İslam Oyunları’na katılmak istiyor


Yeni sezon hedeflerinden bahseden Savaşkan, istikrar vurgusu yaparak önceliğinin İslam Oyunları olduğunu, derecesinin yettiği özel yarışlarda da yarışmak istediğini belirtti. Savaşkan, “Gelecek sezonda 2020 yılında Covid-19 sebebiyle iptal olan bazı müsabakaların 2021 yılına aktarılmasıyla oldukça yoğun ve stresli bir sezon olacağa benziyor. Tabi ki en iyi kariyer derecemi yükseltip İslam Oyunları’na katılmak ve derecemin tutabileceği özel yarışlara katılabilme hakkına sahip olmak istiyorum. Umarım bu istikrarımı devam ettirebilirim” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104