Çağakan Kansu

banner37

Teniste başarıları ile her daim anılan, bu sporu hayatının önemli bir parçası olarak gören centilmen bir isim

Çağakan Kansu
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

Çağakan Kansu 1964 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldi. Tenisin geçmişi ve şimdiki zamanında bulunan başarılı bir spor kariyerine sahip bir isim olan Kansu, tenise geç sayılabilecek bir yaş olan 13 yaşında başladı. Ailesi ile Lefkoşa’nın Kumsal Bölgesi’nden bir başka semtine Köşklüçiftik Bölgesi’ne taşınmaları ile tenis hayatına girmiş oldu. Lefkoşa Şehir Kulübü’nün bu bölgede olması onun için bir fırsattı.

Her şeyi kendi gayreti ile öğrendi


Bir akrabasının evinin tavan arasında bulduğu Rover isimli eski bir raketi tamir edip tenis oynamaya başladı. Arkadaşları ve bazen de tek başına korta giderek oynayan Çağakan Kansu tenise başladığı dönemde internet olmaması ve öğrenmek için hoca tutma olanağının olmaması sebebi ile İngiltere’den getirdiği tenis kitaplarını okuyarak tenis ile ilgili bilgiler edindi. Tenisin kurallarını vuruş tekniklerini buradan okuyarak kendini tek başına yetiştirmeye çalıştı. Üniversite yıllarında Ankara Hacettepe’de ve askerlik yıllarında tenise zorunlu ara vermek durumuna kalan başarılı raket 35 yaşlarına kadar aktif, bu yaşlardan sonra veteran olarak tenis oynamaya devam eder. Güneyde ve kuzeyde birçok turnuvada boy gösterdi. Bu turnuvalarda şampiyonluklar yanında çok iyi dereceler elde eden Çağakan Kansu tenisin kendisi için özel yönünün bulunduğunu anlattı.

Rakibe saygının olduğuna vurgu


banner134
Kansu, “Tenis çok güzel bir spordur, çok centilmen, rakibe saygı, çatışmadan uzak ve vuruş karakteri olması ile cezbedici bir spor dalıdır” diyerek tenisin rekabet duygusundan küçük hırslardan insanı uzaklaştırdığını ve ayni zamanda çok iyi bir insan olmasında büyük bir etken olduğunu vurguladı. Kansu, veteran turnuvalarına katılmaya devam ettiğini, gençleri tenis oynamaları için teşvik etmeye devam ettiğini ve onların gelişimlerine yardımcı olmaktan mutlu olduğundan söz etti. Teniste birçok turnuvalara katılan ve bunlar içerisinde en değerli olarak İTF turnuvalarını bulduğunu söyleyen Kansu, bu turnuvalara özellikle ülkelerinin en başarılı sporcularının katıldığını ve bu turnuvada elde edilen derecelerin puanlandırıldığını belirtti.

Gelişime açık süreç


2016 yılında Limasol’da yapılan turnuvada tek erkekler ve çiftler kategorisinde şampiyonluklar kazandığını, 2018 yılında ise Aynapa’da turnuvada ikinci olduğunu aktaran Kansu, ayni zamanda İTF turnuvalarında başarılı sporcular ile oynadıkları müsabakalarda her zaman yeni teknikler öğrendiklerini ve bu yüzden bu turnuvayı önemsediğinden söz etti. Tenisin ruhunda bencillik yok diyen Kansu, tenis oynarken rakip oyuncuya karşı negatif duygular beslenmez, bu yüzden tenisin örnek bir spor olduğundan dem vuruyor.

Vasıf ve Sami’ye saygı


Tenise Lefkoşa Şehir Kulübü’nde başladığını fakat Gönyeli Tenis Kulübü ve Mağusa Tenis Kulübü’nde bulunduğunu ve burada çok iyi arkadaşlar kazandığını belirten başarılı raket, teniste iyi bir sporcuyu da kendisine göre tanımladı. Kansu, sahada rekabet saha dışında ise dost olmayı beceren sporcunun iyi bir sporcu olduğunu tarif ediyor. Tenise başlarken özellikle Özel Vasıf ve İlter Sami’nin maçlarını ve idmanlarını izlediğini ve özellikle Özel Vasıf’ın kendisi ile yakından ilgilendiğini ve önerilerde bulunduğunu anlatırken Çağakan Kansu en ciddi rakibinin Tuncel Türker olduğunu ve bu ismin ülkenin en iyi tenisçileri arasında bulunduğunu, kendinden küçük olan Enis Irgara’nın ise dönemin en yetenekli sporcusu olduğunu söyledi. Çağakan Kansu geçmişteki tenis ile günümüzdeki tenisi kıyaslarken ise geçmişe göre tenisin daha iyi koşullarda yapıldığını, daha iyi yetişmiş hocaların şimdiki sporcuları eğittiğini, çok daha genç sporcuların tenise günümüzde merak sardığını ve tenis ile ilgili bilgilere daha kolay ulaşılabildiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75