Cambazoğlu'nun başarı öyküsü

banner37

Ülkemizi Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde temsil eden Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi formasını giyen Huriye Cambazoğlu ile basketboldan yaşama birçok konuyu konuştuk. Basketbola çocuk yaşlarda merak saran Cambazoğlu, düzenli çalışmayla hedeflerini kovaladı.

Cambazoğlu'nun başarı öyküsü
banner99

Serkan SOYALAN

Ülkemizi Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde temsil eden Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi formasını giyen Huriye Cambazoğlu ile basketboldan yaşama birçok konuyu konuştuk. Basketbola çocuk yaşlarda merak saran Cambazoğlu, düzenli çalışmayla hedeflerini kovaladı.

Basketbola ilginiz ne zaman başladı?

Basketbola ilgim ilkokulda başladı,  o dönemdeki hocam Ahmet Karaoğlan bana iyi basketbolcu olacağımı söylemişti.  Bunun için de çok iyi çalışmam gerektiğini de söylerken hedeflerim de olursa çalışmanın daha verimli geçeceğini ve daha yükseklere gelebileceğimi belirtmişti. Böyle olunca da Kıbrıs Ligi’ndeki iyi takımları ve bölgemizin takımı olan Gönyeli'yi izlerdim ve oralarda nasıl oynaya bileceğimi düşünürdüm. Ne zaman ki, Kuzey Kıbrıs’ın en iyi takımı konumunda olan Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol takımına transfer oldum, burada 3 yıl üst üste şampiyonluğu aldıktan sonra hayalini bile kuramayacağım Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde basketbol oynamaya başladım.  Bu benim hayallerimin ötesinde olan bir olaydı. Bunun en güzel örneği de bir zamanlar oynadığım takımın, bu yıl Türkiye Kupası’nı kazanmış olmasıdır. Bununla gurur duyuyorum.

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde mücadele etmek nasıl bir duygu? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hayal edemeyeceğim bir ligde oynamak, anlatılabilecek bir duygu değildir. Televizyonda izlediğiniz, hayranlık duyduğunuz insanlarla idman yapmak, maça çıkmak, aynı formayı paylaşmak tarifi zor çok farkı bir duygu. Örneğin; Yelena Lauchenka, Kelsey Bone, Cappie Pondexter... Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi profesyonel bir ligdir ve burada günde çift idman, sürekli şehirlerarası yolculuk, çok iyi takımlarla maç yapma ve yeni insanlar tanımak gibi olumlu yönleri vardır. Olumsuz yönleri ise böyle bir tempoda yaşamak gerçekten çok yorucu, kendinize bakmazsanız, sporcunun baş düşmanı sakatlıklarla mücadele edersiniz, zor idman ve maçlarda psikolojik olarak yıpranırsınız.

“Ülkemizde spora verilen değer yetersiz”

Ülkemizi yurtdışında temsil eden bir sporcu olarak, ülkemizde spora verilen önemi nasıl değerlendirebiliriz?

banner134
Ülkemizde spora verilen değeri yetersiz buluyorum. Çünkü yeni nesil genç sporculara hiç bir hedef gösterilemiyor. Alt yapı olarak birçok tesis yapılsa da oralarda yetişecek olan sporcuların basketbolu gelecek olarak görmemeleri ve çalıştıran kişilerinde bu geleceği görmediği için haftada 3 idmanla idmanları tamamlaması gelişimi engellemektedir.

Sizin gelecek hedefleriniz nelerdir?

Basketbolu götürebildiğim kadar ileriye götürüp kendime ve ülkeme hizmet edeceğim. Basketbolu bıraktıktan sonra da antrenör veya yönetici olarak hizmetlerimi sürdürmek düşüncesindeyim.

Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

Profesyonel olarak basketbol oynamaya başladığımdan beri, boş vaktim sadece dinlenme zamanım oldu. O zamanlarımı da müzik dinleyip, kitap okuyarak geçiriyorum. Sezon sonunda da mutlaka bir yurtdışı tatili yapıyorum.

“Mutlaka hayaller olmalı”

Basketbola yeni başlayan genç arkadaşlara önerileriniz nelerdir?

Basketbola yeni başlayan genç arkadaşlara önerim mutlaka bir hayalleri olsun ve çalışırken sınırlarını zorlasınlar. Burada ne demek istediğimi spora başlayanlar ve sporu yapanlar anlayacaklardır. Takım 10 yaparsa mutlaka ve mutlaka onlar 11 yapsın.  Örneğin, takım 10 dakika koşuyorsa onlar 11 dakika koşsun, takım 10 giren şut atarken, onlar 11 atsın,  ancak o zaman hayallerine ulaşabilirler.

Okuyucularımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

Bugün hayallerin gerçek olduğu bir dönemdeyiz, umarım Yakın Doğu Üniversitesi’nin Türkiye Kupası’nı kazanması gerçekleri yeni gelişecek nesillere iyi bir örnek olur. Çok çalışarak herkesin hayallerini gerçek yapabileceğine inanmasını istiyorum.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75