Caner Aspava

banner37

41 yıldır kulaç atan, Manş Denizi’ni yüzerek geçen, hem Türkiye, hem de Kıbrıs Cumhuriyeti adına yarışan efsane yüzücü

Caner Aspava
banner8

Can İPCİOĞLU

Çocukluk yılları Limasol ve Piskobu’da geçen ve o yıllarda tam bir futbol tutkunu olan Caner Aspava,  1974’ten sonra ailesi ile birlikte Yedidalga’ya gelmesi ile birlikte tam bir deniz aşkıyla tanıştı. Bu tutku onun mavi sularla tanışmasına vesile oldu. İlk yarışmasına 1978 yılında Girne’de katıldı ve o günden sonra hep kulaç atarak hâlâ yarışmaya devam ediyor.

Arkadaşları ile Manş Denizi’ni yüzerek geçti


Bugüne kadar Türkiye Milli Takımı yanında Kıbrıs Cumhuriyeti adına İlker Hasan ile birlikte yarışmalara katılma başarısı gösterdi. Birçok uluslararası yarışlara katılarak dereceler elde etti. 1 Kasım 2016 yılında İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’ni geçen ilk Kıbrıs Türk takımında yer aldı. Beş arkadaşı ile bu büyük organizasyonda kulaç atan Caner Aspava ile Mehmet Korkut, Hasan İlker, Osman Akkuş, Cemal Şevket, 11 saat 50 dakika olan etapları geçerek ülkemizin gururu oldular. 1981 yılında Türkiye’de kısa, uzun ve maraton yarışmalarına katılarak ülkesini temsil etti. Aynı zamanda yüzme antrenörlük ve hakemlik diploma sahibi olan Caner Aspava’ya Türkiye Su Sporları Federasyonu tarafından SAS cankurtaran gümüş belgesi verildi.

Başarılarını Avustralya’da da sürdürdü


banner134
Bir dönem Avusturalya’da yaşayan Caner Aspava, 1986-94 yılları arasında bu ülkede yapılan yüzme yarışlarına katılarak isminden söz ettirdi. 1995 yılında GAP’ta Atatürk Barajı yarışmalarına katılıp 2800 metre yarışmasında 48.31’lik derecesi ile birinci geldi. Bunun yanında değişik dönemlerde birçok yarışlara katılarak birincilik yanında diğer dereceler elde ederek madalyalar kazanan Caner Aspava, yüzmenin kendisi için vazgeçilmez bir spor olduğunun altını çiziyor. Bu sporun her yaşta yapılabileceğinin altını çizen Aspava, 98 yaşında olmasına rağmen Japon bir sporcunun yüzme yarışlarına katılabildiğini hatırlatarak, yüzmenin Allah’ın kendisine verdiği bir lütuf olduğunu vurguluyor.

Triatlonda başkanlık yapmaktan onur duyuyor


Yapılabilecek en iyi spor dallarından biri olarak gördüğü yüzmeyi herkesin yapabilmesini dileyen Caner Aspava, 2016-17 yılları arasında Triatlon Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 10 yıl yaptığı bu spora bir yıl bile olsa başkanlık yapmanın kendisi için onur olduğunu ifade eden Caner Aspava, sporun içerisinde biri olarak her zaman yaptıkları ile gurur duyanlar arasında bulunuyor. Hem havuzda, hem de denizde yarışlara katılan Aspava, her iki yarışmanın da farklı zevklerinin olduğunu söylüyor.

Yeniden dünyaya gelse mavi sularda yüzmekten vazgeçmeyecek


Triatlonun biraz daha zor dal olduğunu belirten başarılı yüzücü, burada yüzme yanında koşu ve bisiklet sürerek büyük efor sarf edildiğini söylüyor. Caner Aspava, yeniden dünyaya gelse mavi sularda yüzmekten vazgeçmeyeceğini ve daha büyük başarılar elde etmek istediğini söyleyerek, yüzmenin kendisi için bir hayat felsefesi olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75