Cemal Erdoğan'a ağır ceza

banner37

Cemal Erdoğan'a ağır ceza
banner87

KKTC Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Ertuğrul Apakan Spor Salonu’nda oynanan, Esentepe Belediyesi - Yakın Doğu Üniversitesi U19 Genç Erkekler Ligi müsabakasında gerçekleşen saha içi ve saha dışı olaylar sonucu ivedi olarak toplandı ve ilgilileri ceza kuruluna sevk etti.

Karar

Esentepe Başkanı ve/veya yöneticisi Cemal Erdoğan aleyhine 2016 yılında o dönemin Hentbol Federasyonu Ceza Kurulu tarafından verilmiş 3 yıl hak mahrumiyeti cezası bulunmaktadır ve bu ceza 25 Ekim 2019 tarihine kadar geçerlidir. Hak mahrumiyeti cezası bulunan Cemal Erdoğan’ın hak mahrumiyeti süresini beklemeden yarışmaya katılma eyleminden dolayı Ceza Kurulu bir kez daha kendisini suçlu bulmuştur.

Geçmişte de Ceza Kurulu kararlarına saygı göstermeyerek ihlal ettiği ve bu gerekçe ile cezalandırıldığı tespit edilen Cemal Erdoğan’ın, benzer eylemlerinin tekerrür ettiğini ve bu durumun müsabakalarda ekstra tedbir ve/veya güvenlik alınmasını gerektirecek kadar tedirginlik yaratabileceği yönünde bulgu yapan Ceza Kurulu, bu hususları aleyhinde ağırlaştırıcı unsurlar olarak değerlendirmiştir.

Bu tespitler ışığında Cemal Erdoğan’a, cezalı hak mahrumiyeti süresini beklememekten aynı süre ile hak mahrumiyeti cezası, yani 3 yıl süre ile hak mahrumiyeti cezası verilmesi kararlaştırılmıştır. Cemal Erdoğan’ın cezası, genel ceza prensipleri gereğince, çekmekte olduğu cezası bittiği zaman, yani 25/10/19 tarihinden itibaren başlayacak ve 25/10/22 tarihinde sona erecektir.

Maç sonrası olaylar

Ceza Kurulu, Cemal Erdoğan’ın müsabaka süresince gergin, onur kırıcı, spor ahlakına, centilmenliğe aykırı hareket ve tavırlarda bulunduğu; özellikle müsabaka sonrasına ısrarla gerginliği devam ettirerek ve hatta arttırarak yöneticilere ve müsabakada görevli kişililere hakarete varan, onur kıran cümleler sarf ettiğini, işbu cümlelerin tanık ifadelerindeki ibareler ile de uyuştuğunu tespit etmiştir.

Bu olaylar hakkında Cemal Erdoğan’ın el yazısı ve ıslak imzası ile yazmış olduğu 12/10/18 tarihli savunma dilekçesini de dikkatlice inceleyen Ceza Kurulu, Cemal Erdoğan’ın bu fiilleri işlemediği yönünde bir iddiası bulunmadığını da gözlemlemiştir.

Bu nedenle Cemal Erdoğan’a madde 3 yıl hak mahrumiyeti ve 9000 TL para cezası verildi.

Sporcu Kürşat Çil’in cezası

Kürşat Çil’in rakip sporcu Özgür Kaya’ya yumruk atma ve darp etme yönündeki iddialara karşılık, 1 ay süre ile yarışmalardan men cezası verildi.

YDÜ sporcularından Özgür Kaya’nın sövme eyleminde bulunduğu yönünde iddialar üzerine soruşturma başlatılması ve savunmasının alınması kararlaştırılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER