Cengiz Beneklikartal

banner37

Çeyrek asır boyunca K.Kaymaklı forması giyen, oynadığı futbol ve karakter yapısıyla sadece camiasının değil tüm futbolseverlerin saygısını kazanan bir isim:

Cengiz Beneklikartal
banner90
banner8

Küçük Kaymaklı’nın öz değerleri arasında yer alan, 25 yıl kesintisiz yeşil-siyahlı formayı giyen Cengiz Beneklikartal, kulüp faaliyetlerinin her alanında yer aldığını, çocukluğundan, gençliğine hatta iş bulmasına kadar kulübün etkisinin olduğunu belirtti.

Çeyrek asır aralıksız giyilen yeşil-siyahlı forma


1964 yılında Baf’da doğdum. 1974’te savaş nedeniyle Lefkoşa’ya göç ettik ve Kaymaklı bölgesine yerleştik. O yıllarda arkadaşlarla mahalle arasında futbol maçları yapıyorduk. Daha sonra Kaymaklı Spor Kulübü’nün alt yapısına başladım. Orada yıldız takım, genç takım ve daha sonra A takıma geçtim. A takıma çıktıktan sonra 1984 yılında şampiyonluk yaşadık ve 25 yıl aralıksız Küçük Kaymaklı Spor Kulübü’nde futbol oynadım.


2 lig şampiyonluğu yanında Kıbrıs Kupası, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Kupası gibi birçok kupalar aldık. Sol açıkta 11 numara olarak oynuyordum ve bir defasında da gol krallığında 3’ncü sırada yer aldım.

A takımda 25 yıllık kesintisiz kariyer


Metin Özerem abi sayesinde Kaymaklı Spor Kulübü ile tanıştım. Kendisi o dönemde kulüpte yer alıyor ve mevki olarak takımın sağ açığında oynuyordu. Kendisi, iyi top oynadığımı gördü ve bana kulüpte lisans çıkarttı. Oradan kulüple hikayem başladı. Başkanımız Veli Hakkı, antrenörümüz ise Ali Çetin Amcaoğlu’ydu. Daha sonra genç takımda yer aldık. Genç takımda şampiyon olduk ve A takıma geçtik. Sağ açık mevkiinde 25 yıl aralıksız A takımda forma giydim.

Unutulmayan anılarında Baf Ülkü Yurdu ve Çetinkaya maçları var


banner134
Öncellikle unutamadığım bir maç anımı paylaşmak istiyorum. Gülseren’de askerdim ve o gün 5 kilometre koştum. Aynı günde ise Baf Ülkü Yurdu ile maçımız vardı. Koşumu tamamladım ve hemen taksiye atlayarak Baf maçına gittim. Sahaya çıktık ve daha dakika 15 olmadan 5-1 öne geçtik. O gün 3 gol attım ve maç 5-1 bitti.


Yine Çetinkaya ile oynadığımız bir maç anımı paylaşayım. Çetinkaya ile oynadığımız maçı 6-0 kazanmıştık ve 3 golü ben atmıştım. 39 yaşında futbolu bıraktım ve Küçük Kaymaklı Spor Kulübü’nde 1 yıl sporcu sorumlusu olarak görev aldım.

Çocukluktan gençliğe ve olgunluğa, her zaman kulübünün izleri var


Baf’ta doğdum ama benim evim, mahallem Kaymaklıydı. Oradan hiç çıkmazdım. Orada büyüdüm, okula gider, dönüşte kulübe geçerdik. Okul üniformalarımızı, bayramlık elbiselerimizi bize kulüp verirdi. Beni kulüp okuttu, büyüttü, baktı. Yine bana kulüp iş buldu. Ben de elimden geleni yaptım.


A takıma geldiğim zaman, kulüp 25 yıl aradan sonra şampiyon oldu. Şampiyon olduğumuz kadroda yer aldım. Eskiden futbol daha güzeldi. Yağmurda, çamurda oynardık…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75