Çift yönlü bir yıldız 

banner37

Cihangir altyapısının yetiştirdiği bir değer olan Halil Sivri, geç başladığı futbolda basamakları hızla çıkarak A takımda forma şansını erken yaşta buldu 

Çift yönlü bir yıldız 
banner90
banner8

Ahmet OGAN

   Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Cihangir’in gelecek vaat eden genç yeteneği Halil Sivri olurken, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı. 
   8 Mart 2002 yılında Lefkoşa’da doğan Halil Sivri altı nüfuslu aile içerisinde en küçük olan bireydir. Halil Sivri futbol altyapı çalışmalarına geç başladı. Baba Hüseyin Sivri’nin futbola olan ilgisinin az olmasına rağmen ağabeyler Mikail Sivri ile İsrafil Sivri’nin futbolcu olarak görev yapmalarından dolayı ona olumlu yaklaşımları ve yön vermeleri genç yeteneğin ilgisini artırır ve 10 yaşında futbola başlar. Futbol hayatına 2012 yılında Cihangir’de başlayan Halil Sivri, çok küçük yaşlarda futbolda ilk adımları atmasa da yeteneklerini geliştirme adına inançlı bir şekilde çalıştı. Temel eğitimi en iyi şekilde alabilmek için hırslı azimli bir şekilde çalışarak kendini geliştirmeye özen gösteren Halil Sivri, kısa sürede kendini geliştirdi. 
  
Geç başlayan kariyerde hızlı yükselişler 
   Cihangir altyapısında çalışmalarını sürdüren Halil Sivri, ilk üç yılı (2012-2013-2014) yaş gruplarında oynadıktan sonra göstermiş olduğu performansla çıkış göstererek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Fiziksel yapısının iyi olması, futbol antrenmanlarındaki disiplini ve hırslı çalışmaları sonucunda 3 yıllık alt yapıdaki gelişimi tamamlayan Halil Sivri, önce Cihangir U15 takıma 13 yaşında (2015 yılında) alınarak yarışmacı liglerde ilk kez boy göstermeye başladı. Futbola olan bağlılığı her geçen gün artan Halil Sivri, 2 yıl U15 takımı içerisinde yıldızını parlatarak adından söz ettirmeye başladı. 2015-2016 sezonunda U15 yıldızlar liginde takımıyla yarı finalde kaybederek finale yükselemeyen Halil Sivri, 2016-2017 / 2017-2018 sezonlarında Cihangir forması ile U17 liginde mücadele ederek, yavaş yavaş hedeflenen üst yapılara doğru hızlı bir çıkış gösterdi. 

Gençlerde şampiyonluk ve kupa sevinçleri 
   U21 genç takıma 16 yaşında alınan Cihangir’in genç yeteneği Halil Sivri, başarılı performansını sürdürmeye devam ederken oynadığı futbolla da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Genç takımda çalışmalarda göstermiş olduğu gayret ve özveri sonrasında iyi gelişim göstermesiyle birlikte yetenekleri ön plana çıkan genç futbolcu Halil Sivri, 2017-2018 futbol sezonunda ilk kez oynatılan U21 Süper Lig gençlerde şampiyon olan Cihangir takımında şampiyonluk sevinci yaşayarak önemli başarı elde etti. Aynı sezon oynatılan Ahmed Sami Topcan Kupası şampiyonluğunu kazanma başarısı gösteren takımda yer aldı. Futbolda önemli hedeflere ulaşmak için çalışmalarına devam eden genç futbolcu 3 yıl genç takımda futbol oynadıktan sonra 17 yaşında A takıma yükselme başarısı gösterdi. Halil, Cihangir A takımında 2 yıldır forma giyiyor. 

“Altyapılarda hedefe yönelik çalışmalar olması gerekir” 
   Halil Sivri, 3 yıllık genç, 2 yıllık A takım serüveninde çalışkanlığı ile alanları iyi daraltan, mücadeleyi bırakmayan anlayışı ile takıma olumlu güç katan, defansif ve ofansif özelliğe sahip bir isim. 
Halil Sivri’nın öncelikli hedefi ikinci sezonu geride bıraktığı A takımda sürekli oynayarak önemli başarılara imza atmak, adından söz ettirmek, dürüst karakterli örnek gösterilen bir futbolcu olmak. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Halil Sivri, Değirmenlik Lisesi 11. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor. 
   Genç yeteneklerin erken keşfedilmesi için altyapıların önemine vurgu yapan Halil, kulüplerin bu yolda ısrarcı olması gerektiğinin altını çizdi. Futbolcunun A takım düzeyine gelebilmesi için neler yapması gerektiğinin anlatılarak bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Halil Sivri, bu yönde çalışmalar yapılmasının önemine dikkat çekti. Altyapılardaki çalışmaların hedefe yönelik çalışmalar olması gerektiğini ifade eden Halil Sivri, “ne zaman bu çalışmalar bilinçli bir şekilde yapılır o zaman altyapılar konusunda başarılı olunur” diye vurgu yaptı. 

“Sözleşmeler bir an önce devreye konulmalıdır”            

 Cihangir A takımda çok iyi yerlere gelebilmek için bıkmadan usanmadan mücadele etmeye devam edeceğini belirten Halil Sivri, başarılar yakalayarak adından söz ettirmek istiyor. Gelecekle ilgili hedefinin Türkiye’de profesyonel olarak futbol oynayarak ülkemizi temsil etmek olduğunu söyleyen Halil Sivri, hayallerinin peşinden koşmaya devam edeceğini ve asla pes etmeyeceğini ifade etti. 
   Kıbrıs futbolunda en önemli unsurun ambargolar olduğunu belirten Halil, ülkede futbolun gelişmesi için izolasyonların kalkmasının önemine dikkat çekti. Futbolcuların işlerine konsantre olması, daha verimli ve profesyonel olarak futbol oynayabilmesi için sözleşmelerin bir an önce devreye konulması gerektiğinin altını çizen Halil Sivri, kulüplerin tesisleşme konusunda ciddi adımlar atması gerektiğine vurgu yaptı. Kulüplerimizin kendine ait sahaları olması, bakımı en iyi şekilde yapılarak futbol oynamaya elverişli olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Halil Sivri, ne zaman bu işler düzen girer, işte o zaman futbolumuz iyi yerlere gelir” dedi. 

Halil Sivri’nin Biyografisi 

Doğum Tarihi: 08.03.2002 
Doğum yeri: Lefkoşa
Yaşı: 18
Boyu: 1.85  

banner134
Kilosu: 70
Burcu: Balık
İlkokul: Düzova İlkokulu
Ortaokul: Değirmenlik Ortaokulu
Lise: Değirmenlik Lisesi 
Kıbrıs’ta Tuttuğu Takım: Cihangir  
Türkiye’de Tuttuğu Takım: Galatasaray
Avrupa’da Tuttuğu Takım: Barcelona
Örnek aldığı Futbolcu (İdol): Sergio Busquets  
Hobileri: Müzik dinlemek, spor yapmak 
Oynadığı Mevki: Orta saha
En Önemli Özelliği: Mücadeleyi bırakmamak
Zevk Aldığı Spor Dalları: Futbol
Karakter Özelliği: Duygusal yapısı ve hırsı 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75