Çilem Esenyel Özteknik

banner37

Çilem Esenyel Özteknik
banner90
banner99

Ebru Akgür PEHLİVAN


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Atletizmle başlayan, voleybol ile devam eden başarılarla dolu kariyeri ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Çilem Esenyel Özteknik spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

Spora 10 yaşında başladı


Spor hayatına 10 yaşında başladığını anlatan Çilem Esenyel Özteknik, ‘ 11 yaşında Fikri Karayel İlkokulunda atletizm seçmelerine katıldım. Sürat ve uzun atlama branşlarında 1.oldum. Beni ilk keşfeden Ahmet Ertay ve İltaç Karayel hocalarım oldu. İlkokul yıllarında katıldığım yarışlarda 75m ve uzun atlamada birçok birincilikler elde ettim’ dedi. Özellikle lise yıllarında girdiği tüm yarışlarda uzun atlama branşında hiç geçilmemesi önemli başarıları arasında yer aldı.

Okul yıllarında başarısına başarı kattı


Ortaokul yıllarında atletizme devam eden Özteknik, ‘Öğretmenim Besim Erdenay beni çok destekledi. Kendisi ile yoğun bir antrenman temposunda çalışmıştık. Özellikle uzun atlama ve 200m’ye yoğunlaştık. ŞHT. Turgut Ortaokulu kız atletizm takımı ile 3 yıl üst üste şampiyonluk elde ettik. Bu vesile ile Türkiye Okullar arası Atletizm yarışlarına katıldım ve ülkemi temsil ettim. Uzun atlama branşında bir 3.lük, 2 kez de Türkiye 1.si olmayı başardım. Ayrıca 4X100 yarışında yine 1.olmayı başarmıştık’ dedi. Diğer bir branş olan Voleybola ise ortaokul yıllarında başlayan başarılı kadın sporcu, ‘ o dönemde bir kaç branşı bir arada yapıyorduk. Atletiz yanında Voleybol antrenmanlarıma da devam ediyordum. Smaçör olarak takımda yer aldım’ diye konuştu. Tek branşa üniversite dönemine geçtiğini belirten Özteknik, o yıllarda artık tamamıyla atletizme odaklandı.

İz bırakan madalyalar


banner134
Ortaokul yıllarında Eskişehir’de yapılan Türkiye Şampiyonasında uzun atlama branşında elde ettiği 5.25’lik atlayışının kariyerinde önemli bir yeri olduğunu anlatan Çilem Esenyel Özteknik, ‘ bu derece ile birincilik elde ettim ve KTTC Atletizm branşında yılın sporcusu ödülünü almam beni inanılmaz mutlu etmişti’ dedi. Yine Türkiye’de katıldığı yarışta 4x100 branşında rekor kırarak birinci olmanın gurunu yaşadı. Unutamadığı başarılar arasında yer alan İzmir’de katıldığı şampiyonayı şöyle anlatıyor, ‘ orada görevli olan Rus antrenör bana keşke benim sporcum olsaydın; bu fizikle sana 7m’yi atlatırdım deyişi aklımdan çıkmadı’.

Atletizm hayatının en önemli parçası


Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitirerek ayni zamanda bir eğitimci olan Özteknik, ‘ Marmara Üniversitesi giriş sınavlarında en iyi derecemi atlamıştım. 5.65’lik derece ile 100 tam puan aldım. 800m de daha önce hiç yarışmamıştım ancak seçmeleri geçmem için iyi bir derece yapmam gerekiyordu. Rahmetli Yakup Kırmızı hocam beni hazırlıyordu. Yarış sırasında ayrıca babamın desteği ve bana olan güveni ile yarıştan 95 puan almayı başardığım zaman hayatımın en önemli dönemlerinden biri oldu’ dedi. Atletizmin kendisi için gerçek bir tutku olduğunu da ifade eden Özteknik sürekli çalışarak ve bilgi yenileyerek kendinde gördüğü ilerlemeyi hissettiğinde ‘ben iyiyim’ diyebildiğini söyledi. Hep daha iyisi için ise eğitim ve öğretimin de hiç bitmediğinin altını çizdi.

Antrenörlük mesleğinde de özveriyi elden bırakmadı


Meslek hayatında da atletizm takımları kurduğunu ve yetenekleri keşfettiğini belirten Öztektik, ‘ hem ülkemizde hem de Türkiye’de takım olarak başarılar kazandık. Bireysel olarak çalıştırdığım eski sporcum Buse Savaşkan’nın Fenerbahçe’de uzun yıllar antrenörlüğünü yaptım. Özel antrenmanlarla başarısına başarı kattı. Tüm sporcularımı daha iyiye taşımak için hiçbir özveriden kaçınmadım’ dedi.

‘Erken yaşlarda spora başlanmalı’


Günümüzde de atletizm branşına devam eden Özteknik gençlere şu mesajı verdi; ‘gençler enerjilerini atabilecek yollar arar ve çoğu zaman sosyalleşmek ve enerjisini boşaltmak adına aradıkları yollardan zara görürler. O nedenle mutlaka erken yaşlarda spora başlanmalı. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki spor çocukların özgüven ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkiler’ şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75