'Çim, kaliteli bakımla yaşar'

banner37

Güney Kıbrıs’ta profesyonel olarak çim ekimi ve bakım işleri yapan çim uzmanı Constantinos Michael, adamızdaki sahalarla ilgili tespitlerini paylaştı

'Çim, kaliteli bakımla yaşar'
banner90
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

 

Ülkemizde futbol, en çok sosyal alan yaratan branşlardan biri olarak yaşam buluyor.


Birçok insanın hayatının merkez noktası olan futbol ve bununla beraber futbolun getirdiği sosyal hayattaki gelişmeler dikkat çekiyor. Özellikle bulunduğu yerleşim birimindeki bakışa göre futbol, en çok konuşulan spor olarak karşımıza çıkıyor.


Bugün, kendi dünyamızda önemli bir yer tutan futbolumuzun yaşam bulduğu çim sahalarımızda yaşanan sorunlar ve bunların çözümü konusunda farklı bakış açısını gündeme getiriyoruz. Adanın güney kesiminde çim sahaların bakımı, bizim eksikliklerimiz veya artılarımızı irdelemeye çalıştık.


KIBRIS Gazetesi olarak Güney Kıbrıs’ta bir araştırma yaparak, yıllardır profesyonel hizmetle çim ekim ve bakım işleri yapan çim uzmanı Constantinos Michael’den görüş aldık.

 

Yılda 200 bin metrekare satış yapıyor

 


M.A Turfland&Sons Ltd Direktörü olan çim uzmanı Constantinos Michael, 1986 yılından itibaren ailece çim ekim ve bakım işleri yaptıklarını, 31 yıllık meslek hayatlarında birçok futbol sahasını hayata geçirdiklerini, özel mülkleri, otelleri ve parkları çimlendirdiklerini, geniş portföy oluşturarak yılda 200 bin metrekare çim satışı yaptıklarını belirtti.

 

“Drenaj önemli başlangıç noktasıdır”

 


 Constantinos Michael, yeni çim saha yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk noktanın iyi bir drenaj sisteminden başlanması gerektiğini belirtti.


Sahanın yapım aşamasında sırasıyla 15 cm büyüklüğünde taş veya çakıl üzerine küçük çakıl yayılması, daha sonra suyun akışı için ciddi drenaj sistemi kurulmasının çok önemli olduğundan bahseden Michael, bunların devamında doğru sulama sistemi kurulması ve biyolojik gübreyle harmanlanmış kum serilip, çimin bu zemin üzerine ekilmesi gerektiğini belirtti.

 

“Kum en iyi altyapıdır”

 

  Michael, adanın güneyinde çim sahalar yapılırken, devletin belirlediği kurallar çerçevesinde işlemler yapıldığını, devletin özellikle süper lig takımlarının sahalarında kum zemini şart koyduğunu, bunun da en büyük sebebinin kum sayesinde zeminin hem daha yumuşak olması hem de çimin kum üzerinde daha çabuk ve sağlıklı büyüyüp yayılması olduğunu söyledi.

 

“Bermuda tavsiye edilen çimdir”

 


Constantinos Michael, Kıbrıs iklim tipine uygun yerlerde, en iyi kalite çim sahaların bermuda çimiyle sağlanabileceğini, bermuda çiminin diğer çimlere göre daha yumuşak olduğundan, zeminin oldukça iyi noktaya gelebileceğini söyledi. Michael, bu gibi sahaların maliyetinin daha yüksek olduğunu belirterek daha düşük maliyetli sahalar için Avustralya çimi (kikiu) çiminin tavsiye edildiğini söyledi.

 

“Sulama en önemli nokta”

banner134
 


 Çim uzmanı Michael, yeni bir çim saha yapılırken, sulama sisteminin çok doğru yapılması gerektiğini, yani tüm 90 derece, 180 derece ve 360 derece açılı fıskiyelerin aynı anda çalışması gerektiğini, bununla beraber kesinlikle sulamanın sabah saatlerinde yapılması gerektiğini belirtti.

 

“Kaliteli çim kaliteli bakım gerektirir”

 

  Constantinos Michael, çim sahaların yapımından sonra bakımının oldukça zor bir iş olduğunu ve eğer kaliteli çim saha isteniyorsa, kaliteli bakım yapılması gerektiğinin altını çizdi. Michael, sulamanın çimi yaşatmak ve sağlıklı kullanmak adına bakım için en öncellikli olay olduğunu, bundan dolayı da çimleri sularken kesinlikle kaliteli su kullanılması gerektiğini söyledi. Bununla beraber çimin akşam saatlerinde biçilmesi gerektiğini ve Kıbrıs gibi sıcak iklimli ülkelerde ilaç bakımının muntazam olarak her ay yapılmasının öneminden bahseden Michael, çim sahaların bakımı için traktörün lastiğinden tutun da, çim biçme makinesine kadar her aletin çim sahalar için özel araç-gereçler olması gerektiğini belirtti.

 

“Antrenman ve maç sahası ayrı olmalı”

 

  Michael, çimin sağlıklı bakılabilmesi için sahanın düzenli kullanılmasının öneminden bahsederek, özellikle maç sahalarının korunması adına bu gibi sahalarda antrenman yapılmaması, antrenman sahalarının ayrı olmasının öneminin altını çizdi.

 

“Devlet yetkili, kulüpler sorumludur”

 


Michael, Güney Kıbrıs’ta çim sahaların yapımında ve bakımında devletin yetkili olduğunu, tüm kuralları devletin belirlediğini fakat tüm sorumluluğun kulüplerde olduğunu belirtti.


Herhangi bir kulüp için bir çim saha yapılacaksa ilgili kulübün devlet yetkilileriyle görüşüp, gereken şartları öğrendiklerini ve daha sonra çim ekim ve bakım işleri yapan şirketlerle kulüp yetkilerinin temasa geçip çim sahayı kulübün yaptığını ve bakımının da kulübe ait olduğunu belirtti.

 

“50 bin ile 100 bin Euro

arasında fiyatlar değişiyor”

 


Constantinos Michael, Güney Kıbrıs’ta kaliteli bir çim sahanın yapılması için özellikle kumun Mısır’dan getirtildiğini, bununla beraber kaliteli altyapı malzemesi ve bermuda çiminin kullanıldığını, bu gibi sahaların yapım maliyetinin 100 bin Euro gibi bir rakam tuttuğunu, bununla beraber daha az kaliteli çim sahalarının yapımının ise en az 50 bin Euro’ya mal olacağını belirtti.

 

“GSP pahalı bir sahadır”

 

  Michael, Kıbrıs’taki en kaliteli çim saha olarak gösterilen Güney Lefkoşa’daki GSP Stadı’nın pahalı bir saha olduğunu, bunun da en büyük nedeninin tüm altyapısının en iyi malzemelerle yapılması olduğunu vurguladı.


Michael, kumun Mısır’dan özel olarak getirtildiğini ve ekilen çimin de en iyi kalitede çim olduğunu belirtti. Bununla beraber sahanın bakımı için gerek Kıbrıs’tan gerekse yurt dışından profesyonel hizmet alındığını ifade eden Michael, GSP Stadı’nın bakımı için yılda 500 bin Euro gibi büyük paralar harcandığının altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75