Cimnastik yayılıyor

banner37

Cimnastik yayılıyor
banner90
banner99

Ahmet OGAN

   KKTC Cimnastik Federasyonu, başkan Hasan Sapsızoğlu ve yönetimi ile birlikte yarım kalan projeleri hayata geçirmek, sportif faaliyetleri yapmak, eğitim seminerlerine önem vererek faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalarını sürdürüyor.

Kısa sürede önemli işler yapıldı

   Cimnastik sporun yapılması ve gelişmesi için en önemli faktörlerden biri olan salon çalışma koşulları iyi olmadığından dolayı Dr. Fazıl Küçük Cimnastik Salonu uzun uğraşlar sonucunda tadil edilerek, olimpik tarzda yeniden faaliyete geçirildi. Cimnastik sporu faaliyetlerini ada geneline yayma adına yapılan girişimler ve görüşmelerin olumlu sonuçlanması sonucu Lefkoşa’dan sonra Güzelyurt, Gazimağusa, Geçitkale, Akdoğan, Girne, Erenköy’de başlatılan faaliyetler devam ediyor. Birinci kademe antrenörlük kursu gerçekleştirilerek antrenör sayısı artırılırken, yeni yılda 2., 3. kadem antrenörlük kursları açılacak.        

İyi yetişmiş, sağlıklı ve sportif bireyler

   Sapsızoğlu, sıkıntılı ve zor bir dönemde göreve geldiklerine vurgu yaparak, amaçları iyi yetişmiş, sağlıklı ve sportif bireyler yetiştirmek olduğunu söyledi. Kulüp sayıları 7’den 15’e, antrenör sayısını ise 4’ten 70’e çıkardıklarını belirten Sapsızoğlu, çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

banner134
Sporculara milli duyguyu yaşatmak

   Sapsızoğlu, sporcu sayısını artırmak için yapılan girişimlerin ardından 200’e yakın sporcusu olan Cimnastik Federasyonu’nda şu an sayının 2500’e kadar yükseldiğini, büyüyen gelişen cimnastik sporunu sadece ülkemizde değil Türkiye ve uluslararası alanda müsabakalara katılma hedefleri olduğunu, Milli takım oluşturma çalışmaları başlatmak için de 4 antrenörün görevlendirildiğini söyledi.  

Temel eğitim farklı branşlar

   Sapsızoğlu, cimnastiğe başlama yaşının 3 olduğunu, temel cimnastik eğitimini alan sporcuların diğer spor branşlarında geçebileceğine dikkat çekerek başarılı olarak şampiyonluklar yaşayabileceklerini belirtti. Esneklik, koordinasyon, denge ve güç gibi faktörlerin sporculara kazandırılmaya çalışıldığını, cimnastik sporunun aynı zamanda sosyal anlamda da etkin olduğuna işaret eden Sapsızoğlu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite artığı, tablet kullanımının önüne geçmenin, spora ve cimnastiğe yönlendirmeyle olacağını dile getirdi.

Öğretilirken sevdirmek

   Çocuğun doğasında oyun olduğunu, oyunla birlikte cimnastiğin öğretilmesi ve sevdirilmesi gerektiğinin altını çizen Sapsızoğlu, pandeminin olumsuz etkilerini cimnastik sporunda da yaşadıklarını belirtti. Sapsızoğlu, özellikle ailelerin güvenini kazanmaya başlamaları, ailenin çocuklarını antrenman için salona ve antrenörlere emanet ederek ayrılmaları antrenman bittiği zaman geri almaya gelmeleri duyulan güvenin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Projeler

   Cimnastik sporunu Lefke’den Yeni Erenköy’e kadar tüm ülke geneline yayma hedefinde olduklarını belirten Sapsızoğlu, tesisleşme, müsabakalar ve milli takım oluşturma çalışmalarının devam edeceğini, 2021 yılında üç cimnastik salonu yapımı için harekete geçtiklerini, 2022 yılı içerisinde de 3 tane salon daha yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75