'Çocuklar para getiren müşteri değildir'

banner37

KTFF Eğitim Üst Kurulu Başkanı Mustafa Borataş, ülkemizde futbol altyapısında önemli yer tutan akademiler konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı, eğitimcilere ve ailelere uyarılarda bulundu

'Çocuklar para getiren müşteri değildir'
banner90
banner99

“Son yıllarda aileler futbol altyapı eğitimine çok büyük önem veriyor ve çocuklarını çeşitli akademilere kayıt ettiriyor. Bu durum futbol eğitimi adına sevindiricidir, ancak aileler çocuklarının bulundukları akademiler ve akademideki antrenörleri ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Akademilerdeki çocuklar birer para getiren müşteri olarak değil, ileride başarılı olacak birer futbolcu olarak görülmelidir”

 

Ahmet ÖZYAŞAR

 

Altyapılar ülke futbolunun ve kulüplerimizin olmazsa olmazlarıdır. Bu konuda önemli bir sorumluluk taşıyan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, son yıllarda altyapı yatırımları ve düzenlemelerine ağırlık vermiş durumda. Eğitim Üst Kurulu Başkanı ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Mustafa Borataş ile ülke futbolumuzun altyapı geleceği hakkında konuştuk. Mustafa Borataş, federasyon başkanı Hasan Sertoğlu’nu ve ekibinin altyapı çalışmalarına önem verdiğini, kendilerinin ise son yıllarda yaptıkları altyapı çalışmaları ile ülke genelinde ciddi bir futbolcu taraması gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

“Futbol Kıbrıs’ta 1900’lü yılların başından beridir var”


Mustafa Borataş, sporun hayatın temeli olduğunu belirterek, binlerce yıllardır spor denen olgunun insan hayatının temelini oluşturduğunu söyledi. Ünlü Yunan filozofu Plato’nun döneminden itibaren başta köleleri eğitmek için beden sağlığı anlamında spor yapıldığını belirten Borataş, özellikle sportif eğitim alan bireylerde öğrenimin daha hızlı ve kolay olabileceğini belirtti.


Mustafa Borataş, ülkemizde futbolun 100 yıla yakındır olduğunu belirterek, 1900’lü yılların başında futbolun köylerimizde veya kasabalarımızda sosyal etkinlik anlamında oynandığını, futbol sayesinde köy içerisinde birlik beraberliğin arttığını, milli mücadele yıllarında ise futbolun toplumsal birlik adına yapıldığını ve toplum içerisinde bir dayanışma ruhu yarattığını aktardı.

 

“Tesis altyapısı başlangıç noktasıdır”


Borataş bir ülkede futbolun gelişmesinin temel noktasının gelişmiş tesis altyapısı olduğunu vurguladı. Buna en güzel örneğin son yıllarda futbolda ciddi bir ivme kazanan İzlanda olabileceğini belirten Mustafa Borataş, KKTC kadar nüfusu olmalarına ve yılın büyük bir bölümünün soğuk iklimde geçmesine rağmen doğru bir planlama ile tesis yatırımı yapıp sporcu altyapılarını geliştirdiklerini söyledi. Bizim gibi iklim olarak sıkıntı yaşamayan ülkelerde futbol oynamanın daha kolay olacağının altını çizen Borataş, bunu iyi tesislerle desteklemek gerektiğini belirtti.

banner134

Geçmişte ülke futbolunun daha çok keyif alınmaya çalışılan bir anlayış içerisinde olduğunu, futbol oynayanların köylerde 7’li turnuvalardan veya kendi bölgelerinde lisanslı futbol oynamaktan keyif aldıklarını belirten Borataş, yapının değiştiğini belirtti. Günümüzde futbola artık akademilerin girdiğini, başta aileler olmak üzere futbol eğitimine ve futboldan gelecek olan kazanımlara daha ciddi bakıldığını aktaran Borataş, bu nedenle futbol anlayışımızın değiştiğini söyledi.

 

“Eğitime eğitimcilerden başladık”


Mustafa Borataş, altyapı eğitimine çok önem veren bir federasyon olduklarını, buna da ilk olarak küçük futbolculara eğitim verecek olan eğitimcilerden başladıklarının altını çizdi. Bu doğrultuda KTFF çatısı altında sürekli eğitim vererek, altyapı antrenörlerinin bilgi seviyelerini daha yukarıya çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Borataş, eğitim üst kurulu olarak bir süredir kurdukları ekip ile bölge taramalarına başladıklarını, bu taramalar ile yetenekli futbolcuları belirleyip ciddi bir havuz oluşturduklarını belirterek, bu taramaları ülkemizde bulunan üniversiteler ile işbirliği içerisinde yaptıklarını yani yetenek taramalarına büyük önem verdiklerini söyledi.

Mustafa Borataş, son yıllarda ailelerin futbol altyapı eğitimine çok büyük önem verdiklerini ve çocuklarını çeşitli akademilere futbol eğitimi almak için kayıt ettirdiklerini belirtti. Bu durumun futbol eğitimi adına sevindirici olduğunu fakat ailelerin gerek çocuklarının bulundukları akademiler, gerekse akademideki antrenörleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını ve doğru eğitimin peşinde olmaları gerektiğini vurguladı.

 

“Çocuklar para getiren müşteri değildir, böyle görülmemeli”


Futbolun dünyada ciddi bir ekonomik sektör olduğunu, ülkemiz futbolunun da bu sektörden nasibini almaya çalıştığını söyleyen Borataş, kulüplerin ekonomik darboğaz yaşamamak adına altyapılarını iyi değerlendirmeleri gerektiğini, ayrıca akademilerdeki çocukların birer para getiren müşteri olarak değil de, ileride başarılı olacak birer futbolcu olarak görülmeleri gerektiğinin altını çizdi.


Borataş, futbolun her şeyden önce bir eğlence olduğunu, FIFA’nın da zaten buna çok önem verdiğini söyleyerek, eğitimi veren antrenörlerin ve eğitimi talep eden ailelerin bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Mustafa Borataş ayırca eğitimin içerisinde kazanma hırsı ve bireysel kazanımlar girdiği anda başta çocuk olmak üzere futbol içerisinde ki birçok paydaşın kaybetmeye daha yakın olduğunu belirtti.

 

Nicelik değil niteliğe önem vermeliyiz


Mustafa Borataş eğitimde niceliğin değil niteliğin çok önemli olduğunu vurgulayarak bunun oluşması için toplumsal kültürün aynı olması gerektiğini vurguladı. Herkesin spor yapma hakkı olduğunu fakat herkesin profesyonel lisans çıkarmasının gerekli olmadığını söyleyen Borataş, önemli olanın burada yetenekli futbolcuların ortaya çıkmasını sağlamak olduğunu belirtti.


Futbolda akademik olarak eğitimin en önemli nokta olması gerektiğini belirten Mustafa Borataş, çocukların futbol basamakları tek tek çıkması gerektiğini, özellikle altyapılarda paralı transferlerin olmaması gerektiğini, çocuğun futbolu sürekli oynayarak sevmesi gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75