Davutoğlu: Çok mücadeleler verdik

banner37

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde duran spor müsabakalarının yeniden başlaması konusunda adımlar atılırken, Darts Federasyonu Başkanı Gürtap Davutoğlu açıklamalarda bulundu

Davutoğlu: Çok mücadeleler verdik
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

“Ambargolara meydan okuduk”


Davutoğlu “Darts Federasyonu 5 Kasım 2000 yılında kuruldu. Kurucu başkanlığını Uğur Barani yaptıktan sonra Eylül 2013 yılından itibaren başkanıyım. Yani Uğur Barani'den devralıp ikinci başkanı olarak 7 yıldır başkanlık görevini sürdürmekteyim.


1980’li yılların sonunda başlayan, çok yollar kat ederek bugünlere gelen ve yıllardır, özüne kavuşamayan “Darts camiası” 2010 yılında federasyon olduktan sonra, federasyon olmanın gerekliliğini yerine getirmek için çok mücadele verilmiştir.


Yöneticiler olarak bizler, Beden Eğitimi Spor Yasası ile Tüzüğümüzün, emrettiği uygulamalar dışına çıkılmamış ve dartsın disiplin ve kalitesi adına çok önemli yollar kat ettik. Bugün 20 kulübümüz ve 150 eşit lisanslı sporcumuz vardır.


Gerek sporcularımızı, gerekse kulüplerimizin önüne hedefler koyduk. Ödüllendirdik. Bireysel ve kulüp bazında başarıyı görmezden gelmedik. Gücümüz elverdiğince maddi ve manevi olarak hep en iyisini düşündük. Yurtdışı politikası olarak her şeyi denedik, yaptık ve en sonunda dünyayı ayağımıza getirerek ambargoya meydan okuduk.”

Covid-19 süreci


“Ülkemizde Covid-19 olayının başladığı mart ayında bizler federasyon olarak Takımsal Süper Lig, Birinci Lig, Gençler Şampiyonası, Bayanlar şampiyonası tamamlanmıştı. Tamamlanmayan iki faaliyetimiz kalmıştı: 10 ayaklı Ferdi Darts Şampiyonasının 9 ayağı tamamlanmış, son ayağı kalmıştı ve bir de Federasyon kupasının ön eleme maçları yapılıp son 16 takımın yapacağı maçlar kalmıştı.


Aslında 28 Mart’ta sezonu tamamlamayı hedefliyorduk ki yaklaşık 20 günlük bir süremiz kalmıştı. Dolayısıyla biz bu konuda şanslıyız. Faaliyetlerimizle ilgili çok fazla etkilenmedik.

banner134

Federasyon Yönetim Kurulu olarak, Covid-19 olayının başladığı Mart ayında hemen bir karar aldık ve dedik ki: Bu süreç normale dönene kadar faaliyetlerimiz duracak ve normale döndükten sonra kalan faaliyetlerimizle ilgili karar üretileceğidir. Dolayısıyla biz federasyon olarak bu sürecin tamamen normale dönmesini.” beklemekteyiz.

Bütçe


“Biliyorsunuz her yıl sonunda veya başında tüm federasyonlar çalışmalarını faaliyetlerini Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’na sunar ve federasyonlarla birlikte yapılan toplantılar sonunda bütçeler açıklanır.  Bu bağlamda zaten Covid-19 öncesinde federasyonların bütçeleri de açıklanmıştı. Darts Federasyonuna uygun görülen bütçe 300 bin TL’dir. Geçtiğimiz yıl ilk kez bir ilki başararak Dünya Şampiyonasının bir ayağını ülkemizde yapmaya başladık ve bu önemli organizasyon için gerekli 200 bin TL’nin bütçemize dahil edilmesi yönünde Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’ndan rica ettik ve sağ olsunlar bütçemize dahil edildi.


Bunu niçin söylüyorum çünkü bu konuda yanlış anlamalar var. Zannediliyor ki bir anda bütçemiz 100 bin TL’den 300 bin TL’ye yükseldi. Halbuki bir önceki yıl alınan paranın hemen hemen aynisidir bütçemiz. Dolayısıyla bu konuda rahatsız olan bazı federasyonlar rahat olabilirler.”

13 Mayıs’ta yapılan toplantı tam bir fiyasko


“13 Mayıs Çarşamba günü Başbakan Ersin Tatar, Dişişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ve Sağlık Bakanı Ali Pilli ile federasyonlar bir araya geldi. Toplantının amacı sportif faaliyetlerle ilgili veya genel olarak sporun geleceği ile ilgili yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına ışık tutmaktı. Yani faaliyetlerle ilgili yapılması gereken tedbirlerle ilgili federasyonların görüşlerine yer verildi.


Ancak yapılan toplantı bana göre tam bir fiyasko. Toplantının amacından uzak bir tavır sergileyen bu kez federasyonlardı. Hep hükümeti eleştiriyoruz ya bu kez eleştirilmesi gereken tam tersi. “Bazı” federasyonlar sanki bütçe görüşmesiymiş gibi sergiledikleri anlamsız tavırları anlamak mümkün değildi. Futbola verilen değer konuşuldu. Futbolun aldığı para konuşuldu. Futbolun toplantıya gelmemesi konuşuldu. Ha bir de Darts Federasyonun aldığı bütçe konuşuldu. Evet yanlış duymadınız gerçekten bunlar konuşuldu ağırlıklı olarak. Ben oradaki makamlara olan saygımdan dolayı toplantı salonunu terk ettim.”

“Biz para düşünmüyoruz”


Biz federasyon olarak önce sağlık diyoruz. Para düşünmüyoruz şimdi. Para alırız veya almayız her türlü anlayışla karşılıyoruz. 1.500 TL gibi bir rakama muhtaç olan vatandaşlarımız var bu konuda kaoslar varken bu ortamda para düşünmek bize yakışmaz. Herkes sağlıklı olsun, spor faaliyetleri bir şekilde tamamlanır veya tamamlanmazsa bile 2020 yılını toparlanma yılı olarak değerlendiririz ki bu da dünyanın sonu olmaz.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75