banner6

Değişim az yaşandı

banner37

Değişim az yaşandı
banner151 banner143

Ahmet OGAN


 


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu yönetimi tarafından alınan kararla 2021-22 futbol sezonu A2 ligleri olarak oynatılan lig tamamlandı. 2013-14 futbol sezonunda ilk kez A2 ligleri olarak oynatılmaya başlanılan lige 3 sezonun ardından yeniden geri dönüş yapıldı.


AKSA A2 Süper Lig’de Mağusa Türk Gücü, AKSA A2 Birinci Lig’de ise China Bazaar Gençlik Gücü şampiyonluğa ulaştı. Sezon boyunca her iki ligde şampiyonların belirlenmesinin yanı sıra diğer taraftan da A takıma oyuncu yetiştirmek için çok büyük emekler harcandı. Her iki ligde görev yapan teknik adam ve antrenörlerde sezon boyunca bazı değişimler yaşandığı görülüyor.


Bu ligde genel olarak kulüplerin gençlere gereken önem ve değer verildiği, bazı kulüplerin ise gençlere karşı bakış açılarının yeterli olmadığı görülmektedir. Gençler liginde teknik adamların takımlarına sahip çıkması kadar kulüp başkan ve yöneticilerin de sporcularına gerçek anlamda sahip çıkması gerekiyor.


Kulüplerimizde ağırlaşan ekonomik sıkıntılar ile birlikte geleceği kurtarma adına sporcu altyapılarına da daha fazla sahip çıkılarak sporcu yetişmesine yardımcı olunması noktasında kararlı olmalıdır.

AKSA A2 Süper Lig’de değişimler


AKSA A2 Süper Lig’de geçmiş sezonlara göre teknik adam değişikliğinde azalma olduğu görülüyor. Ligde 5 takım teknik adam değişikliğine giderken, ağırlıklı olarak genç antrenörler görev aldı.


Cihangir’de antrenör Serdar Bayramoğlu’nun yerine Erkut Mantar ve Mehmet Binboğa, Hamitköy’de teknik direktör Çetin İleri’nin yerine A takımda yardımcı antrenör olarak görev yapan Ragıp Kanatlı, Mesarya’da antrenör Ehli İman Ayna yerine Ramadan Kurucu, Türk Ocağı’nda antrenör Refik Güneydeniz A takımda yardımcı antrenör olarak göreve başlayınca yerine Cahit Gaziler ve Danıel Chippefe Oduaran, Yonpaş Dumlupınar’da antrenör Talat Şentürk’ün yerine Murat Çoban ve Tolga Güçsoy daha sonra görevinden ayrıldı.
 

AKSA A2 Birinci Lig’de değişimler


AKSA A2 Birinci Lig’de sezon boyunca yapılan değişimlerde azalma olduğu gözlemlenirken, 4 teknik adam değişikliği yaşandı. Gençlere sahip çıkan onların iyi yetişmesine yardımcı olan antrenör değişimlerinin azalması lig adına önemli bir gelişme olarak görülüyor. Gençler liginin varlığı kulüplerin geleceği adına son derece önemli olduğunu, A2 Birinci Lig’de de genel olarak genç antrenörler görev yaptı.


Bostancı Bağcıl’da A takım futbolcusu olan Cahit Solkanat’ın yerine A takımda yardımcı antrenör olarak görev yapan Halil Arıkhan, Karşıyaka’da antrenör Mehmet Şahin’in yerine A takım futbolcusu Esin Sonay, Yalova’da teknik direktör Derviş Dağman A takıma antrenör olunca yerine Suhat Altınışık ayrılınca Hulus Akacan, Yeniboğaziçi’nde A takım futbolcusu Derviş Özeralp yerine antrenör Eren Topcu ayrılınca antrenör Halil Erdoğuş görev yaptı.


A takımda futbolcuların genç takımda antrenör olarak görev yaparak sezonu tamamlaması, yeni sezonda Futbol Federasyonu’nun talimatta yeniden düzenleme yapması kaçınılmazdır.
 

A ve genç takımda görev alanlar


AKSA A2 Süper Lig’de Hamitköy takımında Ragıp Kanatlı genç takımda antrenör, A takımda yardımcı antrenör, A2 Birinci Lig’de Maraş takımında Hasan Atalay genç takımda antrenör, A takımda ise yardımcı antrenör, Bostancı Bağcıl’da A takımda yardımcı antrenör olarak görev yapan Halil Arıkhan, genç takımda antrenör olarak görev yaptı.
 

Genç takımdan A takıma


AKSA A2 Süper Lig’de Yonpaş Dumlupınar Antrenörü Talat Şentürk, 2.hafta görevinden ayrılarak Mormenekşe A takımda antrenör oldu. Antrenör Refik Güneydeniz 10.haftadan itibaren A takımda yardımcı antrenör, teknik direktör Derviş Dağman 10.haftdan sonra Yalova A takıma yükselerek ligi tamamladı.

A takımda futbolcu A2’de antrenör


AKSA A2 Birinci Lig’de görev yapan antrenörler A takımlarda da oyuncu olarak futbol oynadılar. Bostancı Bağcıl’da Cahit Solkanat, Düzkaya’da Serkan Zeyin, Esentepe’de Emek Kırılmaz, Karşıyaka’da Esin Sonay, Yeniboğaziçi’nde Derviş Özeralp A takımda futbol oynarken, A2 genç takımda antrenör olarak görev yaparak ligi tamamladı.  

AKSA A2 Süper Lig’de Görev Yapan Teknik Adamlar

Baf Ülkü Yurdu: Mehmet Piro (T.D), Fadıl Özaşık (A) (30 hafta)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104