Denerel: 4 hafta yeterli

banner37

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı ve ayni zamanda Türkiye Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Yeni Malatyaspor’un sağlık ekibinde yer alan Uzm. Dr. Nevzad Denerel, Koronavirüs salgını nedeniyle duran spor müsabakaları sonrasında önümüzdeki süreci değerlendirdi

Denerel: 4 hafta yeterli
banner90
banner8

Can İPCİOĞLU

Denerel, müsabakalarının ne zaman başlayacağına dair öneriyi yapacak olan başbakanlığa bağlı bilim ve sağlık kurulundan gelecek görüşlerin Bakanlar Kurulunda görüşülüp karara varılmasından sonra belli olacağının bilinmesini istedi.

“Her spor branşında temas yoktur”


Özellikle spor müsabakaları başlanacaksa bunun seyircisiz oynanmasının bile yetersiz olabileceğinin altını çizen Denerel, ülkemizde 32 tane spor federasyonun varlığından söz ederek her federasyonun kendi içerisinde değişik ihtiyaçlarının var olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydetti. Bazı spor dallarının topsuz oynandığını, bazılarının temastan uzak şeklinde yapıldığını, bazı sporların ise suda gerçekleştiğini ve karşılıklı oynanan ama temas olmayanlarında olduğunu belirtti.

“4 hafta yeterli olacaktır”


banner134
Her federasyonun kendi sürecini belirlemesi gerektiğinin altını çizen Denerel, sporcu sağlığı doğal olarak toplum sağlığı ile ilgili olduğu unutulmamalıdır dedi. 32 federasyonun faaliyete başlaması bir anda sokağa çıkma anlamına geldiğini belirten Denerel, buna çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.


Bir doktor olarak kendisinin özellikle 2 ana konuda dikkat çekmek istediğini belirten Denerel, eğer müsabakalar başlayacaksa kamp periyotların ihtiyaç duyulabileceğini, 4 haftalık bir sürenin bugün itibarı ile yeterli olacağını düşündüğünü, bunu 2 haftası temastan uzak ve topsuz sonraki 2 haftanın da salgının seyrine göre bir takım bütünü halinde olabileceğini ve sakatlık riskini azalmak gerektiğini söyledi.

“Başka ülkelerle asla kıyas yapılmamalı”


Denerel, “idmana sporcuların kendi araçları ile gelip ayni şekilde idmandan ayrılmaları kıyafetlerini kendi evlerinde yıkayarak banyolarını yapmaları en sağlıklı olacak davranış şekli olacaktır.” dedi. Denerel, Bilim Kurulu’na destek olmak amacı ile spor komisyonlarının oluşturularak her branş ile ilgili bilgiler aktarılmalı ve sağlıklı kararların alınmasına yardımcı olunmalıdır” şeklinde konuştu. Denerel, bu süreçte başka ülkelerle asla kıyas yapılmaması gerektiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75