“Dikkatli beslenin”

banner37

Beslenme ve diyetetik uzmanı Melis Erozan, Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı antrenman ve maç yapamayan sporculara önerilerde bulundu

banner87
“Dikkatli beslenin”
banner90
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

Dünyayı etkisi altına Koronavirüs salgını, spor dünyasını da etkiledi. Birçok organizasyon ertelenirken, bazı takımlar karantina altına alındı. Ülkemizde de ilk vakanın görüldüğü tarihten itibaren tüm spor müsabakaları tamamen dururken, ne zaman başlayacağı ise belirsizliğini koruyor. Peki bu belirsiz ortamda sporcular nasıl bir beslenme modeli uygulamalı, neleri fazla tüketip nelerden uzak durmalı. Bu soruların cevabını beslenme ve diyetetik uzmanı Melis Erozan Çağdaşer’e sorduk.

“Beslenme şeklimiz değişti”


Melis Erozan Çağdaşer evinde kalan herkesin olduğu sporcularında beslenme şekillerinin değiştiğinin altını çizerek bu durumun etkilerinden bahsetti.


“Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, yarattığı pandemi ile yaşam şeklimizi, koşullarımızı ve beslenmemizi tamamen değiştirmiştir. Spor, müsabakalar ve antrenmanlar tamamen durmuştur. Dolayısıyla sporcularımızın normal rutinleri de değişmiştir. Hayattan izole olup evlere kapanmamız ile beraber harcanan enerji kısıtlanıp, alınan günlük kalorimiz artmıştır. Bu durum bize ağırlık artışı olarak geri dönebileceğinden ötürü bu hususta gerekeni yapmak önemlidir. Kalori alımımızı kaliteli besin değeri yüksek gıdalar tarafındantercih etmeli, boş enerji kaynaklarından uzak durmalıyız.”

“Bireysel çalışmalar sürekli devam etmeli”


“Özellikle sporcular için büyük bir dezavantaj olan bu durumu daha da dikkatli değerlendirmek gerekmektedir. Bu zor dönemin sonunda kondisyon ve performans düşürmemek adına, evde bireysel çalışmalara devam etmek gerekir. Kardio ve ağırlık çalışmalarını kişi yaptığı spora göre dengelemeli ve bireysel disiplin içinde antrenmanlarına devam etmelidir. Ancak bu şekilde vücut kas ağırlığının dengesini koruyabilirler. Beslenme açısından ise protein kalitesi yüksek besinleri tercih etmek, sadece kırmızı et değil, beyaz et ve özellikle balık açısından zengin beslenmek önemlidir. Haftada 2-3 kez balık tercihi hem sağlığınız hem de protein açısından faydalı olacaktır.  Günde 2-3 litre sıvı almakla birlikte, sebze ve meyvelere ağırlık vermek vitamin açısından immün (bağışıklık) sistemimizi desteklemekte yardımcı olacaktır.”

“Alkolden uzak durulmalı”


Beslenme ve diyetetik uzmanı Melis Erozan Çağdaşer sporcunun en büyük düşmanı olan alkolün böyle durumlarda tüketilmesinin sporcu sağlığı ve beslenmesi üzerindeki risklerini şöyle belirtti.


“Tüm satın alınan, eve giren gıda, meyve ve sebzeleri sirkeli suda bekleterek tüketmeniz büyük önem taşımaktadır. Özellikle alkol ve şeker tüketimi olabildiğince kısıtlı tutulmalıdır. Unutulmamalıdır ki alkol ve şeker sporcunun kas kütlesini olumsuz etkilemektedir. Barsak sağlığı ve sindirim sistemi için yeterli posa almalı gerekirse günlük öğünlere sebze çorbaları eklenmelidir. Her yemeğin yanında salata ve taze sebze yendiğinden emin olunmalıdır. Yemeklerin iyi pişirilmesi ve çiğ bırakılmaması bu dönemde daha da önem kazanmıştır.

“Her sporcunun bağışıklık sistemi farklıdır”


“Unutulmamalıdır ki bağışıklık sistemi her kişide farklı olup kişinin sağlığına, beslenmesine, genetiğine ve daha birçok faktöre bağlıdır. İmmün sistemi destekleyen tek bir besin ya da mucizevi bir formül yoktur. Beslenme ile immün sistemi güçlendirmek için rengarenk ve çeşitli beslenmek gerekmektedir. Sebze ve meyvelerden sadece bir çeşit değil her gün bir kaç farklı renkte ve çeşitte tüketmek uygun olacaktır. Yoğurt, kefir, soğan sarımsak, zencefil, zerdeçal, turunçgiller, ceviz, badem ve yağlı tohumlar, balık, kemik suyu çorbalar, kırmızı meyveler ve sebzeler, bitki çaylarından özellikle kuşburnu immün destekleyici olup bu dönemde tavsiye edilen sporcu besinlerdirler.”

“Sporcu daha önceki rutininden çıkmamalıdır”


“Profesyonel veya amatör olarak spor yapmak immün sistemi olumlu yönde güçlendirmektedir. Ancak sadece spor yapmak veya sporcu olmak bizi virüsten korumuyor. Virüsten korunmak için haraketli yaşam tarzını evlerimizde de benimsemek, sağlıklı beslenmek ve kaliteli uyku uyumak çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı uyku da bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Son olarak belki de en önemli faktörlerden biri olan ruh sağlığımızı da korumak bu zor dönemi rahat atlatmamızda büyük önem taşımaktadır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75