Dilek Türker

banner37

Dilek Türker
banner90
banner8

Ebru AKGÜR


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazeteniz KIBRIS ile paylaşıyor. Atletizmde kazandığı başarılar tarihte iz bırakan kadın sporcu Dilek Türker spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

İlkokul yıllarında keşfediliyor


İlkokul 6. sınıf öğrencisi iken öğretmeni tarafından keşfedildiğini anlatan Dilek Türker, ‘Beden Eğitimi öğretmenimiz İlker hoca sınıfta bir engel yerleştirip tüm öğrencilerin engeli atlamasını istemişti. Sıra bana geldiğinde atladım ve hocamın beni takdir etmesi ile spor hayatım başladı’ dedi. O yıl koştuğu ilk yarışta ise 2. olmuştu.


Ortaokul yıllarında da hocalarının desteğini alarak engelli koşulara katılan Türker, ‘4 takım ve 4 Beden Eğitimi öğretmeni ile sürekli antrenmanlar yapıyordum. 100 m engellide ilk rekorumu ise orta ikinci sınıfta kırdım ve bu yıl itibarı ile lise son sınıfa kadar hem ülkemizde, hem de Türkiye’de yarışlara katıldım’ dedi.

Rekorlar ve 2.likler dolu yıllar


banner134
Orta ikinci sınıfta kırdığı rekorun ardından azimli bir şekilde spor yaşamına devam ettiğini aktaran Türker, ‘Akdeniz Bölge yarışları, Türkiye Şampiyonası, Türkiye Ferdi yarışları ve olmak üzere birçok organizasyonda koştum. Her yarışta kendi rekorumu egale ettim. Ancak Türkiye’de gittiğim bu yarışlarda hep ikinci oldum’ dedi. Engelli koşu yanında 4X100m de koşan başarılı kadın sporcu Lefkoşa Türk Lisesi takımı ile şampiyonluk elde etti. Ayni takım ile Türkiye Şampiyonası’nda ikinciliği de göğüslemeyi başardılar. Özellikle Meliha Volkan, Erhan Sucuoğlu ve Gencay Eroğlu hocalarının kendisine büyük desteği olduğunun altını çizen Türker, ailesinin de hep arkasında olduğunu belirtti.


Üniversite yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazanan Türker, ‘Beden Eğitimi Bölüm Başkanı ile tanışmamla birlikte üniversite takımına alındım. Beni ‘çatık kaşlı kız’ olarak adlandırmıştı. Ancak bölümüm çok zordu ve antrenmanlara yeterince vakit ayıramıyordum bu nedenle bırakmak zorunda kaldım’ dedi.

‘Atletizm hayatımda iyi ki dediğim yerde’


Atletizmin hayatına olumlu dokunuşlar yaptığını belirten Dilek Türker, ‘atletizm bana disiplin, düzen ve öngörülü olmayı öğretti. Bu nedenle iyi ki dediğim olgulardan biridir. Unutamadığım birçok anım oldu. Özellikle tek başıma koştuğum yarışta rekor kırdığımı ve engelli yarışta engele takılıp düşmeme rağmen 1. geldiğim yarışı unutmam mümkün değil’ dedi.

‘Ülkemizde spora teşvik artırılmalı’


Siyasi engellerin kaldırılıp uluslararası platformlarda sporcularımızın ülkeyi temsil etmesini en kısa zamanda görmek istediğini belirten Türker, ‘gençler amatörde olsa spor yapmalarını tavsiye ederim. Spor yapmak onlara bambaşka deneyimler kazandıracaktır. Hedef koymak ve ilgi duyulan branşta ilerlemek onları başarıya götürecektir’ diyerek gençlere de mesaj verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75