Doğan’a adanmış bir hayat: Caner Oshan

banner37

Doğan’a adanmış bir hayat: Caner Oshan
banner90
banner99

Levent TEZEL

Bu haftaki “Geçmişin Yıldızları” köşemizin konuğu ismi Doğan Türk Birliği ile özdeşleşmiş, gerek futbolcu, gerekse de teknik adam olarak uzun yıllardan beri bu camiaya hizmet vermiş bir isim olan Caner Oshan. “Doğan benim her şeyim” diyecek kadar renklerine aşık bir futbol adamı olan Oshan, futbolculuğu döneminde takımı ile kazandığı kupaların yanı sıra teknik adamlık döneminde de bir çok şampiyonluk ve başarı elde etti. Doğan genç takımında forvet oynayan Oshan, A takımda savunmada oynamasının yanı sıra takımının ihtiyaç duyulan her mevkisinde forma giyerek tam bir görev adamı olduğunu da gösterdi.

Futbola Londra’da “Sinde Spor’da” başladı


Oshan, 29 Mayıs 1965 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1974 yılında ailesi ile Limasol’dan Girne’ye göç etti. Caner Oshan, 1976 yılında annesi ile Londra’ya gitti ve 2 yıl burada kaldı. Futbola İngiltere’de başlayan Oshan, günümüzdeki ismi İnönü, eski ismi Sinde olan köyden göç edip Londra’ya yerleşenlerin kurduğu Sinde Spor’da futbola başladı. 1978 yılında ülkemize dönen Oshan, 15 yaşında Doğan Türk Birliği’nde lisans çıkardı ve genç takımda forvet olarak oynamaya başladı. Kısa sürede A takıma yükselen Oshan, uzun yıllar kesintisiz olarak Girne’nin sarı-lacivertli kulübünde forma giydi.

7 şampiyonluğun 4 tanesinde o vardı


Oshan, 1955-1956 sezonunda başlayan ve en tepedeki lig olan Süper Lig’de günümüze kadar 7 şampiyonluğu bulunan Doğan’ın bu şampiyonluklarının 3’ünde futbolcu olarak görev yaptı. Caner Oshan, Doğan’ın Süper Lig’deki son şampiyonluğu olan 2009-2010 sezonunda da takımın başındaki teknik direktördü. Oshan, DTB ile 2 kez futbolcu olarak, 1 kez de teknik direktör olarak 1. Lig’de de şampiyonluk yaşadı.

Doğan’ın şampiyonluklara damga vurduğu yıllar


Liglerimizin başladığı 1955 yılını takip eden ilk 4 sezonun 3’ünde tüm rakiplerini geride bırakıp şampiyon olan Doğan Türk Birliği, 1959 yılındaki şampiyonluktan sonra uzun bir süre durgunluk dönemine girdi. Bu durgunluğu Caner Oshan’ın da önemli parçalarından biri olduğu 90’lı yılların kadrosu bozdu. Aynı 50’li yıllarda olduğu gibi 4 sezonda 3 şampiyonluk elde eden Doğan, 1990-1991, 1991-1992 ve 1993-1994 sezonlarında şampiyonluk ipini göğüslemeyi bildi. O dönemlerde takım olarak çok formda olduklarını ifade eden Oshan, elde ettikleri lig şampiyonluklarının yanı sıra makam kupaları, turnuva kupaları ile federasyon kupası hariç neredeyse tüm kupalara ambargo koyduklarını ifade etti. Caner Oshan, kendi futbolculuk dönemindeki en büyük özleminin ise 4 kez final oynadıkları federasyon kupasını bir türlü kazanamamaları olduğunu dile getirdi.

Karmaların aranan ismi


Oshan, o yıllarda Türkiye’den önemli takımların ülkemize kamp yapmaya geldiğini ve oluşturulan bölgesel karmalarla bu takımlara karşı dostluk maçları yaptıklarını ifade etti. Tecrübeli hoca, Fenerbahçe, Sarıyer, Zonguldakspor gibi takımlara karşı seçilen karmalarda forma giydi. Oshan, ayrıca Doğan’ın 1993-1994 şampiyonluğundan sonra Londra’ya gittiklerini, burada İstanbulspor ve 2 amatör Alman takımı ile Atatürk Kupası’nda mücadele ettiklerini aktardı. Futbolculuğunda savunma oyuncusu olmasına rağmen takımda eksik olan bir çok mevkide forma giydiğini kaydeden Oshan, savunmada oynarken dönemin etkili forvet oyuncuları Baf’tan Ertan, Ocak’tan Orhan ve Giray gibi isimlere karşı özel olarak hazırlandığını da dile getirdi. Oshan ayrıca savunmacı tarafı yanında golcü özellikleri olduğunu da kaydederek forvet oynadığı bir maçta Yeniboğaziçi’ne 3 gol birden attığını da aktardı.

Teknik adamlık dönemi başlıyor


banner134
Caner Oshan, 1997-1998 sezonunda futbolu bıraktığını ve antrenörlüğe başladığını, ilk antrenörlük deneyimini ise yarım sezon Düzkaya takımında geçirdiğini ifade etti. Devre arasında Düzkaya’dan ayrılarak küme düşmesi kesin görülen Ozanköy’ün başına geçtiğini belirten Oshan, o sezon Ozanköy’ü ligde tuttuklarını, ertesinde 1998-1999 sezonunda ise Ozanköy ile 3. Lig’den 2. Lig’e yükseltme başarısı yakaladıklarını anlattı.


 

Şampiyonluk yılları


1999-2000 sezonunda teknik direktör olarak Doğan Türk Birliği’nin başına geçen Caner Oshan, burada görev yaptığı 6 sezondan sonra 2006 yılında yeniden Ozanköy’ün yolunu tuttu. Ozanköy’den başlayarak art arda 3 sezonda 3 farklı takımı 1. Ligden Süper Lig’e şampiyon olarak taşıyan Caner Oshan, 2006-2007’de Ozanköy, 2007-2008’de Binatlı ve 2008-2009’da Doğan Türk Birliği’ni 1. Lig’den Süper Lig’e şampiyon olarak çıkararak başarı gösterdi. Ünal Aydoğan’ın başkan olduğu Doğan Türk Birliği’nin başında 2009-2010 sezonunda 61 puan ve üçlü averajla 15 yıl aradan sonra kazanılan Süper Lig başarısı ise uzun yıllar unutulmayacak, akıllara kazınan bir şampiyonluk hikayesi oldu.

34 yıl aradan sonra kazanılan kupa  


Oshan, Doğan ile 15 sezon aradan sonra Süper Lig’de elde edilen şampiyonluk sonrasında gözlerini en son 14 Mayıs 1978 tarihinde kazandıkları kupa şampiyonluğuna diktiklerini vurguladı. Bayar Piskobulu’nun kulüp başkanlığı yaptığı 2011-2012 sezonunda 27 Nisan 2012 tarihinde Küçük Kaymaklı ile oynadıkları kupa finalini penaltılar sonucu 6-4 kazandıklarını hatırlatan Caner Oshan, 34 yıl aradan sonra camialarına kazandırdıkları kupa şampiyonluğunun kendisi için en anlamlı başarılardan biri olduğuna vurgu yaptı.

Gravatlılar ve Maunacılar


Limasol’da başlayıp Girne’de devam eden Doğan-Ocak rekabetinin anlamlı bir rekabet olduğunu ifade eden Caner Oshan, Doğan-Ocak derbisinin Kıbrıs’ın en büyük derbisi olduğunu söyledi. Futbolcu ve teknik adam olarak bu derbileri uzun yıllardan beri yaşadığını belirten Oshan, geçmişten günümüze iki takım arasında düzeyli ve güzel bir rekabetin olduğunu ekledi. Her iki camianın da kıyasıya ve tatlı bir rekabet içinde olduğuna vurgu yapan Caner Oshan, ancak geçmişten farklı olarak günümüzde derbilerde zaman zaman yaşanan kavgaların hoş olmadığını, yine de Doğan-Ocak derbisinin ligimize ayrı bir renk kattığını düşündüğünü de dile getirdi.

Disiplinli olmak ve çok çalışmak başarının anahtardır


Uzun yıllardan beri liglerimizde görev yapan tecrübeli bir teknik adam olarak genç futbolculara seslenen Oshan, başarının anahtarının disiplin ve çok çalışmaktan geçtiğini belirtti. Günümüzde yurt dışında oynama şansı gibi olanaklar da bulunduğunu ifade eden tecrübeli hoca, gençlerden kendilerini geliştirmelerini istedi. Günümüzde sahaların eskiye nazaran daha güzel olduğunu, antrenmanların daha bilinçli yapıldığını ifade eden Oshan, oyuncuların fiziksel açıdan çok güçlü olduklarını ancak teknik açıdan geçmiş dönemlerde çok daha yetenekli isimler olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75