banner6

Doğan’ın sembol isimlerinden biri: Murat Girgen

banner37

Doğan’ın sembol isimlerinden biri: Murat Girgen
banner151 banner143

Levent TEZEL

Bu haftaki “Geçmişin Yıldızları” köşemizin konuğu uzun yıllar Kıbrıs Türk futboluna önemli hizmetler vermiş, ismi Doğan Türk Birliği ile özdeşleşmiş, bu kulübün sembol isimlerinden biri haline gelmiş olan Murat Girgen. Futbol ile iç içe yaşayan bir ailenin ferdi olan Murat Girgen, oynadığı dönemdeki güzel ve etkili futbolu ile dikkat çekti. 20 yıllık futbol yaşantısının büyük bölümünü Doğan forması ile geçiren Girgen, daha sonraları bu kulübün zor döneminde başkanlık görevini de üstlendi. Doğan Türk Birliği’nin 34 yıl aradan sonra kazandığı Federasyon Kupası başarısı onun başkanlığı döneminde gerçekleşti.

Doğan’ın alt yapısından yetişti


17 Ocak 1973 tarihinde dünyaya gelen Murat Girgen, 10 yaşında Doğan Türk Birliği alt yapısında futbola başladı. Bu başlangıç onun futbola olan, o gün başlayan ve hiç bitmeyecek sevgisinin kıvılcımının ateşlendiği gün oldu. Girgen, özellikle Şener Özdevrim hocasının futbolu sevmesinde ve bugünlere gelmesinde çok büyük katkısı olduğunu söyledi.

Şampiyonluklar dönemi


Genç takımda yıldızı parladıktan sonra erken yaşta A takıma yükselen Murat Girgen, şampiyonluklara, kupalara ambargo koyan, gidilmesi, en zor deplasmanlardan biri haline gelen 90’lı yıllardaki Doğan Türk Birliği kadrosunun savunmadaki en önemli isimlerinden biri haline geldi. 20 yıllık faal futbolculuk yaşantısının büyük bölümünü Doğan Türk Birliği’nde geçiren son dönmlerinde de Ozanköy’de forma giyen Girgen, sarı-lacivert Doğan Türk Birliği ile 3 Süper Lig, 1 Birinci Lig şampiyonluğu sevinci yaşadı. Murat Girgen, Ozanköy forması ile de 2. Lig şampiyonluğu sevinci yaşadı. Girgen, Doğan Türk Birliği’nin 1990-1991, 1991-1992 ve 1993-1994 sezonlarındaki şampiyonluklarında forma giydi. Girgen ayrıca Doğan Türk Birliği olarak ligde elde ettikleri şampiyonlukların yanı sıra makam kupaları, turnuva kupaları gibi o dönemlerde düzenlenen şampiyonalarda kupaları kimseye bırakmadıklarını da ifade etti.  Futbolculuk döneminde Ordu Milli ve Genç Milli Takım’da forma giydiğini ifade eden Murat Girgen, özellikle Baf Ülkü Yurdu’nda forma giyen Ertan’a karşı oynamanın zor olduğunu da aktardı.

Şampiyonluğun kapısını açan kritik gol


Uzun futbol hayatı boyunca pek çok anı biriktirdiğini ifade eden Girgen, özellikle 1991-1992 sezonunda Yalova’ya attığı golü unutamadığını kaydetti. O sezon ligde kıyasıya yaşanan bir şampiyonluk yarışı olduğunun altını çizen Girgen, mutlaka kazanmaları gereken Yalova maçında galibiyet için çok zorlandıklarını vurguladı. Söz konusu karşılaşmayı 1-0 da olsa kazandıklarını ve maçın tek golünü kafayla kendisinin attığını belirten Murat Girgen, şampiyonluk yolunda mutlak kazanmaları gereken bu maçı kendisinin attığı golle kazandıklarını ve sezon sonunda da mutlu sona ulaştıklarını anlattı.

“Kulübüme olan vefa borcumu ödemek için başkan oldum”


Murat Girgen, 2010-2011 sezonu sonunda Ünal Aydoğan’ın başkanlıktan ayrılması ile birlikte bir süre başkan adayı çıkmadığı için kulübün başkansız kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ifade etti. Çok başarılı geçen Ünal Aydoğan dönemi sonrasında başkan olmaya kimsenin cesaret edemediğini belirten Girgen, sonuçta bu kulübe bir vefa borcu olduğunu ve bu borcu ödemenin zamanı geldiğini düşünerek başkanlığa aday olduğunu belirtti. Kendisinden daha tecrübeli yönetici abilerinin de desteği ile çok başarılı bir 2 yıllık başkanlık dönemi geçirdiğini vurgulayan Girgen, bu dönemde özellikle 34 yıl aradan sonra kazanılan Federasyon Kupası başarısının tüm camiayı çok mutlu ettiğini de aktardı.

34 yıl aradan sonra kazanılan Federasyon Kupası 


Girgen, camianın da desteği ile toparlandıklarını ve kendilerine hedef olarak en son 34 yıl önce 14 Mayıs 1978 tarihinde kazandıkları kupa şampiyonluğunu koyduklarını dile getirdi. Başkan Girgen, uzun süre zirve iddialarını sürdürmelerine rağmen ligi 3. sırada bitirdikleri 2011-2012 sezonu sonunda kupada da finale kaldıklarını ekledi.  Girgen, 27 Nisan 2012 tarihinde Küçük Kaymaklı ile oynadıkları penaltılar sonucu 6-4 kazandıkları kupa finalinin tüm camiaya büyük bir mutluluk verdiğini vurguladı. Girgen, 34 yıl aradan sonra Doğan camiasına kazandırılan kupa şampiyonluğunda başkanlık görevinde olmasınının da kendisi için çok anlamlı olduğuna vurgu yaptı.


 

Kulüpler için gelir getirici yatırımlar şart


Murat Girgen, 2 yıl başkanlık yaptığını, o dönemde de ondan sonraki dönemlerde de tek düşüncesinin kulüplerin şahıslara bağımlı kalmaktan kurtarılması olduğunu ifade etti. Girgen, “Gelir getirici yatırımlar ve alt yapıdan gelen oyuncularla, güçlü yönetim kurulları oluşturarak sürdürülebilir sağlıklı yapılar kulüplere kazandırılmalıdır. Maddi olarak şahıslara bağlı kalmak kısa vadede başarı getirse de devamında kulüpler kapanma noktasına kadar gelebilirler. Devamlılık için alt yapı, gelir getirici yatırımlar ve sağlıklı işleyen bir yönetim kurulu olmasının gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Geçmişteki kaliteyi yakalayamıyoruz


Günümüz futbolu ile geçmişte oynanan futbolu kıyaslayan Girgen, çok uzağa gitmeye gerek olmadığını geçmişte takımlarımızın Türkiye takımları ile kafa kafaya oynarken günümüzde arada çok büyük bir uçurum oluştuğunu görmekte olduğumuzu ifade etti. Murat Girgen, takımlarımızın günümüzde BAL ligi takımlarıyla bile mücadele etmekte zorlandığını da ekledi. Günümüzde daha iyi imkanlar ve daha bilimsel ortamlar olmasına rağmen, geçmişteki kaliteyi yakalayamadığımızı kaydeden Girgen, bunun en önemli sebebinin ise sokak futbolunun ölmesinden kaynaklandığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104