Doğru sıvı tüketimi!

banner37

Ülkemizde özellikle futbol antrenmanlarının hız kazandığı bu dönemde 40 dereceyi aşan hava sıcakları sporcularda sıvı tüketiminin önemini daha da ortaya çıkardı

Doğru sıvı tüketimi!
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Spor sırasında vücut sıcaklığının artışı çeşitli mekanizmalarla dengelenmeye çalışılır. Bunların en önemlisi deriye kan akışının ve terlemenin artırılmasıdır. Terleme egzersiz sırasında ısı kaybının en etkili yoludur. Yani terleme egzersiz esnasında vücudumuzun koruyucu cevabıdır. Ancak terleme sırasında ısıyla beraber su ve elektrolit de kaybederiz. Terleme yoluyla kaybettiklerimizi egzersiz sırasında ve sonrasında vücudumuza geri kazandırmazsak, egzersiz performansımızı artıramayız, hatta daha ileri seviyelerde sağlığımız olumsuz etkilenebilir. Terlemeyle kaybettiklerimizi kazanmak için öncelikle ne kadar kaybettiğimizi bilmeliyiz.


Beslenme ve diyetetik uzmanı Melis Erozan Çağdaşer, sporcularda sıvı tüketimi ve ne yapılması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“En önemli besin öğesi su”


“En önemli besin öğesi olarak kabul edilen su, vücudun yaklaşık olarak %60’ını oluşturmaktadır. Diğer besin ögelerinin eksikliğinin zararları günler, haftalar, aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkmasına rağmen, insanların sadece birkaç gün susuz olarak yaşayabildikleri bilinmektedir.”

“Kaybedilen sıvı ve elektrolitler yerine konmalı”


“Vücutta gerçekleşen bütün biyokimyasal ve fizyolojik fonksiyonlar vücudun sıvı dengesine bağlıdır. Yetersiz sıvı alımı, çevre şartları ve fiziksel aktivitelerin yapılması vücut sıvı dengesini bozmaktadır. Özellikle düzenli antrenman yapan sporcular terlemeye bağlı olarak ciddi miktarlarda sıvı ve elektrolit kaybederler. Kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması sporcunun, sağlığı ve performansının korunması için son derece önemlidir. Vücut sıvıları azaldıkça performansta düşüş, termoregülasyonda bozulma (ısı düzenleyici), sıcağa toleransın azalması vb. çeşitli fizyolojik durumlar ortaya çıkar. Bu durumlardan korunmak ve düzeltmek için sporcuların gün içerisinde düzenli olarak belirli aralıklarla sıvı tüketmeye özen göstermesi; antrenman öncesi, sırası ve sonrası da kendilerine özel bir sıvı alım planı oluşturup uygulamaları gerekmektedir.”

“Sporcular dikkat!”


“Egzersiz sonucunda vücuda fazladan bir yük bindiğinden dolayı bu mekanizmaların etkin bir şekilde çalışmasında vücut su dengesinin sağlanması çok önemlidir. Bu nedenle sporcular ve fiziksel aktif bireylerin sıvı tüketimine özen göstermesi gerekmektedir. Vücut sıvılarının yetersiz olması veya aşırı sıvı tüketimi hem sağlığa hem de spor performansı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Sporcuların vücut sıvı dengelerini korumak ve dehidratasyonu önlemek için her gün düzenli aralıklarla belirli miktarlarda sıvı tüketmeleri, özellikle antrenman öncesi, sırası ve sonrası kendi yaptıkları spor türü ve antrenman programına göre sıvı tüketim planı oluşturmaları gerekmektedir.”

“Dehidrasyon (Sıvı Kaybı) nasıl önlenir?”


“Egzersiz süresince kaybedilen sıvının yerine konması dehidrasyonu (sıvı kaybını) önlemek ve sakatlanmalardan kaçınmak kadar performansı korumada da gereklidir. Çok az düzeyde dehidrasyon bile, atletik performansı olumsuz yönde etkileyen kas ve beden bitkinliği ile sonuçlanabilir. Sporcuların antrenman sonrası tartılarak kaybettikleri sıvı miktarını belirlemeleri, idrar renklerini gözlemeleri veya susuzluk düzeylerini takip etmeleri sıvı kaybının yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Vücut sıvı dengesinin sağlanmasında sodyum, potasyum, klormineralleri etkin bir role sahiptir. Sıvı dengesinin sağlanmasında kaybedilen su kadar, sodyum gibi kaybedilen elektrolitlerin yerine konması son derece önemlidir. Vücut sıvılarının dengede tutulmasında en önemli elektrolitler sodyum,klor ve potasyumdur. Vücutta yeterli elektrolit bulunmadığında, kas krampları, halsizlik ve apatiyide (odaklanmama) içeren yetersizlik semptomları gözlenebilir. Diğer taraftan fazla sıvı alımına bağlı olarak Na (sodyum) atımı artmakta ve hiponatremi(kandaki tuz dengesizliği) gözlenebilmekte ve vücudun su tutma kapasitesi düşmektedir.”

banner134

“Kaybedileni yerine koy”


“Sıvı kayıplarının giderilmesinde süt, meyve suyu gibi diğer elektrolitleri içeren sıvılara da yer verilmesi sporcuların hidrasyon (yeterli sıvı alımı) durumlarını ve atletik performanslarını korumalarına yardımcı olacaktır. Sporcular, sıvı kayıplarını yerine koymak, kasların toparlanmasını desteklemek ve ağır fiziksel aktivite yapan bireyler ve sporcular için özel olarak hazırlanan sporcu içeceklerini tüketebilirler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75