banner6

Doğuma 'doula' ile duygusal, fiziksel ve bilgisel destek

banner37

“Doula” kelimesi  (dula diye okunur) Doulalık kadına destek üzerine kurulmuş bir kavram.Hamilelikte, doğum sürecinde ve doğum sonrasında anneye  fiziksel, duygusal ve bilgisel destek veren profesyonellere Doula deniyor

Doğuma 'doula' ile duygusal, fiziksel ve bilgisel destek
banner150

banner150 banner150

Pınar SAVUN

Ben de zor ve yirmi saat süren olumsuz doğum tecrübemden sonra, her kadının doğum sürecinde yanında olacak, ona duygusal,fiziksel ve bilgisel destek verecek birine ihtiyacı olduğunu tecrübe ettim.

Bu tecrübemden yola çıkarak, hem kendi doğum travmamı iyileştirmek hem de başka annelerin aynı sıkıntıları yaşamaması için doğumlarında destek olmak amacı ile doula eğitimi almaya karar verdim.

Şimdi taze bir doula olarak, bilinçli ve mutlu doğumlar yaşayan annelerin, mutlu bebeklerin, mutlu bir geleceğin ilk adımının  içinde bulunabilme şansına sahip olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bilinmelidir ki;

Bir doğumda sadece bir bebek doğmaz, aynı zamanda bir anne doğar, bir baba doğar ve bir aile doğar. Bu kutsal, mucizevi ve eşsiz bir şeydir.Doğumunuza katılan bir doğum destekçisi neler yapar?

 
Doula, doğum destekçisi , doğum sürecinde  bir kadının bedenine ve kendi bebeğini dünyaya getirebilme yeteneğine inanır. Doğum, annenin hayatı boyunca hatırlayacağı kutsal bir tecrübedir.

Doğum destekçisinin en temel görevi, anneye yol gösterip korkularıyla baş etmesine, doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumasına yardımcı olmaktır. Yurt dışında yapılan araştırmalar doğum destekçilerinin katıldığı doğumların daha kısa ve daha az komplikasyonla gerçekleştiğini ve bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin daha sağlıklı olduklarını ve annelerini daha iyi emebildiklerini gösteriyor.

 

Bir Doula;

-Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler.

-Doğumunuzun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur (İş tanımı gereğince doktorunuz veya ebeniz bunu yapamaz. 

-Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.

-Doğumun çeşitli süreçlerinde evde ve hastanede sizi fiziksel olarak rahatlatır.  Mesela, özel masajlar yaparak, sizin için en rahat ve faydalı pozisyonlara girmenize yardımcı olur.

-Etrafınızdakilerle iletişiminizde  bir aracı olarak rol alıp, ihtiyacınız olan sükuneti korumanıza yardımcı olur

-Bu yoğun deneyim içerisinde sukunetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır, her şey yolunda giderken her şeyin yolunda gittiğini farketmenizi sağlar

-Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur.

-Kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır.

-Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır ve tüm varlığını doğumunuza getirebilir.

-Objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır; kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez.

-Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır.

-Yargılamaz.

-Hassastır.

-Sakindir.

-Ve her şeyden önemlisi sizin yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.

Doula'ya neden gerek var?
 Günümüzün hastane doğum ortamı doğumun daha çok fiziksel yanına odaklı. Aslında doğum kadın vücudunun kendiliğinden ve irade dışı gerçekleştirdiği doğal bir eylemdir. Hamilelik, doğum ve annelik- aynı zamanda kadının cinsel ve manevi hayatının da önemli parçasıdır. Kadınlar çok eski zamanlardan beri bu süreçleri tanıyan diğer kadınlarca zaten destekleniyor . Doulalık bunun modern hali. Doulalı doktor, ebe ve tüm tıbbi personel annenin ve bebeğin sağlığına konsantre olurken anne bütün süreç boyunca sevgiyle destekleniyor. Doula anneye masajla, farklı pozisyonlarla, nefes teknikleriyle, kokularla ve bazen ninniler/şarkılarla bazen de kendine inancını kaybettiğinde yeniden güçlü hissettiği alanı yaratıyor; yanında oluyor. Dünyaya bir can getiren kadının sevgi ile desteklenmesi ve kendini bu süreçte güçlü hissetmesi hayattaki en önemli ve gerçek şeylerden biri…

Kendi zor doğum deneyimi ile diğer kadınları korkutanların, korkunç doğum sahnelerini bilinçaltımıza yerleştiren medyanın, hayatın önemli süreçlerini göz ardı eden "modern" ve hızlı hayat tarzının, kadınlara verdiğimiz değerin,  hayatın başlangıcının önemini kavrayamamanın aksine doula desteği, doğumun önemini  tekrardan hatırlamayı ve iyileştirmyi amaçlıyor.

 

Doulaların Uluslararası Durumu Nedir?

Modern bir meslek olarak, doulalık ABD’de başladı. Son yirmi senede dünyanın her kıtasına ve 50 ülkeden fazlasına yayıldı.

ABD’nin bazı eyaletlerinde doula hizmeti sağlık sigortaları tarafından karşılanıyor. 16 ülkede, 15.000 kadın üzerinde yapılan çalışmalarda doulalı doğumlarda sezaryen oranlarında P Epidural taleplerinde `, Pitocin (suni sancı) kullanımında @, ağrı kesici kullanımında 0 düşüş tespit edildi.

Bilinçli, mutlu ve sağlıklı doğumlar niyetiyle...

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104