Dünyanın en pahalı Dünya Kupası

banner37

Moskova yönetiminin öngörüsüne göre Dünya Kupası organizasyonunun ülkeye 14 milyar doları aşan bir getirisi olacak

Dünyanın en pahalı Dünya Kupası

Futbolseverleri Dünya Kupası heyecanı iyiden iyiye sarmışken, 14 milyar doları geçmesi beklenen maliyetiyle 2018 FIFA Dünya Kupası’nın, Rus ekonomisine de büyük katkı sağlayacağı öngörülüyor. Sadece turnuvaya yönelik yatırımların dahi ülke ekonomisine yıllık bazdayüzde 1 ilave büyüme kaydetmesi beklenirken; organizasyonun düzenlendiği 14 Haziran-15 Temmuz arasında da Rusya’nın büyüme hızında yüzde 2'lik bir ek artış bekleniyor.

Alınan bilgilere göre 2013-18 periyodunu kapsayan hazırlık evresinde bile ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına 867 milyar rublelik bir ek gelir eklendi. Ekonomik bütün kalemlerin toplamıyla “dünyanın en pahalı Dünya Kupası” unvanını da elde edecek 2018 Dünya Kupası, 870 milyar rubleyi yani 14 milyar doları aşması beklenen bir maliyetle sahalarda ve ekranlarda olacak.

Kısa vadede inanılmaz getiri

Altı konfederasyondan toplam 32 takımın 64 müsabakayla mücadele edeceği turnuva için farklı 11 şehirde ve kapasiteleri 35 bin 212 ile 81 bin arasında değişen 12 stadyum inşa veya restore edildi. Ekonomistler, 2018 Dünya Futbol Şampiyonası’ndan, turizm kalemi başta olmak üzere Rusya ekonomisine önümüzdeki 5 yıl içerisinde yıllık 210 milyar rubleyi bulanbir ilave katkı da bekliyor.

Yeni 220 bin istihdam

Ülkede, inşaat ve turizm sektörleri başta olmak üzere toplam 220 bin kişi Dünya Kupası organizasyonuna yönelik istihdam edilirken; turnuvaya bağlı hizmet alanlarındaki yeni istihdamların da 2023’e kadar yılda 150 bin kişiyi bulması ve bunun da Rus devletine yıllık 30 milyar rublelik ek bir vergi geliri sağlanması planlanıyor.

Turizm yatırımlarının semeresi alınacak

Organizasyona ev sahipliği yapacak Moskova, St. Petersburg, Yekaterinburg, Saransk,Rostov, Kazan, Kaliningrad, Soçi,Volgagrad, NijniyNovgorodve Samarakentlerini ziyaret edecek yabancı turist sayısında yüzde 15, yerli turist sayısındaysa yüzde 25’lik artış beklenirken; turnuva sayesinde 2013’e kadar yıllık 70 milyar rublelik kazanç sağlanması da tasarlanıyor.

Enflasyon artacak, ruble değerlenecek

İktisat uzmanları, Dünya Futbol Şampiyonası organizasyonuna yönelik yapılan harcamalar nedeniyle Rusya’da enflasyonun yüzde 0,3’e kadar artabileceğini belirtirken; Rus rublesininse yaşanması olası talep artışına paralel, dolar karşısında yüzde 3 değerleneceğini belirtiyor.

Putin’in tavrı net: O katkı sağlanacak!

Turnuva için vücuda getirilen yatırımların yarısından fazlasının federal bütçe tarafından karşılandığı öğrenilirken, bütçe 12 sefer güncellendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada “Çok para harcadık ve bütün bu altyapının da sporun gelişmesine katkı yapmasını sağlamak zorundayız” ifadelerini kullanmıştı.

Moody’s, ekonomiye “sınırlı katkı” bekliyor

Bu arada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Dünya  Kupası’nın Rus ekonomisine yapacağı katkıya temkinli yaklaşıyor.

Moody’s tarafından geçen ay yapılan açıklamada, Rus ekonomisinin  büyüklüğüne işaret edilerek, "Rus ekonomisinin büyüklüğü ve Dünya Kupası’nın  sınırlı süresi göz önünde bulundurulduğunda, turnuvanın ekonomik açıdan etkisinin  sınırlı olacağı kanaatindeyiz" değerlendirmesi yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER