banner6

Eda Türmen Kutruza

banner37

Masa tenisi, atletizm ve basketbol branşlarında başladığı sporculuk kariyerinde basketbolun kadın yıldızları arasına giren bir spor tutkunu:

Eda Türmen Kutruza
banner150

banner150

banner99

Basketbolda gösterdiği performans ve aldığı kupalar ile tarihte yerini alan kadın sporcu Eda Türmen Kutruza, spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı. Eda Türmen Kutruza, hayatının her döneminde kendini dinamik ve genç hissetmeyi spora borçlu olduğunu aktararak, eşi Halil’in de spora aynı bakış açısında olmasının ailelerine çok şeyler kattığını belirtti.

Ebru AKGÜR


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular, öykülerini gazetemiz ile paylaşmaya devam ediyor. Basketbolda gösterdiği performans ve aldığı kupalar ile tarihte yerini alan kadın sporcu Eda Türmen Kutruza, spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

İlkokulda birçok branşta başlayan spor kariyeri


Kadın sporcu Eda Türmen Kutruza, “ilkokul 3.sınıfta spora başladım. Masa tenisi, atletizm ve basketbol branşlarında yer aldım. O dönem Harika Kıral hocam, babam ve amcam Esat Erdoğmuş en büyük destekçilerimdi” dedi.


Lise yıllarında basketbolu dolu dolu yaşadığını söyleyen Eda Türmen Kutruza, “takım ruhunu hissettiğim ve kendimi bulduğum basketbol branşında iyi maçlar çıkardım. Adeta basketbol ile bütünleştim” dedi. Arka arkaya gelen lig şampiyonlukları ve kupa şampiyonluklarını yaşamanın tarifi olmadığını söyleyen Kutruza, “birçok başarıya imza attık ve çok mutlu zamanlar geçirdik” şeklinde konuştu.

Unutulmayan anısı; sakat sakat oynayarak kazanılan maç


Üniversitelerarası düzenlenen bir şampiyona maçı öncesinde yaşadığı talihsizliği anlatan Kutruza, “Derya Dizdar hocam ile gittiğimiz şampiyona öncesinde ısınmaya çıktık ve o an ayağım çok kötü burkuldu. Bütün gece hocam ayağıma buz yaptı ve ertesi gün yani maç günü oynayamazsın dedi, fakat ben iğne ile maça çıktım ve maç sonunda kazanan taraf olduk. Bunu unutmam imkansız” şeklinde konuştu.

“Spor, hayatıma çok şeyler kattı”


Hayatımın her döneminde kendini dinamik ve genç hissetmeyi spora borçlu olduğunu aktaran Eda Türmen Kutruza, “spor hem fiziksel hem de mental olarak insanı zinde tutuyor. Beni de tuttu” dedi. Basketbol sporu ile uğraşan, branşın başarılı isimlerden eşi Halil Kutruza’nın da aynı şekilde spora duyduğu aşkı aktaran Eda, bunun aile düzenine olumlu etkileri olduğunu ve eşinin başarılarının da kendisini gururlandırdığının altını çizdi.

Basketbolu bırakmanın ardından geçen 10 yıl…


Basketbolu bırakmasına rağmen sporun hep hayatının içinde olmaya devam ettiğini aktaran Eda Türmen Kutruza, “spor artık yaşam şeklim. Ülkemizde açılan ve 15 yıldır faaliyet gösteren bir dans okulum var. 8 farklı branşta eğitim veriyoruz. 5 yaş gurubunda eğitim başlıyor” dedi. Beden Eğitimi öğretmenliği yaptığı dönemde dans üzerine eğitim alan ve okulunu açan Eda Türkmen Kutruza, basketbolda gösterdiği başarılı performansı dans alanında da sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104