banner6

Elmas gibi parlıyor

banner37

Son yıllarda altyapısına önem veren Yeniboğaziçi’nin futbolumuza kazandırdığı genç isim Zübeyir Elmazoğlu, futbola bakışını ve hedeflerini aktardı

Elmas gibi parlıyor
banner150

banner150 banner150

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Yeniboğaziçi’nin gelecek vaat eden genç yeteneği Zübeyir Elmazoğlu oldu. Genç isim futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

30 Ekim 1999 yılında Gazimağusa’da doğan Zübeyir Elmazoğlu dört nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireydir. Zübeyir Elmazoğlu, futbol altyapı çalışmalarına ideal olan dönemde başladı. Baba Mahmut Elmazoğlu’nun futbol ilgi duyması ve iyi bir takipçi olması, Mağusa Spor Akademisi voleybol kız takımında oynayan kardeşi Kezban Eliz Elmazoğlu’yla birlikte sporun içerisinde yer almasını getirdi.

Yeniboğaziçi’nin futbolumuza hediyesi


Futbol hayatına 10 yaşında (2009 yılında) son yıllarda altyapılara önem veren doğu bölgesinin güzide kulüplerinden Yeniboğaziçi altyapısında başlayan Zübeyir Elmazoğlu, kendini geliştirmeye özen gösterdi. Zübeyir Elmazoğlu, futbola ilgisi yüksek olmasından dolayı çok çalışarak gelişmeye başladı. Yeniboğaziçi altyapı çalışmalarına devam eden Zübeyir Elmazoğlu, yıldızlar kategorisinde iki yıl aralıksız yer aldı.

2 yıl boyunca altyapı çalışmaları içerisinde almış olduğu eğitimle kendini geliştiren, geleceğe yönelik yapılan çalışmalarda yılmadan istekli bir şekilde çalışan Zübeyir Elmazoğlu, göstermiş olduğu başarılı performansla yetenekli bir futbolcu olacağı sinyalini verirken, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Almış olduğu başarılı altyapı eğitimi sonrasında yeni hedefler doğrultusunda yola çıkan, gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye devam eden Zübeyir Elmazoğlu, 12 yaşında bu kez yarışmacı lig heyecanı yaşayarak U15 Yıldızlar Ligi’nde ilk kez forma giymeye başladı.

17 yaşında A takıma dahil edildi


U15 takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri de üzerine çekmeyi başaran Zübeyir Elmazoğlu, U17 takımına oynamadan hızlı bir geçiş yaparak, 15 yaşında U21 takımına alındı. Yeniboğaziçi U21 genç takımda çıkışına devam eden Zübeyir Elmazoğlu, 2 yıl genç takımda oynadı. 17 yaşında ilk kez A takıma yükselen Zübeyir Elmazoğlu, Yeniboğaziçi takımıyla birlikte Süper Lig’e yükselme başarısı gösterdi. A takımdaki başarılı performansını sürdüren Zübeyir Elmazoğlu, Yeniboğaziçi’nde 5 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Kanatta süratiyle öne çıkan, asist ve gol katkısı yapan bir isim


Genç yaşına rağmen A takımda yakalamış olduğu forma şansını çok iyi değerlendiren genç yetenek Zübeyir Elmazoğlu, 2016 yılında 17 yaşında yükseldiği A takımda ise son 5 yıldır başarılı bir eşkilde forma giymeye devam ediyor. 2016-2017 futbol sezonu 1. Lig kırmızı grupta deplasmanda oynanan Dipkarpaz karşılaşmasında A takımda ilk kez Yeniboğaziçi formasını giyen Zübeyir Elmazoğlu, aynı sezonda Maraş’a deplasmanda attığı golle ilk kez A takım forması ile gol sevinci yaşadı. Savunmanın sağında ve kanatta oynama özelliğine sahip, oyun içerisindeki disiplini, sabrı, kararlılığı ve azmi bir şekilde mücadele göstermesi yanında, hırslı yapısını oyuna ve mücadeleye yansıtan Zübeyir, süratinin yanı sıra topla driplingi iyi olan, geçişleri iyi yapan, yaptığı asistlerin yanında attığı gollerle takıma katkı sağlayan bir isim.

U21 Milli Takımı’na seçildi ancak sakatlık forma giymesine engel oldu


Zübeyir Elmazoğlu, öncelikli hedefi gelecek futbol kariyerinde yükselen bir ivme yakalayarak uzun yıllar Süper Lig’de kalıcı olan ve şampiyonluğa oynayan bir takımda yer almak istiyor. Futbol ile birlikte eğitimi de bir arada başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu Zübeyir Elmazoğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Makine Mühendisliği, 4. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.


2016 yılında Liselerarası futbol şampiyonasında Namık Kemal Lisesi ile, KKTC şampiyonluğu yaşayan Zübeyir Elmazoğlu, 2016-2017 futbol sezonunda 1. Lig play-off şampiyon olan Y. Boğaziçi ile bu gururu yaşadı.


2018 yılında KKTC U21 Milli Takımı’na seçilmesine rağmen sakatlığından dolayı Cumhuriyet Kupası’nda mücadele edemedi. Zübeyir Elmazoğlu, 2017-2018 Üniversitelerarası futbol şampiyonasında Doğu Akdeniz Üniversitesi futbol takımıyla ikinci, 2018-2019 sezonunda ise üçüncü oldu.

Altyapının önemi: Zübeyir Elmazoğlu, futbolda altyapının profesyonelliğe atılan ilk adım olduğuna vurgu yaparak, temel eğitimi, gerekli bilgileri doğru yaşta almayı sağladığını belirtti. Futbolcuların yeteneğine ve özelliklerine göre en doğru bir şekilde yetişme fırsatı sağladığını belirten Zübeyir Elmazoğlu, altyapı sporcularının ilerde başarılı olma oranını çok yüksek ihtimallere taşıdığını ifade etti.

Futboldan beklentileri: Futbolda beklentilerin yüksek olduğuna dikkat çeken Zübeyir Elmazoğlu, “adamızda maalesef şu anki durumda futboldan çok bir şey beklemek yanlış olur” ifadesini kullandı. Ekonomik olarak ülkemizdeki futbolun diğer ülkelere göre çok geride kaldığını belirten Zübeyir Elmazoğlu, bu yüzden ülkemizde futbolcu olarak tek meslek olarak yapılmasının çok zor olduğunu söyledi. Günümüz şartlarını düşünerek, ülkemizde uzun yıllar sakatlıksız bir şekilde kariyerini sürdürmek istediğini belirten Zübeyir Elmazoğlu, güzel bir çevre edinmenin en büyük temennisi olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk Futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs Türk futbolunu diğer ülkelere ve komşumuz Rum tarafına göre kıyaslandığında kuru bir ağaca benzeten Zübeyir Elmazoğlu, ülkemizde düzenlenen tunuvalarla kazanılan bir kupanın en büyük başarı olarak görüldüğünü söyledi. Zübeyir Elmazoğlu, “gönül isterdi ki biz de diğer ülkeler gibi Avrupa’ya giderek oralarda kendimizi göstersek, ancak şu an öyle bir durum söz konusu değil” dedi.

Zübeyir Elmazoğlu, “umarım ilerde bu sorunlar aşılır ve benim gibi birçok sporcu kardeşim kendini Avrupa’da gösterme fırsatı bulur” şeklinde konuştu.

Zübeyir Elmazoğlu’nun Biyografisi:

Doğum Tarihi: 30.10.1999

Doğum yeri: Gazimağusa              

Yaşı: 21

Boyu: 1.75

Kilosu: 75

Burcu: Akrep     

Öğrenimi:

Yeniboğaziçi İlkokulu

Çanakkale Ortaokulu

Namık Kemal Lisesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (devam)

Kıbrıs’ta tuttuğu takım: Yeniboğaziçi 

Türkiye’de tuttuğu takım: Fenerbahçe

Avrupa’da tuttuğu takım: Chelsea, Barcelona

Örnek aldığı futbolcu (idol): Phil Foden

Hobileri: Doğa gezisi yapmak, bowling, bilgisayar oyunları oynamak

Fobisi: Dar alan korkusu

Oynadığı mevki: Sağ orta saha, sağbek

En önemli özelliği: Hırslı olmak, vazgeçmemek

Zevk aldığı spor dalları: Masa tenisi, Bilardo

Karakter yapısı: Azimli, disiplinli, kararlı ve sabırlı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104