Erhan Sucuoğlu

banner37

Yetenek, disiplin, çalışma ve başarı… Atletizm, basketbol ve voleybolda ülke sporuna emek veren, bir dönem Voleybol Federasyonu Başkanlığı da yapmış bir isim

Erhan Sucuoğlu
banner90
banner99

Can İPCİOĞLU

İlkokulda başladığı spor sevdasında birçok branşta başarı kazanan, rekorlar kıran Erhan Sucuoğlu, 17 yaşında KKTC Voleybol Milli Takımı’nda seçilmeyi başarır. Sporculuk yaşamında K.Kaymaklı ve Çetinkaya’da ter döken Erhan Sucuoğlu, beden eğitimi öğretmeni olduktan sonra antrenörlüğe ağırlık verir. 1993-1995 yılları arasında Voleybol Federasyonu Başkanlığı’na getirilen Sucuoğlu, birçok genç sporcunun yetişmesine olanak tanır.

Onu keşfeden isim Güner Burgul oldu


10 yaşında Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda başladığı spor hayatı 40 yaşlarına kadar devam eden Erhan Sucuoğlu, ilkokulda Güner Burgul hocasının çabası ve teşvikleri ile yüksek atlama dalında yarışmalara katılarak spor hayatına ilk adımlarını atmış oldu.


Henüz ilkokul 4’te hem de antrenmanlarda 1.27 atlayarak büyük bir yetenek olacağının müjdesini vermeye başladı. Kendisinden yaşça büyük olanlardan daha iyi atlıyor ve hocasının daha fazla dikkatini çekmeye başlıyordu. İzzet isminde çok iyi bir arkadaşının yarışmaya katılabilmesi için yarışmaktan vazgeçecek kadar da özverili bir sporcuydu. İlkokuldaki son senesinde çok iyi çalışarak o dönem 1.33 olan rekoru 1.42 ye çıkarak yeni bir rekor kırıyordu. O gün yedi kez rekor kırmıştı ve dereceyi 1.42 ye yükseltmişti. Ayni yarışmada Yusuf Kaptan sahasında 1000 metre koşusunda da birinci gelmişti.


İki hafta sonra bu kez Girne 20 Temmuz Stadı’nda yapılan yarışmada yüksek atlamada rekorunu 1 cm ileriye taşıyarak 1.43 yapmıştı. 1000 metre de rekora koşarak o gün iki rekorun birden sahibi olmuştu. Ayni yıl Türkiye’de Bursa’da yapılan yarışlarda yüksek atlamada 1.50 gibi bir derece yaparak Kıbrıs rekorunu yeniden yenilemişti. Bu yarışta ayni zamanda Türkiye Şampiyonluğu’nu da kazanarak büyük bir başarıya imza atan Erhan Sucuoğlu’nun bu rekoru ilkokullarda uzun süre kırılamamıştı.

Voleybola ilgisi ortaokul yıllarına dayanıyor


Ortaokul yıllarında ise Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda spor hayatını sürdürdü. Orta birde basketbol takımına alındı. Ancak liselerarası müsabakalarda çıkan olaylar nedeni ile okullar arası basketbol müsabakaları yasaklanınca o dönem hocalarından olan Hasan Zabitoğlu’nun isteği ile voleybol oynamaya başladı. Bu alanda okulu ile şampiyonluklar yaşadı. Ayni zamanda atletizm yapmaya devam ediyordu. Yüksek atlamada 1.75 atlayarak birincilik elde ederken 800 metre koşusun da ise 2.07 ile bitirip birinci olmuştu.


Türkiye de yapılan Türkiye Birinciliği’nde de yıldızlarda şampiyonluğu elde etti. Ortaokulun son senesi yaşadığı sakatlık nedeni ile hem yüksek atlamada hem de 800 metre de rekor kıramamış, bu onun için en üzücü yıl olmuştu. Bu süre içerisinde K.Kaymaklı Spor Kulübü’nde 2 yıla yakın voleybol oynayarak ilk kulüp tecrübesine ulaşmıştı. Lise yılları Lefkoşa Türk Lisesi’nde geçti. Babür Nihat ve Mustafa Ağa hocalarının onun disiplin ve başarılı bir sporcu olması konusunda yaptıkları katkıyı Erhan Sucuoğlu hep minnetle andığını belirtiyor. O yıllarda Lefkoşa Türk Lisesi takımı süper bir kadro ile maçlarını oynuyordu. Takım arkadaşları arasında Enver Kaya, Osman Korahan, Ertuğ Nasıroğlu, gibi isimler vardı ve bu güçlü takımla şampiyonluklar kazanmaya devam etti.

17 yaşında KKTC Voleybol Milli Takımı’yla İslam Oyunları’nda yer aldı


banner134
1980 yılında Birinci İslam Oyunları için 17 yaşında Voleybol Milli Takımına alındı. Türkiye’den gelip onları çalıştıran Vedat Uzgit hocasının ona kattıklarını unutmayan Erhan Sucuoğlu, İzmir’de yapılan İslam Oyunlarında milli formayı gururla taşıdı. Milli takım seviyesinde Türkiye, Pakistan, Irak, Malezya gibi ülkelerin milli takımları ile müsabaka yapma şansına eriştiğini söyleyen Erhan Sucuoğlu bunları hep hatırlayacağından söz ediyor.


Çetinkaya’nın yan branşlar sorumlusu Türkmen Sencer’in Çetinkaya’da voleybol ve basketbol oynaması için yaptığı desteği anlatırken onun üzerindeki emeğini inkar etmiyordu. Yıllarca Çetinkaya’da basketbol ve voleybol oynayarak yine şampiyonluklar yaşadı. Özellikle Yenicami, Mağusa Türk Gücü ve Gençlik Gücü ile çok çekişmeli maçların oynandığını ifade eden Erhan Sucuoğlu, o takımdaki takım arkadaşlarının da gayretleri ve kendisine verdiği destekten memnuniyetle söz ediyor. O isimler arasında Asaf Şenol, Kemal Hıfzıoğlu, Mehmet Ali Özgürgün, Hüseyin Özgürgün gibi isimler yer alıyordu. Basketbol takımında ise Ahmet Esenyel, Levent Çağdal, Urcan Vangöl, Hüseyin Ercantan ile oynamayı hiç unutamadığını söylüyor.


Daha sonra başlayan üniversite hayatında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Voleybol Takımına girdi. 2 yıl yabancı kontenjanından bu takımda forma giydi. O dönemde atletizm de yapması istenen Erhan Sucuoğlu tek branş yapmak için gelen teklifi kabul etmedi.

Askerlik yıllarında başlayan antrenörlük kariyeri


Üniversite sonrası vatani görevini yaparken spordan kopmadı. Taburlar arası müsabakalarda takımların çalıştırıcılığını yaptı. Atletizm, voleybol, futbol ve güreş takımlarını çalıştırırken voleybol, güreş ve atletizmde taburlar arası şampiyonluklar yaşadı, antrenörlüğe bu şekilde adım atmış oldu. Askerlik sonrası çok sevdiği Lefkoşa Türk Lisesi’nde Beden Öğretmeni olarak göreve başladı. Bu dönemde okul müdürü olan Celal Değgin’in çok büyük desteğini gördü. Lefkoşa Türk Lisesi’ndeki öğrencisi olan yüksek atlama sporcusu Barış Hıfzıoğlu uzun süre Mustafa Siyami’nin elinde olan 1.92 lik dereceyi 1.93 yaparak rekor kırması onun büyük bir mutluluk yaşamasına neden oldu. Atletizm Federasyonu Eski Başkanı merhum Hasan Ruso’un isteği ile Atletizm Federasyonunda 4 yıl görev yapan Erhan Sucuoğlu bu sürede Balkan Oyunlarında gözlemci sıfatı ile katılma onurunu yakaladı. Daha sonraki yıllarda Mustafa Damdelen başkanlığındaki Voleybol Federasyonu’nu da görev yaptı.

Voleybola hizmeti en üst noktada devam etti


1993 -95 yıllarında Türkmen Sencer’den Voleybol Federasyonu Başkanlığı görevini devraldı. Bu süre içerisinde alt yapıya önem veren Erhan Sucuoğlu yıldızlar gençler ve büyükler kategorilerinde takımlarımıza Türkiye’de yarışmacı olarak katılma imkanı yarattı. Hiç unutamayacağı anılarından birinin voleybolda 1981 yılında Atatürk’ün doğumun 100’üncü yılında Türkiye’de yapılan iller arası müsabakalar sonucunda Ankara Karmasını 3-2 yenerek kazandıkları şampiyonluk olduğunu aktardı.


Antrenör olarak Ertan Azer ve Tözün Tunalı hocasının bu başarıdaki payının büyük olduğunu söyleyen Erhan Sucuoğlu bu başarıları kazanmasında en büyük destekçisinin babası Mehmet Salih Sucuoğlu olduğunu belirtmekten geri kalmıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75