Ersin Doğaç

banner37

Rekortmen gülleci olarak sporculuk yaşamını tamamladıktan sonra atletizme antrenör ve federasyon başkanı olarak hizmet veren bir isim:

Ersin Doğaç
banner8

Şükrü BURAĞAN

Kıbrıs Türk atletizmi için önemli bir isim olan Ersin Doğaç, sporculuğu, antrenörlüğü ve federasyon başkanlığı dönemlerinde her zaman gündemde bir isim oldu. Gülle atmada 2006’da kırdığı rekoru hâlâ kırılamayan Ersin Doğaç, bir dönem Fenerbahçe’nin atletizm takımından da teklif aldı.


Antrenörlüğü döneminde de başta kardeşi Hamit olmak üzere birçok rekortmen atletin yetişmesini sağladı. 2009 yılında Atletizm Federasyonu Başkanı olan Doğaç, 6 yıllık görev süresinde atletizm yatırımları, uluslararası ilişkiler ve önemli organizasyonların yapılması için uğraş verdi.

Mazlum Mercan ve Mehmet Solkanat’ın öğrencisi


“1972 yılında Lefke’ye bağlı Yeşilyurt’ta, Cengiz Topel Hastanesi’nde doğdum. Spor yaşamım Lefke Türk Spor Kulubü minik futbol takımında başladı. Lefke İstiklal İlkokulu’nda Mazlum Mercan hocamın yönlendirmesi ile atletizmle tanıştım. İlk yarışmam 27 Aralık Atatürk Yol Koşusu oldu. 1984 yılında hem bölgesel hem de KKTC İlkokullar Şampiyonası’nda yüksek ve uzun atlamada birinci oldum. Lefke Gazi Lisesi Orta Bölümüne başladığımda beden eğitimi öğretmenim Mehmet Solkanat’ın bendeki fiziksel gelişmeyi görüp yönlendirmesi ile atma branşlarına geçiş yaptım. Ortaokuldayken gülle-disk-cirit atma branşlarında KKTC’de dereceler elde ederken 1986 yılında Konya’da yapılan ortaokullar şampiyonasında disk atmada ikinci oldum. 1989 yılında yıldızlar gülle atmada rekor kırdım ardından İstanbul’da yapılan Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda gülle atmada ikinci geldim. Bu derecemden sonra Fenerbahçe beni transfer etmek istedi ama şimdiki gibi kolay iletişim olmadığı için bu gerçekleşmedi.


 

Disk atma ve gülle atmada rekorlarla geçen sporculuk yaşamı


1990 yılında de Eskişehir’de Türkiye liseler gülle atma birincisi oldum. Aynı yıl Ankara’da Şişecam Atletizm Oyunlarında gülle atmada 3. geldim.  Lise bitince kardeşim Hamit Doğaç’ı çalıştırmaya başladım, bu yüzden de benim antrenmanlarımda biraz düşüş oldu. Yine aynı yıllarda Lefke Türk Spor Kulübü basketbol takımında oynadım. 1992’de Ankara Üniversitesi’nde tahsilime başlayınca Uğur Sel hocamla çalışmaya başladım. Bu benim atletizmde antrenman bilgisi konusunda geliştiğim yıllardır. Orada da birçok yarışmaya katılıp dereceler elde ettim. 1999’da disk atmada rekor kırdım. 2000 yılında bu rekoru geliştirdim. O yıllarda en büyük rakibim kardeşim Hamit’ti ve ben onun aynı zamanda antrenörüydüm. 2001 yılında Hamit disk atmada benim rekorumu kırdı. Bu benim için ayrı bir övünç kaynağıdır.

Atletizmde başarılı geçen antrenörlük yılları


banner134
Bu yıllarda Cem Dağdelen ile birlikte Tüfekçi Spor Kulübü atletizm takımlarını kurduk. Ben de öğretmen olarak Demokrasi Ortaokulu’na nakil olmuştum. Orada da yetenekli sporcuları taramaya başladım. Aynı yıl KKTC Atletizm Federasyonu’nun Türkiye Atletizm Federasyonu ile birlikte açtığı antrenörlük kursunda başarılı olarak resmi antrenör oldum. Tüfekçi Spor Kulübü’nde müthiş bir arkadaşlık vardı. Ada genelinde de birçok sporcuyu takımlarımıza aldık. Burada bu kulübün ülke sporuna yaptığı katkılara maddi ve manevi destek veren Sayın Gülen ve Hüseyin Tüfekçi’ye teşekkürü bir borç bilirim.


Atletizm yanında powerliftingde de yarışmalara katıldım ve dereceler elde ettim.  Sonrasında Yakın Doğu Üniversitesi’ne ve Türkiye’de de Mersin Amatör Atletizm Kulübü’ne transfer oldum. 2004 yılında gülle atmada rekor kırdım ki bu rekor hâlâ bana aittir. Bir sonraki yıl omzumdan sakatlandım ve yavaş yavaş sporculuktan antrenörlüğe geçtim. Antrenörlüğünü yaptığım KKTC Büyük Erkekler Atmalar takımı ile Türkiye Atmalar Ligi’nde bir kez şampiyonluk iki kez de üçüncülük yaşadık.

Başkanlık görevi ve 6 yıllık süreçteki hizmetleri


2009 yılında Atletizm Federasyonu Başkanı’nın istifası sonrası tek aday olarak genel kurula katıldım ve seçildim. Bu görevi 2015 yılında sürem doluncaya kadar sürdürdüm. Başkanlığım döneminde yeni tesislerin kazandırılması için uğraş verdik. Sentetik atletizm pisti yapılması gecikmeli de olsa benden sonraki dönemde Güzelyurt’ta gerçekleştirildi. Lefke’de daha önceki dönemlerde sökülen toprak pist bizim dönemimizde yenilendi. Lefkoşa Atatürk Kompleksi içinde modern bir halter fitnes salonunu atletlerimizin kullanımına açtık. Uluslararası ilişkilerde müthiş gelişmeler elde ettik. Birçok ülkeden atletler ve antrenörleri kamp amaçlı ülkemize geldi. Yine Dr. Küçük oyunları içerisinde birçok yabancı ünlü atleti ülkemize getirerek kendi çocuklarımızla aynı pistte yarıştırdık. Başkanlığım döneminde Türkiye Atletizm Federasyonu’nun katkısıyla IAAF Kids Atletics antrenörlük kursunu yaptık ve yaklaşık 200 kişi katıldı.  Bu antrenörlük sertifikası IAAF onaylı olup dünyanın her yerinde geçerlidir.

“Atletizm tartan zeminleri ve kullanımları konusunda sıkıntılar var”


Elde ettiğim deneyimlerime bağlı birkaç önerim olacak. Şu anda salgına bağlı ciddi sıkıntılar yaşamaktayız ve maddi kaynakların da sıkıntı yaşayan alanlara yönlendirilmesi elzemdir. Onun için tesisleşme ile ilgili korkunç meblağlara mal olacak tesisleri istemenin doğru olmayacağını düşünüyorum. Ancak sporun bu durağan döneminde özellikle sonraki dönemlerde bizim oyun alanı dediğimiz spor alanları ile ilgili projeler üretilmesi ve yeni tesislerin kazandırılması gerekmektedir. Atletizmle ilgili konuşacak olursak Lefkoşa ve Güzelyurt’ta sentetik pist var ancak futbol sahası içerisinde ve kullanımları ile ilgili sıkıntı var. Mağusa’daki pist artık koşulacak gibi değil, bunun yanında bir iki toprak pist var onlar da yine futbol sahaları içinde ve tam teşekküllü değil. Toplasak 3 tane sırıkla atlama minderi yok. Yüksek atlama minderleri de biraz daha fazla olmalı. Atma sektörleri keza aynı. Atlet yetiştirmemiz isteniyor ama oyun alanlarımız yok denecek kadar az, malzeme de aynı.

“Her şeye rağmen canla başla çalışıp bizi gururlandıran sporcular ve antrenörler var”


Atletizme ayrılan para çok az (diğer federasyonlarınkiler de çok az). Buna rağmen yöneticiler, sayıları az olan antrenörler ve sporcular canla başla bu zorluklarla baş edip göğsümüzü kabartan başarılar elde ediyorlar bizi gururlandırıyorlar. Ama işin içine maddiyat ve geçim derdi girince maalesef çok büyük yetenekler erken yaşta bırakmak zorunda kalıyorlar.


Bu yüzden devlet spor politikamız içerisinde imkanlar düzeldiğinde tesisleşmeye önem verilmeli, performans sporu yapan başarılı sporcuların devam edebilmelerine olanak sağlayıcı kriterlere dayalı destek planlamaları yapılmalı ve uluslararası alanda sporcularımızın yarışmalarının önünü açacak ciddi girişimlerde bulunulmalı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75