Esentepe’nin altyapı başarısı

banner37

Esentepe’nin altyapı başarısı
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Esentepe Spor Kulübü’nde altyapılardaki çalışmalar, geçmişten günümüze sistemli ve üretken bir şekilde her dönemde düzenli devam eden kulüplerimiz arasında ilk sırada yer alıyor. 1996 yılında kurulan Esentepe Futbol Okulu, aradan geçen uzun zaman dilimi içerisinde faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Esentepe, geçmişten günümüze yetiştirmiş olduğu genç isimleri A takımda görevlendirerek kulübe maddi manevi destek olunurken, futbolumuza kazandırılan gençlerle ekonomik olarak önemli katkılar sağlayan öncü kulüplerimizin başında geliyor.  

Altyapının değeri biliniyor


Altyapı faaliyetlerine büyük önem veren Esentepe, her dönemde altyapıda yetiştirdiği genç futbolculara güvenip A takım kadrosuna katarak forma şansı veren kulüplerimizin başında geliyor. Altyapılardaki çalışmaları istenilen düzeyde ve düzenli bir şekilde devam etmesine çok büyük önem veren ve altyapının değerini çok iyi bilen Esentepe’de kulüp tarihinde kazanmış olduğu başarılar altyapıdan genel futbolcularla oldu.

Kırılma noktası kaybedilen şampiyonluk


46 yıllık tarihinde Esentepe'nin Süper Lig’de şampiyonluğa çok yaklaştığı ve kırılma noktası olarak nitelendirilen 2000-2001 sezonunda ligin son haftasında evinde oynadığı Gönyeli maçı oldu. Şampiyonluk maçında Gönyeli ile berabere kalarak şampiyonluk ipini 50 puanla Gönyeli göğüslemiş, Esentepe ligi 48 puanla ikinci sırada tamamlamıştı. O sezon ilk kez dış transferde önemli futbolcular transfer ederek ligde mücadele eden Esentepe, daha sonra yine özüne döndü. Tarihine sayısız kupa sığdıran Esentepe, altyapıdan gelen ve A takımda oynayan oyuncularla başarılar kazanmasıyla dikkat çekiyor.

Özkaynağın başarısı


Kendi altyapısında yetiştirdiği futbolculara sahip çıkan Esentepe, bir kez Spor Bakanlığı Kupası, iki kez Başbakanlık Kupası ikincisi, bir kez KTSYD Kupası şampiyonu, iki kez de Federasyon Kupası ikincisi, üst lige terfiler, 2008-2009 sezonunda Ahmed Sami Topcan kupası adı altında ilk kez “Gençler” statüsünde oynatılan kupada 2.lig genç takımı olarak kupayı müzesine götüren ilk kulüp olarak tarihe geçti.


2016-2017 sezonunda ilk ve son kez oynatılan bölgesel lig A2 1.Lig Beyaz Grupta elde edilen şampiyonluğun altyapıdan gelen futbolcularla olması öz kaynağın başarısı olarak nitelendiriliyor.

A takım, genç takım ayrımı yok


banner134
Kıbrıs futbol tarihinde önemli yeri olan Esentepe’de şampiyonluğu kaybettiği sezonda yapmış olduğu transferlerden sonra kendine has çizgisiyle öze dönüldü. Esentepe Spor Kulübü’nde geçmiş dönemde görev yapan başkanlar altyapıya önem vererek çok ciddi yatırımlar yaparken, İbrahim Beyazbayram başkanlığındaki yönetim, var olan altyapı çalışmalarına yatırım yapmaya devam etti. Sistemin devamlılığı yönündeki çalışmalara ciddi destek veren Esentepe, üretmeye devam ederek, A takım kadrosunun geneli öz kaynaktan olmasından dolayı A takım genç takım ayrımı yapılmayan ender kulüplerimizden biridir.

Esentepelilik aidiyetini geliştirmek


Altyapıya çok büyük önem veren Esentepe Futbol Akademi, altyapılar koordinatörü Gökhan Kim yönetiminde çalışmalar sürdürülürken, bilinçli eğitilen, Esentepelilik aidiyetini geliştirmek ve başarılı futbolcular yetiştirmeye özen gösterilen çalışmaların karşılığı alınıyor. Esentepe Futbol Akademi, 1996 yılında kurulan 25 yıllık süreçte sürekli olarak her daim altyapı çalışmaları sonucunda üretmeye devam eden kulüplerimiz içerisinde yer alarak dikkat çekiyor. 

Teknik Kadrolar


Esentepe Futbol Akademi, kurulduğu günden bugüne kadar altyapısına büyük önem veren anlayışıyla gençlere futbol öğretirken, Altyapılar Koordinatörü Gökhan Kim yönetiminde devam eden çalışmalarda eğitmen kadrosunun artırılması yönünde çalışmalar devam ediyor. Esentepe Futbol Akademi’de 1 koordinatör, 1 antrenör, 1 kaleci antrenörü görev yaparken, yarışmacı gruplarda U20, U17 ve U15 takımlarında Emek Kırılmaz görev yapıyor. Akademi gruplarında ise U13, U11, U8 ve U6 gruplarında Gökhan Kim, kaleci antrenörü Zafer Eminzade görev yapmaktadır.

Üreterek kazanım elde etmek 


Esentepe Futbol Akademi Koordinatörü Gökhan Kim, kulübün genel felsefesinin altyapılarda yetişen futbolcularla liglerde mücadele etmek olduğunu belirterek, bu yolda önemli mesafe kaydettiklerini belirtti. Esentepe’de başkanlık görevi yapan kişilerin geçmişten günümüze altyapılara büyük önem ve değer verdiğinin altını çizen Kim, gençlere futbolun temelini en iyi şekilde öğretirken, aidiyet duygusunu geliştirmek, futbol sayesinde de sağlam kişiliklerin topluma kazandırma amaçları olduğunu ifade etti.


Yüksek eğitim gören gençlere destek amaçlı eğitim masraflarına katkı koymak için kulüp olarak yardımcı olduklarını belirten Kim, Esentepe’de misyonunu tamamlayan futbolculara daha iyi kariyer, koşullar ve ekonomik kazançlar sağlayan kulüplere hiçbir zorluk çıkarmadan gitmesine yardımcı olunurken, üreterek kazanım elde etmeye özen gösterdiklerine vurgu yaptı.  

Altyapı kadroları


1996 yılında kurulan Esentepe Futbol Okulu aradan geçen 25 yıllık süreç içerisinde sürekli üreterek kulübe çok ciddi anlamda hem gelişim açışından hem de ekonomik olarak katkılar sağladı. 2013 yılında Gökmen Güneş başkanlığındaki yönetim altyapıda kavram değişikliğine giderek “Esentepe Futbol Akademi” olarak çalışmalarını sürdürüyor. Son yıllarda ciddi gelişim gösteren, üretken bir yapı içerisinde büyümeye başlayan 1 altyapı koordinatörü, 3 eğitmenle birlikte yola devam ettiklerini belirten Kim, akademi çatısı altında altı (2014 doğumlu) yaş grubundan başlayarak, on üç yaşa (2007 doğumlu) kadar katılan sporculardan oluşturulan toplam 4 grup olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 Gruplardaki dağılıma göre 2014 grubu (6 yaş) 9 sporcu, 2012 grubu (8 yaş) 13 sporcu, 2009 grubu (11 yaş) 15 sporcu, 2007 grubu (13 yaş) 18 sporcu olmak üzere toplam 55 sporcu yer alıyor. Yarışmacı gruplarda ise 2005 doğumlu yaş gruplarından başlayarak, 2001 doğumlu yaş grubuna kadar toplam 3 grupta çalışmalar devam ediyor. Yarışmacı gruplardaki dağılım ise U15 (2005) 18 sporcu, U17 (2003) 16 sporcu, U20 genç takım 20 sporcu olmak üzere toplam 54 sporcunun akademi bünyesinde olduğunu ifade eden Gökhan Kim, şu an 7 farklı grupta genel toplamda 109 sporcuyla sistemli yapı içerisinde futbol eğitim vermeye özen gösterdiklerini, geçmiş dönemde olduğu gibi A takım kadrosunda altyapıdan gelen oyuncuların yer aldığı Esentepe’de aynı anlayış ve felsefenin devam ettiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75