Fatih Parlak

banner37

Futbol eğitimine 11 yaşında başlamasına rağmen altyapıda gösterdiği başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Değirmenlik’in gelecek vadeden golcüsü

Fatih Parlak
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Değirmenlik’in gelecek vadeden genç yeteneği Fatih Parlak. Parlak, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

Geç başlangıç

  

Futbol hayatına 11 yaşında Değirmenlik Futbol Okulu’nda başlayan Parlak, futbolda ilk adımları atarken gelecekte iyi bir futbolcu olma hedefiyle, yeteneklerini geliştirmeye özen gösterdi. Altyapı çalışmalarına geç başlayan Parlak, aradaki farkı kapatmak için çok çalışarak kendini geliştirmeye özen gösterirken, futbola ilgisi daha da artarak yeni bir döneme başlamış oldu. 

Altyapıdan kısa süreli geçiş

Değirmenlik Futbol Okulu’nda altyapıda gelişimi için temel eğitimi yıldızlar kategorisinde almaya başlayan Parlak, yeteneklerini geliştirmek, gelecekte iyi yerlere gelebilmek için çalışmaları yoğunlaştırdı. Altyapı çalışmalarında göstermiş olduğu gayretle geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak için çalışan Parlak, hırslı ve iddialı bir şekilde altyapı çalışmalarını sürdürmeye devam etti. Değirmenlik altyapısında miniklerde 11 yaşında  futbola başlayan Parlak, 2 yıl (2014-2015) başarılı bir şekilde temel eğitimini aldıktan sonra altyapıdan kısa sürede geçiş yaparak yarışmacı lige yükseldi.

Yarışmacı liglere erken geçiş yaptı

banner134
13 yaşında (2016 yılında) Değirmenlik U15 takımda futbol oynamaya başlayan Parlak, 3 yıl (2016-2017-2018 yıllarında) yarışmacı liglere erken geçişler yaparak başarılı bir şekilde mücadele etti. 2018-2019-2020 futbol sezonlarında  (3 yıl) U17 liginde Değirmenlik forma giyen Parlak, başarılı sezonlar geçirdi. Parlak, 2020 yılında Değirmenlik formasıyla attığı 21 golle ligde gol kralı olarak önemli bir başarıya imza attı. Parlak, 13 yaşında (2016 yılında) U21 genç takıma alındı. 15 yaşında (2018 yılında) A takıma yükselme başarısı gösteren Fatih Parlak, Değirmenlik’te 2 yıldır forma giymeye devam ediyor.

Değirmenlik formasıyla Süper Lig istiyor

Büyük hedefler peşinde koşan, hırsı, isteğiyle mücadele gücü yüksek olan, topla dripling ve geçişleri çok iyi yaparak hızını iyi kullanan, vuruş tekniği iyi kullanarak, gol yollarındaki etkili oyunu ve yaratıcılığını, gol vuruşlarıyla sonlandırarak skora ciddi katkı koyan, teknik kapasitesi yüksek, sevecen duruş özelliğe sahip Parlak, öncelikli hedefi Değirmenlik A takım formasıyla Süper Lig’de mücadele etmek, sonrasında ise Türkiye’de profesyonel olarak top koşturmak.

Başarıları

Değirmenlik U15 takımında 2015 yılında ilk kez forma giyen Parlak, altyapı organizasyonlarında katıldığı turnuvalarda şampiyonluklar elde ederken, Değirmenlik formasıyla U15 Yıldızlar (15 yaş altı) liginde 2017-2018 futbol sezonunda takım kaptanı olarak mücadele ettiği ligde çeyrek finalde kaybederek yarı final şansını kaybetti. 2016 yılında ortaokullar arası futbol şampiyonasında Değirmenlik Ortaokulu ile şampiyonluk yaşayan Parlak, 2017 yılında KKTC U15 Milli Takımı’na seçilerek, İspanya’daki organizasyonda yer aldı. 2019-2020 sezonunda U17 Ligi’nde grup aşamasında namağlup lider olarak çıkan ve çeyrek finalde Küçük Kaymaklı’ya elenerek yarı final şansını kaybeden Değirmenlik’in genç yeteneği Parlak ligde attığı 21 golle gol kralı olurken, genç golcü U17 ligin üçüncü ve son gol kralı oldu. 2019-2020 futbol sezonunda Değirmenlik formasıyla Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 1.ligde şampiyonluk yaşayan genç golcü Parlak, genç yaşına rağmen önemli başarılarıyla dikkat çekiyor.

Altyapının önemi: Parlak, bölge olarak çok potansiyelli ve çok yetenekli altyapıya sahip olduklarına vurgu yaparak, var olan potansiyeli harekete geçirerek, birçok cevherin parlatılması gerektiğini belirtti. Bir kulübün altyapıya verdiği önemle ayakta kalabileceğine vurgu yapan Fatih Parlak, kendisinin de altyapıdan geçerek, çok çalışarak A takıma yükseldiğini ifade etti.  

Futboldan beklentileri: Futbolda kaybetmeyi hiç sevmediğini, futbolun üç neticeli bir oyun olduğunun altını çizen Parlak, kazanmaya aç bir yapısı ve isteği olduğunu, kazanmak için terinin değil kanının son damlasına kadar mücadele eder bir anlayışı olduğunu söyledi.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs Futbolu için çok ta konuşmanın kendine düşmediğine vurgu yapan Fatih Parlak, maalesef bir sezon futbol oynanmadığından dolayı çok ciddi motivasyon kaybı yaşadıklarını belirtti. Tek düşüncesi bir an evvel futbol ligleri başlatılmasını beklediğini belirten Parlak, futbolun başlamasıyla birlikte sahalarda yer almayı beklediklerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75