Fatma Birinci Abbasoğlu 

banner37

   Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz KIBRIS ile paylaşıyor. Basketbola duyduğu aşk ve gösterdiği performans ile tarihte yerini alan kadın sporcu Fatma Birinci Abbasoğlu spora nasıl başladığını, antrenörlük hayatını ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı. 

Fatma Birinci Abbasoğlu 
banner90
banner99

Ebru AKGÜR 

7 yaşında spor hayatı başlıyor 
   İlkokul yıllarında kız basketbol takımının antrenmanlarını izlemeye gittiğini söyleyen Fatoş Birinci Abbasoğlu, ‘onlar çalışırken ben topları toplardım ve onların yaptığı hareketleri yapmaya çalışırdım. Gönyeli İlkokulu kız A takımın elde ettiği başarılar da beni çok etkilemişti. Ardından babam ve öğretmenim Aziz Anıl sayesinde spora başladım’ dedi. Daha sonrasında takıma girmeyi başaran kadın sporcu ilkokullar arası takım ile birlikte kazanılan şampiyonluklarla birlikte Türkiye’de düzenlenen şampiyonada da Türkiye birinciliği elde etti. Türkiye şampiyonu olan takımda en iyi forwet oyuncu seçildiğini söyleyen Abbasoğlu büyük bir gurur yaşadığını belirtti.Ortaokul döneminde de birçok başarıya imza atan Abbasoğlu, ‘o dönemlerde atletizm takımlarında disk ve gulle atma branşlarında da yarışmalara katıldım ve dereceler elde ettim’ dedi. 

Üniversite döneminde Türkiye macerası 
   Uzun yıllar Gönyeli ve sonrasında Birincispor’da forma giyen Abbasoğlu, hayalini kurduğu Beden Eğitimi bölümünü seçerek eğitim hayatına Türkiye’de devam etti. Bu dönemde sürecin nasıl geliştiğini anlatan Abbasoğlu ‘üniversite döneminde basketbol takımının kaptanlığını yaptım ve aldığım teklif sonucunda Türkiye 2. Ligi takımlarından Güre Belediyesi’ne transfer oldum. 1 yıl orada oynadım ve takımın kaptanlığını yaptım. Teklifler gelmesine rağmen ben ülkeme dönmeyi seçtim’ dedi. İş hayatına başladığım dönemde Doğu Akdeniz Üniversitesi takımına transfer olduğunu aktaran Abbasoğlu, ‘transfer dolayısı ile 2 yıl ceza aldım ve 22 yaşında spor hayatıma nokta koymak zorunda kaldım’ dedi. 

banner134

Unutulmayan anılar 
   Türkiye’de Ted Koleji ile oynanan ilkokul final maçını unutamadığını aktaran Abbasoğlu, ‘takım olarak farkla geriye düştük ve ben de çok kötü oynuyordum. Ağlamaya başladım. Aziz öğretmenim neden ağlıyorsun dedi. Hayatım boyunca unutamadığım o sözleri söyledi. Çık ve Fatma Birinci’nin kim olduğunu göster deyişi ile motive oldum ve son 8 dakikada final maçını kazanmayı başardık’ şeklinde konuştu. 

DAÜ’nün tarihteki ilk ve tek şampiyonluğunu elde etti 
   Çalışma hayatına devam ettiği Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde 2003 yılında Kadın Basketbol takımının başına geçen Fatma Birinci Abbasoğlu, ‘antrenörlüğüm döneminde DAÜ Büyük Bayanlar Lig şampiyonluğu yaşadım. Bu başarı Basketbol branşında DAÜ’nün tarihteki ilk ve tek başarısı olarak kaldı’ dedi. Yakın Doğu Üniversitesi’nde de antrenörlük görevi üstelen Fatma Birinci Abbasoğlu, orada da 1 yıl görev yaptı. 

‘Spor, hayatıma hep katkı sağladı’ 
   Sporun hayatının her dönemine olumlu yansıdığını aktaran Abbasoğlu, ‘spor disiplin ve düzeni öğretir ve bu ikisi insan hayatında önemli bir yere sahip. Spor sayesinde geniş bir sosyal çevreye sahip oldum. Başarılar tattım. Bunlar benim için çok güzel şeyler’ dedi. Eşi, Akıncılar Spor Kulübü ile şampiyonluk yaşamış eski futbolculardan golcü oyuncu Mehmet Abbasoğlu ile de spor sayesinde tanıştığını ve özel hayatına bile sporun ne kadar güzel dokunabildiğine vurgu yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75