'Federasyon çok çalışmalı'

banner37

Kıbrıs Türk basketbolunun gelişimi için atılması gereken adımları sıralayan, YDÜ Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Zafer Kalaycıoğlu, KKTC Basketbol Federasyonu’na görevler düştüğünü belirtti

'Federasyon çok çalışmalı'
banner90
banner8

Şükrü BURAĞAN

Türk kadın basketbolu denilince akla gelen en önemli koçlarından olan Zafer Kalaycıoğlu, tatilini geçirdiği Girne’de gazetemize özel açıklamalar yaptı.


YDÜ Kadın Takımı ile geçtiğimiz sezonda lig ve kupa şampiyonluğu yanında, Euro Cup kazanmanın mutluluğunu da yaşayan Kalaycıoğlu, röportajının önemli bir kısmını KKTC’deki basketbolun gelişimi adına gerekenleri sıralamaya ayırırken, YDÜ’nün Euroleague’de başlayacak serüveni konusunda da dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

 

“Kıbrıs’taki yabancı oyuncuların kalitesi çok iyi”

 


Kalaycıoğlu, Kıbrıs Türk basketbolunun gelişiminde oyuncu sayısının artmasının önemine vurgu yaptı. Geçtiğimiz sezon büyük erkekler ligi takımlarının katılımıyla düzenlenen Cumhuriyet Kupası’nı izlediğini ve yabancı oyuncuları çok beğendiğini belirten Kalaycıoğlu, kulüplerin Türkiye 1. Ligi’ndeki yabancı kalitesini daha ucuz maliyetlerle sağladıklarını belirtti.

 

“Hakem sayısı artırılmalı,

hakemlik cazip hale getirilmeli”

 


Zafer Kalaycıoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta basketbolun gelişimi konusunda en önemli görevin KKTC Basketbol Federasyonu’na düştüğünü belirterek, eylül ayında yapılacak genel kurul sonrasında oluşacak yeni yönetime 3 önemli konuda tavsiyelerde bulundu.


Federasyonun ilk yapması gereken işin hakemlik müessesine önem vermek olduğuna işaret eden Zafer Kalaycıoğlu, hakem sayısını artırmanın, hakemlik mesleğini cazip hale getirmenin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Kalaycıoğlu, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun bu konuya verdiği önemi ‘profesyonel hakemlik’ oluşturmakla gösterdiğini ve dile getirdi.

 

“Akdeniz Ligi oluşturulup

rekabet ortamı oluşturulabilir”

 


Diğer bir tavsiye olarak Akdeniz Ligi’nin oluşturulabileceğini, bu proje üzerine düşünülebileceğini açıklayan Kalaycıoğlu, ‘Adriyatik Ligi’ne benzettiği bu konudaki fikrini detaylandırdı. Kalaycıoğlu, Türkiye’nin güney bölgesinden, adana, Mersin, Hatay’dan takımların katılımı ile bir bölgesel lig mahiyetinde bir adım atılarak ilişkilerin ve rekabetin sağlanabileceğini söyledi.

 

“Antrenörler Türkiye’de staja gönderilebilir”

 


Kıbrıslı Türk antrenörleri izlediğini ve ‘coaching’ yönlerini mükemmele yakın gördüğünü ifade eden Kalaycıoğlu, bilgi eksikliği değil, tecrübe eksikliği olduğu gözleminde bulundu ve federasyona 3’üncü tavsiyesini de seslendirdi:


 “Buradaki federasyon hedef aldığı antrenörleri yurt dışlarına göndererek gelişimlerine katkı koyabilir. Türkiye’de belirlenen hedef antrenörler ABD’ye yollanır. Buradaki antrenörler de başta Türkiye A Milli Takımı olmak üzere izinleri alınarak Fenerbahçe Doğuş, Botaş, Tofaş, Anadolu Efes gibi kulüplere staja gönderilebilir. Oradaki deneyimli koçları izleyerek, onlarla konuşarak, antrenman tekniklerini seyrederek eksiklik olan tecrübe konusunda gelişimleri sağlanabilir”

 

“Universiade projem var, detayları öğrenip rapor sunacağım”

 


Kalaycıoğlu röportaj sonunda kendi adına yürüttüğü önemli bir projeyi daha açıkladı ve KKTC’deki ambargoların kırılabileceği bir organizasyon olabileceği bilgisini paylaştı.

banner134

2 yılda bir gerçekleştirilen ve bu yıl müracaat tarihi geçtiği için girişim yapılamayan üniversiteler spor oyunları (Universiad) için çalışma başlatmaya hazırlandığını ifade eden Kalaycıoğlu, 2005 ve 2007’de antrenör olarak yer aldığı bu organizasyonda KKTC’nin yer alması adına çalışacağını söyledi. Kalaycıoğlu, gerekli prosedürleri öğrenerek bir rapor hazırlayacağını vurguladı.

 

“Kıbrıs’ta oyuncu taraması yapıp yetiştirme projem var”

 


Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde Girne Üniversitesi’nin yeni sezonda olmaması nedeni ile kendi sorumluluklarının artığını, KKTC’yi artık tek başlarına temsil etmek durumunda olacaklarını belirten Kalaycıoğlu, altyapı konusunda Girne’nin bekleneni veremediğini şu sözlerle ifade etti:


 “Girne Üniversitesi biraz daha Kıbrıs’ta altyapıya hakim olacak diye bekliyordum. Ama o görevi de artık bizim almamız gerekiyor. O görev doğrultusunda altyapı faaliyetinde bulunmamız gerekiyor. Burada kadınlar ligi oluşturuldu. Bu ligi bu sezon takip etmek istiyorum. Antrenmanları, maçları oyuncuları izlemek istiyorum. Küçük yaş gruplarında yetişecek oyuncuları da bu hedef takımımız ile onları vitrine sokmak bizi mutlu edecektir. Bu konuyu gündeme getireceğim, ağırlık vereceğim. Tarama yaparak, boş zamanlarımda bulduklarımızı izlemek hatta sezon kapanınca onları antre etmek hedefi koydum”.

 

“Takım olgusu artık oturdu, bu

en büyük avantajımız olacak”

 


Bu sezonki avantajlarının en önemlisinin kadronun çok fazla değişim yaşamaması olduğunu ifade eden Kalaycıoğlu, “Geçen sezon 10 tane yeni oyuncu bir araya gelmişti, bu yıl 7 oyuncu duruyor. Onlara ek ilaveler yapılıyor. Takım havasını yakalamada bu durum avantaj. Çünkü yeni oyuncu katmak takım olgusunu geciktiriyor. Geçtiğimiz sezon aralık ayı sonuna kadar kadroya oyuncu kattık, sonrasında uyum süreci geçirdik ve istediğimiz noktaya ulaştık. Bu takım olgusu oturana ve deneme yanılma olana kadar da kayıplar verdik. Bizim için öncelikli hedef Euro Cup’tı, o yüzden Türkiye ligi maçlarında denemelerimizi yaptık, aldığımız mağlubiyetleri telafi edecek maçlar da çıkardık. Tüm bu duruma rağmen genel klasmanı birinci bitirdik ki, bu bizim şampiyonluğumuz adına çok önemli bir detaydı” şeklinde konuştu.

 

“Euroleague grubunda ilk 3’e

kalmak final four şansını artırır”

 


Euroleague’in elit takımların yer aldığı çok üst düzeyde bir mecra olduğunu belirten Zafer Kalaycıoğlu, “Final-four’ları ve şampiyonlukları kazanacağımız yıllar için bu sezon önemli, tecrübeyi kazanmalı, potansiyelimiz var mı onu görmeliyiz” diyerek bu yıl için Euroleague’deki önceliklerini açıkladı.


Çok zor bir grupta olduklarını, rakiplerinden birisi olan Ekaterinburg’un son 8 sezonun tamamında, Fenerbahçe’nin de 6 kez Euroleague’de yer aldığını belirten Kalaycıoğlu, grupta ilk 3’e kalmaları durumunda final-four şanslarının artacağını belirtti.


Deneyimli koç, Euroleague’in çok çetin maçlara sahne olabileceğini, maçların 1 dakika içinde değişkenlik gösterebileceğini ifade etti.

 

“Bu sezon BOTAŞ’tan sürpriz bekliyorum”

 


Türkiye liginde alınan şampiyonluğun devamını getirmek gerektiğini, bu yüzden de 2’de 2 yapmanın devamlılığı gösterme adına çok önemli olduğunu ifade eden Kalaycıoğlu, rakiplerini de değerlendirdi:

“Ben BOTAŞ’tan sürpriz bekliyorum. İlk 4’te olması gereken bir kadro oluşturdular. Fenerbahçe yine çok güçlü bir ekip, Galatasaray da iyi transferler yaptı. Mersin ve Hatay çok çetin takımlar, ikisi de geçen sezon Euroleague’de mücadele etti. Kadroları iyi, rotasyonları düzgün. Yeni yükselen Becker’in de lige iddialı bir giriş yapacağını düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75