banner6

“FIFA standartlarında çok ciddi çalışmalar yapıyoruz”

banner37

“FIFA standartlarında çok ciddi çalışmalar yapıyoruz”
banner151 banner143

Ahmet ÖZYAŞARKadın futbolu aslında sadece bizim için değil, dünya için de yeni bir kavram.


Dünyadaki 300 milyon lisanslı futbolcunun 30 milyonunun kadın olduğu futbolda, Türkiye’de en üst ligde 24 takım, ülkemizde ise 8 takım bulunuyor.


Futbol dünyada her ne kadar kadın-erkek büyük bir izleyici kitlesi tarafından tutkuyla takip edilse de iş oynamaya geldiği zaman erkeklerin kesin bir hegemonyaya sahip olduğu görülüyor.


Üstelik geçmişten gelen sosyolojik faktörler ve toplumda kadına biçilen rol gibi olgular düşünüldüğünde futbol oynamak isteyen kadınlar yeterince destek göremiyor.


UEFA’nın Grassroots (HERKES İçin FUTBOL) Projesi kapsamında da kadın-erkek herkesin futbol oynaması hedeflendiği için ülkelerin futbol federasyonları kadın futbolunun gelişmesi ve bir duraklama devrine girmemesi ve kadın futboluna ilginin artması adına büyük çaba gösteriyor.


Kadın Futbol Dünya Kupası’nın 1991 yılından kurulmasından bu yana dünya kadın futbol sporu geçen yıllar içinde hızla gelişiyor. 2019 Kadın Futbol Dünya Kupası’nda 24 takımın seçkin performansı dünya kadın futbol sporunun hızla gelişmesinin en iyi kanıtıydı.

Futbol oynamak için dil, din, ırk, renk, cinsiyet ayrımı olamaz, aslında hiçbir eylem için bu ayrımlardan söz edilmediği günümüzde yapılan çalışmalar sonucu fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik açıdan kadınların futbol oynaması için hiçbir sorun olmadığı ispatlanmıştır.

 

KKTC’de kadın futbolunun tarihi
 


KKTC’de ilk girişim 1994 yılında Gülay Deniz’in Mutlulukspor Kadın Takımı’nı kurmasıyla oldu.


Ülkede maç yapacak pek fazla takım olmadığından ve bir ligin olmamasından dolayı Türkiye den Gürtaş, Dostlukspor, Mersin Camspor gibi takımlarla hem ülkemizde hem de Türkiye’de maçlar yapmıştır.


Mutlulukspor yanında Gönyeli takımı da kadın futbol takımları kurmuş ancak başka takım kurulmadığı için lig düzenlenememiştir.


Daha sonra diğer kulüplerinde kadın futbol takımı kurma çalışmaları hem mevcut takımların yapılarını bozmuş hem de oluşturdukları kadın takımların devamı olmadığı için ülkede kadın futbolu 1996 yılında sona ermiştir.


2004 yılında kurulan Akdeniz Spor Birliği 13 sporcunun bir araya gelerek futbol oynamak istemelerini belirtmeleri üzerine Mart 2005 yılında kadın futbol takımı oluştururken ülkede kadın futbolu için ilk ciddi atılımları da beraberinde sürükledi.


Akdeniz Spor Birliği Kadın Futbol Takımı ülkede yaptığı maçların birçoğunu üniversite takımlarıyla yaparken özellikle yaz aylarında oluşturulan Esentepe ve Gönyeli takımlarıyla maç yapma şansı bulmuştur.


Ancak bu takımların devamlı olmamasından maç yapma konusunda büyük sıkıntılar yaşamıştır.


Bunun yanında Akdeniz Spor Birliği, 2005’te Bursa’da Gemlik Zeytin Spor ile Ankara’da Gazi Üniversitesi; 2006’da önce KKTC’de sonra Ankara’da Gazi Üniversitesi; 2007’de Ankara’da Gazi Üniversitesi, Sakarya’da da Güneş Spor; 2008’de Bursa’da Uluslararası Kadın Futbol Turnuvası’na katılmıştır.

Kadınlar Futbol Deneme Ligi


Ülkedeki çeşitli organizasyonlar düzenleyerek maçlar yapmaya çalışan Akdeniz Spor Birliği kadın rakipler bulamadığı zamanlarda erkek yıldız takımları ile de maçlar yaparak kadın futbolunun ileriye gitmesini sağlamışlardır.


Bunun yanında ülkemizde ilk kez UEFA ve FIFA’nın da destek verdiği bir örgüt olan FARE’nin (Football Against Racism in Europe) bir organizasyonunda 28 Ekim 2007 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi ile anlamlı bir maç gerçekleştirilmiştir.

Önceleri kadın ligine sıcak bakmayan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, uluslararası turnuvaya katılacak olan Akdeniz Spor Birliği takımına lisans çıkartmak zorunda kalmış ve ardından yine Mayıs 2008’de Akdeniz Spor Birliği’nin büyük çabaları ve ısrarları neticesinde kadın futbol liginin oluşturulması konusunda karar alınmış ve 7 takımın katılımıyla kadınlar ligi oluşturulmuştur.


KTFF, lige, Kadınlar Futbol Deneme Ligi adını vermiştir.


Kadınlar Futbol Deneme Ligi’ni Akdeniz Spor Birliği namağlup şampiyon olarak tamamlamıştır.

Bu yılda yeniden yapılması planlanan kadın futbol ligi ve kadın futbolu hakkında ilgili yerlerden görüşler ve fikirler aldık.

 

Kanan: Amaç sürdürülebilir olmakKTFF Kadın Futbolu Sorumlusu Simay Kanan, ülkemizdeki kadın futboluyla ilgili ciddi çalışmalar başlattıklarını ve amaçlarının sürdürülebilir bir yapı kazandırmak olduğunu söyledi.


Kanan, şu şekilde konuştu:

“Pandemiden sonra hem eksikliklerimizi gidermek hem de kadın futboluyla ilgili ivme kazandırmak için çalışmalara hemen başladık.


Bu çalışmalar çerçevesinde kadının daha verimli olabilmesi, sosyolojik, psikolojik ve fiziksel anlamda güçlü sürdürülebilir bir yapıya kavuşması adına FIFA standartlarında çok ciddi çalışmalar yapıyoruz.


Bundan dolayı da ilk adım olarak kısa süre önce bölgelerde kadın futbolu şenliği gerçekleştirdik. Bu şenliklerde gördüğüm en önemli nokta kadınlarımızın ilgisi, yetenekleri ve oynadıkları oyundan keyif almalarıdır.


Bizim bu noktadan sonra yapmamız gereken bunu artırıcı faaliyetlerde bulunmaktır. Temmuz ayı içerisinde başlayacağımız Kadınlar Ligi ile de bu konuda ki en önemli adımımızı atacağız.


Benim ülkeyi yönetenlerden ve toplumdan beklediğim kadınlarımıza futbol alanında da sahip çıkmalarıdır.”
 

Kara: Futbol erkek oyunu değildirÜlkemizde uzun süre futbol oynadıktan sonra geçtiğimiz yıl Galatasaray’a transfer olan Cemre Kara, futbolun sadece erkek oyunu olmadığını söyledi.


Kara, kadınlarında futbol oynayabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Tüm dünyada futbol erkekler tarafından daha fazla oynansa da, ben futbolun da bir kadın sporu olması gerektiği fikrindeyim.


Kadınlar birçok spor dallarını yapıp başarılı olabildiklerine göre futbol da oynayıp başarılı olabilirler.”
 

Gürkan: Eşitlikçi yaklaşım çok önemliKıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı Burhan Gürkan, ülkemizde çok başarılı kadın futbolcular olduğunu belirtti.


Gürkan, önemli olanın cinsiyet ayrımı yapmadan kadınlara da eşitlikçi yaklaşımla bakmak olduğunu ifade ederek, şu şekilde konuştu:

“Ülkemizde en büyük sosyal etkinlik spordur.


Dünyada olduğu gibi burada futbol da ön plana çıkan branştır. Her ne kadar kapalı kapılar ardında bu spor icra edilse de toplumun vazgeçilmez bir parçası olmuştur.


Dönem dönem kadın futboluna olan ilgi ve bu ligin oynanmasına yönelik çabaları görüyoruz. Son zamanlarda da ciddi bir atılım söz konusu.


Ne değerlerin ülkemiz sahalarından çıkarak özellikle Türkiye’de forma giydiğini görmek çok büyük gurur. Bu yönde atılan adımları desteklediğimi belirtmek isterim.


İçerdeki organizasyonu kalıcı hale getirerek dışarıda daha çok Cemre’ler, Zehra’lar görmek en büyük temennimdir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104