FIFA topu KOP’a attı!

banner37

Çetinkaya Kulübü’nün, FIFA’ya yazdığı mektuba yanıt verildi

FIFA topu KOP’a attı!
banner99

   Çetinkaya Kulübü’nün Başkan Bülent Dizdarlı imzası ile FIFA Başkanı Gianni İnfantino’ya gönderdiği 17 Haziran 2019 tarihli mektuba FIFA’dan Başkan Vekili Veron Musengo Omba imzası ile yanıt verildi. Çetinkaya mektubunda siyasetin futbolun gelişimini engellememesi gerektiğine vurgu yaparak, Türk takımlarının başka takımlarla maç yapmasına olanak sağlaması için FIFA’dan inisiyatif üstlenmesi istenmişti.

   FIFA cevabi mektubunda 5 Kasım 2013’te Zürih’te KOP Başkanı Costakis Koutsokoumnis ile KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu arasında imzalanan ve UEFA Başkanı Michel Platini ile FIFA Başkanı Joseph Blatter’in onayladığı “Kıbrıs’ta Futbol İçin Geçici Anlaşma” adres gösterilerek, bunun hayata geçirilmesi halinde Türk takımlarının istediği takımla maç yapabileceği vurgulandı.

Çetinkaya’nın mektubu

Sayın Başkan Infantino,

Çetinkaya Futbol Kulübü'nün (23 Eylül 1934'te Kıbrıs Futbol Federasyonu'nun kurucularından biri olan Lefkoşa Türk Spor Kulübü) durumunu dikkatinize sunmak isterim. Kıbrıs sorunu nedeniyle Kıbrıslı Türk Futbol Kulüplerinin, Kıbrıs dışındaki muhaliflere karşı oyun oynamasına izin verilmemektedir. 1974 olaylarından bu yana, kırk beş yıl geçti. Kıbrıs Türk Futbol takımları, çok uzun zamandır Kıbrıs dışında futbol oynama hakkından mahrum bırakılmıştır. Bu haksız durum, Kıbrıs Türk takımlarının futbolunun gelişmesine engel olmuş ve standart bir Avrupa takımı düzeyine ulaşmasını engellemiştir. Bu noktada Kıbrıslı Rum takımlarıyla da futbol oynayamamaktayız. Bu adaletsiz durumun üstesinden gelmek için yardımınızı rica ediyorum.

Kıbrıslı Türklerin futbol oynama hakkı vardır

   Siyaset, spor faaliyetlerini engellememeli ve aksine bizler sporun Kıbrıs adasına barış getirilmesinde etkili olabileceğine inanıyoruz. Çetinkaya F.C ve diğer Kıbrıslı Türk Futbol Kulüplerinin, Kıbrıs dışındaki takımlarla futbol maçları oynamasını sağlamak için inisiyatif almanızı talep ediyoruz. Şu anda Türkiye'den gelen Türk takımlarıyla da maç oynayamıyoruz. İnsan haklarının dünya sahnesinde bu kadar önemli olduğu bu çağda, Kıbrıs Türk Futbol takımlarının diğer ülkelerden futbol takımlarına karşı oynama hakkına sahip olmaları için güçlü bir davaları vardır. Davamızdaki yardımınız ve rehberliğiniz çok takdir edilecektir.

FIFA’nın cevabı

Sayın Başkan Dizdarlı,

   Kıbrıs adasındaki futbolun durumu ile ilgili olarak 17 Haziran 2019 tarihli mektubunuz için teşekkür ederiz.  Cevabımızın normalden uzun sürmesiyle sonuçlanan bir süreçle ilgili tüm ilgili paydaşlarla kapsamlı bir danışma süreci tamamladık. Umarım bu gecikme sizi rahatsız etmemiştir. FIFA'nın, Kıbrıs adasındaki Futbol toplulukları arasında futbolun ilerlemesini kolaylaştırmaya tamamen bağlı olduğunu yinelemek isteriz. Bu bağlamda, Kıbrıs Futbol Federasyonu (CFA) ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (CTFA) arasındaki ilişki hakkındaki 1996 önerisine referansınızı hatırlatmak isteriz. Ayrıca CTFA'ya bağlı kulüpler ve FIFA üyesi olan derneklere bağlı kulüpler arasında dostluk maçlarının oynanabileceğini açık bir şekilde dilediğinizi belirtiyoruz.

“Kıbrıs’ta futbol için geçici anlaşma” hatırlatıldı
   Aynı konuda bir mektup 23 Temmuz 2019'da Çetinkaya Başkanı F. Bülent Dizdarlı (ekine bakınız) tarafından bize gönderildi. FIFA, konuyu ele almak için başvuru çerçevesinin 5 Kasım 2013 tarihinde FIFA ve UEFA’nın gözetiminde CFA ve CTFA tarafından imzalanan “Kıbrıs'ta Futbol İçin Geçici Anlaşma” çizilmesinin gerektiğini varsayar. Geçici sözleşme, FIFA ve UEFA yasalarına tam olarak ilişkin olarak atılması gereken adımları ayrıntılı olarak ortaya koymakta ve diğer hususların yanı sıra, kulüpler arası dostluk maçlarının ve kulüplerarası uluslararası dostluk maçların kolaylaştırılmasını da kapsamaktadır. Ne yazık ki, geçici anlaşmanın bugüne kadar uygulanmadığı görülüyor. Karşılaşılan zorluklara rağmen, FIFA, UEFA ile tam bir işbirliği içinde, geçici anlaşmanın uygulanmasını sağlamak için ilgilenen herkesin hizmetindedir.
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108