Filiz Zorba

banner37

Filiz Zorba
banner90
banner99

Ebru AKGÜR


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Birçok spor branşında yeteneğini konuşturan ve unutulmaz başarılara imza atıp, kırdığı rekorlar ile tarihte adını yazdıran kadın sporcu Filiz Zorba spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

 

Ortaokul yıllarında spor hayatı başladı


Atletizm branşı ile spora başladığını anlatan Filiz Zorba, “spora olan yeteneğimi Sabahat ve Günay hocalarım keşfetti ve ardından yarışlarda birincilikler almaya başladım. Cirit atma alanında da o dönemde öne çıktım ve başarılar elde ettim” dedi. Lise yıllarında da spora devam eden başarılı kadın sporcu okullar arası yarışmalarda atletizm ve cirit dalında rekorlar elde etti. Cirit atmada kendi rekorunu egale etme başarısı gösterdi.


Atletizme duyduğu aşkla 4X100 metrede yarışmak istediğini ve o dönemde hocalarından bunu talep ettiğini aktaran Filiz Zorba, “hocama beni denemesi için çok ısrar etmiştim. Bana ‘sen cirit ve gülle amada iyisin 4X100’de başarılı olamayabilirsin” demişti.


banner134
Buna rağmen ben ısrar ettim ve Sabahat hocam arkadaşım Zehra Topçu ile beni 100 metrede denedi. Denemenin ardından takıma seçildim ve liseler arasında yapılan yarışmada takım olarak rekor kırdık” dedi.

Farklı dallarda rekor üstüne rekor


Sporun birçok dalında kendini gösteren Filiz Zorba, “lise yıllarımda önemli rekorlarım oldu. 4x100 metrede liselerarası yapılan yarışmada takım olarak kırdığımız rekor ve de cirit atmadaki rekorlarım beni inanılmaz gururlandırmıştı’ dedi. Lise son sınıfta en iyi sporcular olarak Ankara’ya davet edildiklerini belirten Filiz Zorba cirit atmada birincilik ödülünü alarak tarihte iz bıraktı. Başarılı kadın sporcu, 1981 ve 1982 yılında cirit rekorları,1982 yılında 4X100 dalında rekor ve yine ayni yıl gülle atmada rekor kırdı.

Voleybol ve basketbol branşında da öne çıktı


Lise döneminde atletizm yanında voleybol ve basketbol da oynadığını aktaran Filiz Zorba, “Voleybolda takım kaptanlığı yaptım ve takım olarak birçok başarıya imza attık” dedi. Basketbolu ise mahallede arkadaşları ile oynayarak öğrendiğini ve bu branşa doğal olarak hakimiyet geliştirdiğini anlatan Zorba, “Cüferiye Cüfer hocam yeteneğimi fark etti ve takıma aldı. Bu alanda da birçok kupa kazandık” dedi.

Unutulmayan anılar


1980-1981 yılında yaşadığı bir olayı unutamadığını anlatan Filiz Zorba, “Yüksek atlama branşında hocamız yarışmacı bulamamıştı. Ben de hocama ben deneyebilirim dedim ve bir kez deneyerek yarışa katıldım. 1.35’lik derece ile ikinci olmuştum. Yüksek atlama biter bitmez cirit atmaya gittim ve kendi rekorumu kırdım. Okulumuzun bayrağını gururla taşıdığımız o günleri unutmam mümkün değil” dedi.

“Gençler spordan vazgeçmesinler”


Spor yaptığı dönemde hiçbir zaman ben iyiyim demediğini ve her zaman daha iyisini yapmak için çalıştığını aktaran Filiz Zorba, “o yıllarda yokluk içinde kendi yeteneğimizle kendi kendimizi eğitmeye çalışıyorduk ve hep başarıya odaklanıyorduk” dedi. Günümüzde başarılı bir iş kadını olarak hayatına devam eden Filiz Zorba tecrübelerini torunları ile paylaşıyor. Gençlere de mesaj ileten başarılı kadın sporcu, “şu anki dinçliğimi yıllardır yaptığım spora borçluyum. Geçmişe özlem duyduğumu da belirtmek isterim. Tüm gençlerimize spordan asla vazgeçmemelerini tavsiye ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75