“Futbol başka bahara”

banner37

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, futbolun geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

“Futbol başka bahara”
banner90
banner8

Şükrü BURAĞAN

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, dün Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı düzenleyerek futbolun oynanması konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Başkan Sertoğlu, önceki gün 4 federasyonla Spor Dairesi’nde yaptıkları görüşmede temaslı takibin devamından PCR testlerinin kulüplerin yapmasına kadar birçok maddeyle karşılaştıklarını, bunun yanında kendilerine bir garanti de verilmediğini belirterek, bu şartlarda futbolun oynanamayacağını belirtti. Sertoğlu, mevcut durumda sistemin bu şekilde devam etmesiyle Ocak ayına kadar sürecin bu şekilde belirsizlik içinde ilerleyeceği öngörüsünde bulundu.

“Üst komitenin kararına saygı duyarız ama ortaya konulan tavır yanlıştır”


KTFF Başkanı Sertoğlu, 22 Eylül’de Sağlık Bakanlığı’na bir yazı yazdıklarını, üzerinden 1 ay geçmesine rağmen, futbolun binlerce insanı ilgilendiren bir spor dalı olmasına rağmen bu yazıya halen cevap gelmediğini söyledi.


Spor Dairesi’nin yaptığı görüşmelerin KTFF’yi ilgilendirmediğini, kurum olarak özerk bir yapıda olduklarını, dairenin muhataptan öte yardımcı olmak için devrede olduğunu belirten Sertoğlu, 28 gündür cevap verilmediğini, 2 gün sonra kendisinin bu cevap için yasal girişim yapacağını söyledi.

Bakanlığın temaslı takip sistemini futbola özel kaldırmak zorunda olmadığını ancak bunu söylemek zorunda olduğunu belirten Sertoğlu, 4 federasyonla yapılan toplantıda temaslı takip sisteminden vazgeçilmeyeceğini açıkça ortaya koyduklarını sadece biraz yumuşattıklarını aktardı.


Kendisinin Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin olaylara bakış açısını tartışmadığını, doğruluğunu yanlışlığını konuşmadığını belirten Sertoğlu, ancak ortaya konulan tavırdan rahatsız olduğunu, her şeyin açıkça söylenmesi gerektiğini dile getirdi.

“Seçim dönemlerinde söz vermek alışkanlık oldu, seçim bitince gerçeklerle yüzleşiyoruz”


“İşyerlerinde mevcut temaslı takip sistemi varken futbola bu ayrıcalığı zor yaparlar diye 2 ay önce söyledim. Yapılırsa o insanlara haksızlık olur dedim, en sonunda yalancı oldum ama 3 ay sonra herkes benim dediğime geldi” şeklinde konuşan Sertoğlu, ülkede seçim dönemlerinde söz vermelerin alışkanlık olduğunu, seçim bitince de gerçeklerle yüzleşildiğini bir kez daha gördüklerini ifade etti.

Bu gerçekleri bildiği için kulüplere sezon açmamalarını ilettiğini, birçok kulübün de buna uyduğunu, açan kulüplere de saygı gösterdiklerini çünkü kimseye spor yapmayın diyemeyeceklerini belirten Sertoğlu, işin netleşmesi ile zaten kulüplere 8 haftalık hazırlık süresi vereceklerini söylediğini hatırlattı.

“Bu sistem değişmediği sürece futbol oynanamaz”


4 ayda elde olanın sıfır olduğunu belirten, 4 federasyonla yaptıkları görüşmede sunulan şartları uygulayabilecek 1-2 kulüp dışında hiçbir kulübün olmadığını savunan Sertoğlu, “Tüm futbolu birkaç kulübün ensesine asamayız, sonuçta bu mali külfeti KTFF olarak ben de karşılayamam” dedi.

Sertoğlu, bu sistemin değişmemesi halinde futbolun oynanamayacağı ifadesini de kullanarak, şu anda ne hükümet ne de muhatap bulunmadığından bir süre daha her şeyin askıda kalacağını, futbolu başlattıktan sonra durduramayacaklarını, bunun da garantisinin kendilerine verilmediğini açıkladı.

“Futbolu bu dönem oynamayın demek istemiyorlar, bizim bu kararı almamızı bekliyorlar”


“Bize bu garantiyi vermediler, PCR testlerinin maliyetini de karşılayamayacaklar. Burada söylenmeye çalışılan ‘Futbol oynamayın ama biz size bunu diyemeyiz, futbolu oynamama kararını siz alın’ ifadesidir” diyen Sertoğlu, kendisinin beklediğinin bu düşünceyi mertçe açıklamaları olduğunu aksi durumda devalı oyalanan kulüplere yazık edilmekte olduğunu söyledi.

Toplantıda yer alan basketbol, hentbol ve voleybol federasyonlarının başkanlarının da bu sistem içerisinde liglerin devam edemeyeceğini söylediği bilgisini de veren Hasan Sertoğlu, “Devlet ortaya bir şey koymalıdır. ‘Maddi olarak da manevi olarak da yasal olarak da takım sporlarıyla ilgili hamle yapamayız, 2-3 ay sabredin daha sonra kaldığımız yerden güçlü şekilde desteklerimizle devam edersiniz’ demeleri lazımdır” şeklinde ifadede bulundu.

“Sayın Çaygür, sen kimsin ki federasyonu muhatabın kabul etmiyorsun”


banner134
Başkan Sertoğlu, devlet adamlarının ve bürokratların kararlarında ve açıklamalarında tutarlı olması gerektiğini ifade ederek Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Başkanı Dr.Ali Çaygür’e ağır eleştiriler getirdi.


Çaygür’ün her gün farklı açıklamalar yaptığını, aldığı yazıyı dahi inkar ettiğini aktaran ve yazıyı Sağlık Bakanlığı’na ileten KTFF görevlisini kürsüye çağırtarak olayın nasıl yaşandığını açıklatan Sertoğlu, böylesi çelişkili açıklamalar içinde kime nasıl güvenebileceklerini sordu.


Çaygür’ün kendilerini muhatap almadığı yönündeki demeciyle ilgili çok sert bir yaklaşım sergileyen Başkan Sertoğlu, “Seni birileri elinden tutup o koltuğa oturttu, sen atanmışsın, ben seçilmişim. Sen kimsin ki federasyonu muhatabın kabul etmiyorsun” dedi ve Sağlık Bakanlığı’na yazdıkları yazının cevabını vermesi gerektiğini, vermemesi halinde hiçbir girişimde bulunmayacağını aktardı.

“Ben burada futbol oynatmama değil kulüplerin batmaması derdindeyim”


Kulüplerin Çaygür’ün çelişkili açıklamaları nedeni ile sezon açtığını, emek harcayıp masraf yaptığını belirten Sertoğlu, akademilerin de sahaya indiğini, hazırlık maçları yapıldığını ancak kendilerinin bu konuda sorumluluk almadığını tüm sorumluluğun kulüplerde olduğunu belirtti.


Hasan Sertoğlu konuşmasında şu sözlere de yer verdi, “Futbolu günlük düşünmeyin, ben 1994’te yönetici oldum ve o günden beridir futbolun oynanması için çalışıyorum. Ben burada futbol oynatmama değil kulüplerin batmaması derdindeyim. Sezon başlayıp tekrar durursa birçok kulüp bunun altından kalkamaz ve batar. O yüzden futbolu günlük düşünmeyin.”

“Kulüplere bizle iletişime geçmeden yardım yapanlar bu kuruma saygısızlık yaptı”


Sertoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden 10 yıldan fazla bir süredir futbol kulüplerine yardımlar istediğini, son olarak Koordinasyon Ofisi kurulma döneminde 31 federasyonun imza koyup kendilerinin imza atmaması nedeni ile bu ofisin başına geçecek kişinin kendisine düşmanlık beslediğini belirtti.

Başkan Sertoğlu o dönemde kulüplerin farklı görüşleri olması nedeni ile imza vermeme kararı aldıklarını, dönemin Başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün kendisi ile görüştüğünü ve ona gerekçeleri açıkladığını belirtti.

KTFF’nin Hasan Sertoğlu’nun malı olmadığını, bunun uzun yıllarda geliştirilen bir marka olduğunu ve öyle bakılması gerektiğini ifade eden Sertoğlu, bahse konu kişinin seçime 3 gün kala 100 kulübe yardım yaptığını ancak KTFF’yi arayarak böyle bir adım atacağını söylememesinin doğru bir adım olmadığını belirtti.

Sertoğlu, “Keşke bunu daha çok ve her zaman yapsanız. Biz buna karşı mı çıkacağız? Ama bu kurumun başkanına bilgi vermeden malzemeleri dağıtırsanız bu saygısızlıktır. Bu saatten sonra bu kuruma saygısızlık yapanlar benden saygı beklemesin” dedi.


İlgili kişinin kulüplerin listesini kendilerinden aldığı yönündeki iddiaya ‘bu bir yalandır’ diye çıkışan Hasan Sertoğlu, ilgili listeyi Spor Dairesi’nden Sertaç Bozatlı’nın kendisinden istediğini, bunun da bu listeyi onlara verenin Bozatlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75