banner6

Futbol ligleri tamamlandı

banner37

Futbol ligleri tamamlandı
banner151 banner143

Ahmet OGAN

 


AKSA Süper Lig, Birinci Lig, kupalar, AKSA A2 Süper Lig ve Birinci Lig, Turkcell U15 Ligi, İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig olmak üzere futbol liglerinde 2021-22 futbol sezonu tamamlandı. Liglerimiz AKSA Enerji ile yapılan 3 yıllık sözleşme sonrasında ilk kez “AKSA” ana sponsorluğunda oynandı. Futbol liglerinde uzun lig maratonu sonrasında Süper Lig, play-out, Birinci Lig play-off-out, Nicosia Group Kıbrıs Kupası, A2 Süper Lig, A2 Birinci Lig, Turkcell U15 Yıldızlar Ligi, İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Ligi Kırmızı ve Beyaz Grup’ta oynanan lig maçları ile şampiyon olan takımlar, bir üst lige terfi eden takımlarla birlikte, başarısız olan ve küme düşen takımlarda belirlendi. Futbol liglerimizde gol kralları ve en centilmen takımlar da belli oldu.

Ahmed Sami Topcan Süper Kupa


KTFF Kurucu Başkanı Ahmed Sami Topcan'ın 100'üncü yaşı anısına Ahmed Sami Topcan ismiyle ilk kez oynatılan Süper Kupa’yı kazanan Mağusa Türk Gücü oldu. 2019-20 sezonu lig şampiyonu Mağusa Türk Gücü ile Nicosia Group Kıbrıs Kupası şampiyonu Yenicami arasında oynanan karşılaşmayı Mağusa Türk Gücü uzatmalarda kazanarak süper kupa şampiyon olarak lige başladı.

Mağusa Türk Gücü üçledi

 


Aksa Süper Lig beşinci kez oynatılan 16 takımlı 30 haftalık uzun lig maratonunda şampiyonluk mücadelesi ligi bitimine 3 hafta kala belirlendi. Şampiyonluk mücadelesinde rakipleriyle girdiği yarıştan rahat bir şekilde galip çıkan Mağusa Türk Gücü, üç sezon üst üste şampiyonluk ipini göğüsleyerek kulüp tarihine geçti.


Ligin başında istikrarlı bir çıkış yakalayamayan Mağusa Türk Gücü, ilk devrenin sonunda toparlanarak çıkışa geçti ve devreyi lider olarak tamamlamayı başardı. Ligin ikinci devresinde rakipleri karşısında fark yaratarak ligin bitimine 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.


Özellikle ligin ikinci devresinde yakalamış olduğu istikralı sonuçlarla rakiplerine fark atan Mağusa Türk Gücü, son üç yılda üst üste üçüncü kez şampiyonluğu kazanarak, 11. kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Başarısız olanlar

 


Futbol Federasyonu tarafından 16 takımlı Süper Lig’de bu sezon dördüncü kez play-out oynatarak ligden düşen 3 takım belirlendi. Süper Lige yıllarda asansör takım kimliğinde uzaklaşamayan ve başarısız bir sezon geçiren Girne Halk Evi, bu sezon adına ligde genç bir kadro ile mücadele eden ve uzun yıllar Süper Ligde yer alan Binatlı, kötü bir performans ortaya koyarak 30 haftalık lig maratonu sonunda direk olarak Birinci Lige düştü.


Süper Lig play-out maçlarında başarılı sonuçlar alamayan batı bölgesinin köklü kulüplerinden Baf Ülkü Yurdu da başarılı olamayarak Birinci Lige düşen üçüncü ve son takım oldu.

Gol kralı


Süper Ligde tarihinde ilk kez mücadele eden ve lig yarışında beklediğini bulamayan Mesarya futbolcusu Remzi Betmezoğlu atmış olduğu 25 golle gol kralı olarak önemli bir başarıya imza attı. Gol kralı Remzi Betmezoğlu ligin ilk devresine Türk Ocağı forması giyerken, ikinci devrede Mesarya’ya transfer olarak mücadele ettiği ligde 4 yıl aradan sonra yerli futbolcu olarak gol kralı olarak önemli başarıya ulaştı.


Remzi Betmezoğlu ayrıca Nicosia Gourp Kıbrıs Kupası’nda da attığı 6 golle, Sadık Balarebe ile gol krallığını paylaşarak önemli bir başarı elde etti.
 

Centilmen


Ligin genelinde beklentilerin oldukça uzağında kalan Binatlı, teknik adam değişikliği yapılmasına rağmen beklenen çıkışı yakalayamadı. Ligde kalma adına yapmış olduğu hamlelerde de başarılı olamayan ve ligden direk olarak düşen Binatlı ligin sonunda en centilmen takım olarak veda etti.

Kupalara ambargo koydu
 


Sezona süper kupa ile başarılı bir şekilde başlayan son şampiyon Mağusa Türk Gücü, aynı başarıyı lig yarışında ve Nicosia Group Kıbrıs Kupası’nda da sürdürdü. Ligde şampiyon olan Mağusa Türk Gücü, Nicosia Group Kıbrıs Kupası’nı kazanarak 4 yıl üst üste oynadığı final karşılaşmalarında ikinci kez kupaya uzanarak çok önemli bir başarı elde etti.


Kupada 13 kez final oynayan Mağusa Türk Gücü, 7. kez kupayı kazanarak Süper Kupa şampiyonluğu ile birlikte üç kupayla çok başarılı bir sezonu geride bıraktı. Son 4 yılda 4 kez üst üste final oynayan Mağusa Türk Gücü 2 kez kupayı kazanırken, 17 kez kupayı kazanan Çetinkaya’dan sonra en çok kazanan üç takımdan biri konumunda.  

Gol kralı

 


Nicosia Group Kıbrıs Kupası şampiyonu Mağusa Türk Gücü’nün yerli yabancı futbolcu Sadık Balarebe, attığı 6 golle, Mesarya futbolcusu Remzi Betmezoğlu ile birlikte gol krallığına ortak oldu. Nicosia Group Kıbrıs Kupası’nda Mağusa Türk Gücü formasıyla ikinci turda Gençler Birliği karşısında 1 gol atarken, çeyrek final 1.maç Mesarya karşısında 1 gol, 2.maç 3 gol, yarı final 2.maçta Yenicami karşısında 1 gol atarak toplamda 6 golle gol krallığını Mesarya futbolcusu Remzi Betmezoğlu ile paylaşan Sadık Balarebe, ligden sonra kupa şampiyonluğunda önemli katkı koyarak çifte mutluluk yaşadı.


Remzi Betmezoğlu, Türk Ocağı formasıyla 1.turda Düzkaya karşısında 2 gol, Mesarya formasıyla 2.turda Miracle Değirmenlik karşısında 3 gol, yarı final 2.maç Mağusa Türk Gücü karşısında 1 gol atarak toplamda 6 golle gol krallığına ortak oldu.
 

Çetinkaya şampiyon olarak geri döndü


AKSA Birinci Lig dördüncü kez oynatılan 16 takımlı 30 haftalık uzun lig maratonunda şampiyonluk mücadelesi ligin bitimine 2 hafta kala belirlendi. Şampiyonluk mücadelesinde rakipleriyle girdiği yarıştan galip çıkan efsane takım Çetinkaya, ilk kez mücadele ettiği ligde şampiyon olarak kulüp tarihine bir yenisini ekledi.


Tarihinde ilk kez AKSA Birinci Lig’de mücadele eden Çetinkaya ilk devrede başarılı çizgisini ligin ikinci devresinde de devam ettirerek şampiyonluk yarışında emin adımlarla devam ederek mutlu sona ulaştı.

China Bazaar Gençlik Gücü yine yeniden


AKSA Birinci Ligde sezona şampiyonluk parolası ile başlayan başkentin köklü ekiplerinden China Bazaar Gençlik Gücü, lige iyi başlayamamasına rağmen daha sonra toparlanma sürecine girerek başarılı performansı ile istikrarlı bir çizgi yakalayarak ligi mutlu sonla noktalayan yeşil beyazlılar 1 yıl aradan sonra direk olarak süper lige yükselme başarısı gösterdi.

Play-off şampiyonu


AKSA Birinci Lig’de normal sezonu üçüncü sırada tamamlayan ve play-off oynamaya hak kazanan Miracle Değirmenlik üç maçlık play-off karşılaşmalarında başarılı sonuçlar elde eden yeşil beyazlılar, 2. maçın ardından şampiyon olarak önemli başarıya imza atarak 5 yıl aradan sonra Süper Lige geri döndü.

Küme düştüler


Futbol Federasyonu tarafından bu sezon dördüncü kez 16 takımlı lig olarak oynatılan AKSA Birinci Lig’de 30 haftalık lig maratonunda 2 takımın direk düşeceği ligde sezon başından beri sıkıntılı bir süreç geçiren ve toparlanma süreci yakalayamayan Görneç, Çanakkale ligden düşmesi kesinleşmesine rağmen Bostancı Bağcıl’ın Futbol Federasyonu yönetim kurulu kararıyla ligin bitimine 2 hafta kala bir alt lige düşürülmesi sonucu sıralamadaki dengeler değişti.


Alınan karar sonrasında Çanakkale’nin play-out oynama şansı yakalamasına rağmen son hafta mağlup olunca AKSA Birinci Lig’de play-out oynanmadan Çanakkale, Görneç ve Bostancı Bağcıl direk olarak Bölgeler Terfi Müsabakalarına Birinci Lige (BTM) düştü. AKSA Birinci Lig’de düşen takımların forma renkleri yeşil beyaz olmazı dikkat çekti.

Gol Kralı


AKSA Birinci Lig’de ilk devreyi tarihinde ilk kez lider kapatan SFC Dörtyol aynı performansı ikinci devrede gösterememesine rağmen yabancı golcü futbolcusu Berkant İstanbul, ligde atmış olduğu 28 golle gol kralı olarak çok önemli başarıya imza atarken, SFC Dörtyol kulüp tarihinde ilk kez gol kralı çıkarma başarısı gösterdi.

Centilmen


AKSA Birinci Lige iyi başlayamayan ilerleyen haftalarda toparlanma sürecine girerek başarılı performansı ile istikrarlı bir çizgi yakalayarak ligi mutlu sonla noktalayarak süper lige yükselen China Bazaar Gençlik Gücü, ligin en centilmen takım olarak bir başka önemli başarıya da imza atarak sezonu noktaladı.

A2 Süper Lige Mağusa Türk Gücü damgası 


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu yönetimi tarafından bu sezonunda itibaren değişikliğe giderek, U21 Ligi, A2 Süper Ligi olarak oynatıldı. 2013-2014 futbol sezonunda ilk kez A2 Süper Lig olarak oynatılmaya başlanılan lig 8 sezon sonra yeniden A2 liglerine geri dönüş yapıldı. Gençler düzeyinde oynatılan ligler sponsorlu olarak “AKSA” A2 Süper Lig olarak ilk kez oynatıldı. A2 Süper Ligde (gençler) Mağusa Türk Gücü ligin başından sonun kadar mükemmel bir performans ortaya koyarak adeta ligi salladı.


Şampiyonluk mücadelesinde başarılı bir performans ortaya koyan Mağusa Türk Gücü A2 takımı tüm “En’lere sahip olarak adeta lige damga vurarak şampiyon olarak, tarihinde 11.kez şampiyonluğa ulaşarak en çok şampiyon olan takım unvanı elinde tutuyor.

Gol kralı

 


AKSA A2 Süper Lig’de sezon boyunca şampiyonluk mücadelesi veren Mağusa Türk Gücü A2 takımı 30 haftalık lig maratonu sonunda namağlup şampiyonluğun yanında gol krallığını da kazanarak çifte mutluluk yaşadı. Mağusa Türk Gücü’nün başarılı ve genç forveti Baran Derin, ligde atmış olduğu 45 golle gol kralı olurken, kazanılan şampiyonlukla birlikte çifte sevinç yaşadı.

 

Centilmen


AKSA A2 Süper Lig’de 30 haftalık süreci 14. sırada tamamlayan batı bölgesi ekiplerinden Lefke A2 takımı en centilmen takım oldu. Saha içinde disiplinli futbol oynayan aynı düşünceyi saha dışında da taşıyan Lefke A2 gençleri en centilmen takım olarak sezonu tamamladı.

China Bazaar Gençlik Gücü tarih yazdı 


Futbol Federasyonu tarafından 8 sezon aradan sonra yeniden A2 Birinci Lig olarak oynatılan ligde China Bazaar Gençlik Gücü gençleri 30 haftalık lig maratonunda başarılı bir performans sergileyerek ligde fark yaratarak şampiyon oldu. Tarihinde ilk kez Birinci Lig gençler şampiyonu olan China Bazaar Gençlik Gücü, çok önemli başarıya imza atarak kulüp tarihine geçti.

Gol kralı


AKSA A2 Birinci Lig’de sezon başından beridir şampiyonluk mücadelesi veren Cihna Bazaar Gençlik Gücü A2 takımı 30 haftalık lig maratonu sonunda şampiyonluğun yanında gol krallığını da kazanarak çifte mutluluk yaşadı. China Bazaar Gençlik Gücü’nün başarılı ve genç forveti Yaşa Özer, ligde atmış olduğu 35 golle gol kralı olurken, kazanılan şampiyonlukla birlikte çifte sevinç yaşadı. China Bazaar Gençlik Gücü A2 takımı hem lig şampiyonluğu hem de gol kralı çıkararak kulüp tarihinde ilki yaşayarak çok başarılı bir sezon tamamladı.

Centilmen


AKSA A2 Birinci Ligin doğu bölgesi ekiplerinden Gençler Birliği A2 takımı, 30 haftalık sürede 3. sırada tamamlayarak, en centilmen takım oldu. Ligde çok centilmence mücadele eden ve ligi ilk üç içerisinde bitirmeyi başaran Gençler Birliği, oynadığı futbolla da dikkat çekti.

İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig Kırmızı Grup


İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Yenierenköy, 18 haftalık lig maratonu sonunda şampiyon oldu.


Ligde gösterdiği başarılı performans ile dikkat çeken lacivert kırmızılı ekip Yenierenköy en çok gol atan takımın dışında tüm enleri de toplayarak çok başarılı bir sezonun ardından 45 yıllık tarihinde ilk kez 1.ligde oynama hakkı elde etti.

Gol kralı


İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig Kırmızı Grubu yedinci sırada tamamlayan Akova Vuda takımın golcü ismi Oğuzhan Duran ligde atmış olduğu 21 golle gol kralı oldu.

İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig Beyaz Grup


İktisatbank Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Lapta, 18 haftalık lig maratonu sonunda şampiyon oldu. Lige iyi başlayamayan ancak daha sonra toparlanarak rakipleri ile girmiş olduğu mücadeleden ikinci devrede rakiplerine üstünlük sağlayan kırmızı yeşilli ekip Lapta bir sezon ardan sonra tekrar yeniden 1.lige geri döndü.

Gol kralı


İktisatbank BTM (Bölgeler Terfi Müsabakaları) 1.liginde beyaz grupta ligi dördüncü sırada tamamlayan Karaoğlanoğlu takımın deneyimli golcüsü Akın Topal ligde attığı 15 golle gol krallığına ulaştı.

Play-Off şampiyonu


Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) Birinci Lig Kırmızı ve Beyaz Grup ikincileri SFC 1461 İskele Trabzon ile Yılmazköy “play-off final müsabakasında penaltı atışları sonunda rakibini saf dışı bırakan Yılmazköy, play-off finali şampiyonu olarak tarihinde ilk kez Birinci Lige yükseldi. 

Ahmed Sami Topcan Kupası yeniden (A2 Ligleri)


AKSA A2 Süler Lig şampiyonu Mağusa Türk Gücü ile Aksa A2 Birinci Lig şampiyonu China Bazaar Gençlik Gücü arasında oynanan Ahmed Sami Topcan Kupası’nı 5-1 kazanan Mağusa Türk Gücü A2 takımı, iki kez oynadığı finali ilk kez kazanarak şampiyon olurken, sezonu çifte kupa ile kapatmanın mutluluğunu yaşıyor.


Pandemiden (covid 19) dolayı Futbol Federasyonu tarafından oynatılmayan Ahmed Sami Topcan kupası 3 yıl aradan sonra yeniden oynatılması gençlerde önemli motivasyon kaynağı oldu.
 

Turkcell U15 Yıldızlar Ligi


Futbol Federasyonu tarafından organize edilen U15 Ligi, Turkcell sponsorluğunda 37 takım toplam 8 grupta mücadele ettiği ligde şampiyon olan Doğan Türk Birliği ikinci kez şampiyon oldu.


Turkcell U15 yıldızlar liginde 4.gruptan namağlup lider çıkan Doğan Türk Birliği U15 takımı 2.turda, çeyrek final (çift maç), yarı final (çift maç), final maçını kazanarak namağlup olarak şampiyonluk sevinci yaşadı.

Gol kralı


Türkcell U15 Yıldızlar Ligi grup aşamasını namağlup lider olarak çıkan, 2. turu geçen Göçmenköy, çeyrek finalde Doğan Türk Birliği’ne iki maçı da kaybederek elenerek yarı final şansını kaybetti.


Göçmenköy’ün genç ve başarılı golcüsü Önder Arsan, atmış olduğu 22 golle grubun en golcü ismi olurken, tüm gruplarda en fazla gol atan futbolcu oldu. Final sürecinde de Göçmenköy’ün genç yeteneği Önder Asan attığı 22 gole ulaşan futbolcu olmayınca Turkcell U15 yıldızlar ligi gol kralı oldu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104