Futbol sadece futbol değildir

banner37

Futbol sadece futbol değildir
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

Britanyalı ünlü spor yazarı Simon Kuper’in dediği gibi “Futbol asla sadece futbol değildir” sözü içerisinde birçok sosyolojik, psikolojik ve ekonomik faktörler mi barındırır? Futbol farklı ülkelerde, kulüplerin, sınıfların, azınlıkların veya toplumsal bir grubun kendini ifade etme yolu oldu. Futbol olarak gelişmiş ülkelerde futbolcular ve milli takımlar ülkelerin en önemli değerleri haline geldi. Onların başarıları için büyük yatırımlar ve bilimsel çalışmalar yapılıyor. Futbolcular adeta modern çağın gladyatörleri haline geldi. Sırf bu yüzden birçok kulüp stadına arena ismini veriyor. Futbol ekonomisinden dolayı kapitalist sistemin en büyük aracı ama bununla da beraber önemli bir barış aracı da oldu. Farklı dinlerin, dillerin, inançların bir araya gelerek aynı amaç için uğraş verdiği bir alan oldu. Politik sorunları hiçe sayıp toplumları bir araya getirmeye başladı. Bununla beraber sağlıklı ve kaliteli yaşam için çok önemli bir araç oldu. Ülkemizde futbol kağıt üzerinde her ne kadar da amatör olarak yazılsa da, gerçekte amatörlük ile yarı profesyonellik arasında gidip geliyoruz. Futbol sayesinde toplumun ihtiyaç duyduğu aidiyet duygusu gelişmeye çalışıyor. Milli mücadele yıllarından bugüne kadar futbolun ve buna bağlı olarak kulüplerimizin ülke varlığı için ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek oldu. Bu konu ile ilgili toplumun çeşitli kesimlerine Futbol sadece futbol mudur? Sorusunu sorduk.

banner134

Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil-Akademisyen

“Futbol her şekilde zevkle oynanan bir oyundur. Futbol bazen sokaklarda bir teneke ile oynanan, bazen ise modern statlarda pahalı malzemeler ile oynanan bir oyundur. Bununla beraber içerisinde birçok sosyolojik ve psikolojik faktörler barındıran bir oyundur. Futbol bazen bir uğraş, bazen bir maneviyat, bazen ise bir maddi kazanç aracı olarak düşünülebilir. Artık modern çağda aileler çocuklarını iyi bir futbolcu olarak yetiştirebilmek adına büyük uğraşlar veriyorlar. Bununla beraber futbolun bir erkek oyunu olarak zikredildiği zamanların geride kaldığı ve bu oyunun artık bir kadın oyunu da olduğu aşikar bir gerçek olmuştur.”

Orçun Kamalı-Eski KTFF Asbaşkanı

“Futbol bir sanat, sanayi, ticaret ve en önemlisi bir nevi bağlılıktır. Özellikle ülkemizin her döneminde futbolun ve kulüplerin önemi her zaman ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber futbol sadece bir oyun değil, gençlerimizi her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutan, onları bir araya getiren çok önemli bir araçtır.”

Arif Albayrak-Eski Milletvekili

“Futbol sadece bir oyun değil, dünyada kapitalist düzenin önemli bir merkezi durumundadır. Futbolda güzellikler konuşulduğu gibi rant, para, şike rüşvet gibi unsurlar her zaman var olmuştur. Ama bununla beraber FIFA’nın özellikle bu yıl öne çıkardığı “No Racism-Irkçılığa Hayır” en önemli güzelliklerden biridir.”

Ümit İnatçı-Sanatçı, Akademisyen

“Futbolun her zaman sosyolojik bir angajmanı vardır. Takımların taraftarı ile özdeşleşmeleri onları her zaman bir aidiyet duygusu içine katar. Bununla beraber futbol her zaman sosyolojik olarak topluma çok şeyler verir. Örneğin modern mitoloji ortaya çıkarır. Bugün dünyada yıldız futbolcular her zaman toplumda örnek olarak alınan kişiler olmuştur. Seyirci futboldan bir kahraman çıkarmayı her zaman çok sevmiştir.”

Hasan Piro-Milli Futbolcu

“Futbol bir hobi, bir uğraş olduğu kadar önemli bir geçim kaynağıdır da. Futbolda var olan tutku kişiyi her zaman yaptığı işe daha da motive etmiştir. Bununla beraber futbolun evrenselliği sayesinde oluşan toplumlararası diyalog, ülkeler için çok önemli olmuştur.”

Çelen Oben-KTSYD eski Başkanı

“Futbol oynanmaya başladığı dönemde bile sadece futbol olmadı. Futbol oyun olarak görülse de dünyada mali açıdan en büyük beş sektör arasında yer almaktadır. Futbol her ne kadar siyasetle yönetilmese de siyasete endeksli yönetilmektedir. Dünyanın mali açıdan en geri ülkelerinde bile futbolun bir mali ve siyasi değeri vardır. Futbolcular meslek olarak futbol oynamakta kulüpler ise şirket olarak faaliyet göstermektedir. Bu bile futbolun sadece bir oyun olmadığının kanıtıdır.”

Mustafa Borataş-Teknik Direktör

“Simon Kuper’in de dediği gibi futbol asla futbol değildir. Bana göre de futbol o ülkenin sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel yapısının bir nevi aynasıdır ve sadece futbol bilgisiyle oynanan bir oyun olmayıp en az beş yıllık kısa orta ve uzun vadeli temelde beden eğitimi ile birlikte temel futbol eğitimi içeren fizyolojik, anatomik, pedogojik çalışmaların ürünü olan multi disipliner bir sanattır. Diğer bir deyişle futbol hayattır.”

Gözde Acaray- Sporcu Psikologu

“Futbol bir tür takım oyunudur. Günümüzde bu takım oyunu, daha ziyade ülkeleri temsil ediyor gözükmektedir. Baktığımızda milyarlarca insan için önemli olan bir oyun yalnızca bir oyun olmaktan çıkar diye düşünüyorum. Savaş süreçleri devrimler politik süreçleri incelediğimizde birleştirici gücü olduğunu görmekteyiz Doğru söylemek gerekirse, 20. yüzyılda bir tabu hâline getirilen futbol, şimdilerde bütün bir toplumun büyüsü haline gelmiş daha finansal endüstriye dönüşmüş konumda. Pandemi süreci, yeni lig kurulma fikri, kulüp bakış açıları, kurumsal değişkenlikler, siyasi etkileşimler, gelişen teknoloji , ekonomik süreçler, artan transfer bütçeleri gibi örneklere bakacak olursak mevcut düzenin çok da adil olmadığını görmekteyiz. Futbol asla sadece futbol değildir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88