Futbol sadece ‘skor’ değildir!

banner37

banner87
Futbol sadece ‘skor’ değildir!
banner90
banner99

   Futbolun geleceğine yönelik sporcular yetiştiren alt yapılarda, alınan sonuçlar kadar, genç sporcuların psikolojilerinin de önemli olduğu bilinen bir gerçek. Ancak, dünyadaki uygulamalarla, ülkemizde yaşananlar pek de örtüşmüyor.

   İtalya’da rakip genç takıma 27-0 gibi farklı skora müdahale etmeyen takımın antrenörü, yönetim kurulu tarafından görevden alınırken, ülkemizde Akıncılar’ın 7 maçta 94 gol, Göçmenköy’ün ise 11 maçta 66 gol yemeleri, diğer takımların antrenörlerinin ve yönetimlerinin bu çocuklara karşı bakış açısını net olarak gösteriyor.

İtalya’da antrenör kovuldu!

   İtalya’da oynanan genç takımlar maçında, sahadan 27-0 galip ayrılan kulübün antrenörü, ‘rakibe saygısızlık’ ettiği gerekçesiyle yönetim tarafından kovuldu.

   İtalya’da yaşanan olay “futbolun sadece “skor” olmadığı ve fair play’in her zaman gözetilmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.  Alt yaş gruplarında oynanan bir maçta rakibini 27-0 yenen takımın teknik direktörü yönetim tarafından görevine son verildi.

Antrenörler hem yetiştirmekle hem de eğitmekle görevli

   İtalya’da Grosseto’da bulunan Invictasauro genç takımı, Marina Calcio’yu 27-0 mağlup etti. Maçın ardından Invictasauro Başkanı rakibe saygısızlık edildiği gerekçesiyle teknik direktörü görevden aldı. Brogelli, “Genç takımımızın Marina Calcio’yu 27-0 yendiğini duyunca çok üzüldük. Alt yapı futbolunun değerleri böyle şeylerin karşısındadır. Rakibe her zaman saygı gösterilmeli ama bugün olmadı.” ifadelerini kullandı.

   Marina’dan özür dileyen Başkan Brogelli, “Yönetim kurulunun oy birliği ile antrenör Riccini’yi görevden almaya karar verdik. Antrenörlerimiz genç oyuncuları yetiştirmekle görevlendiriliyor ama her şeyden önce onları eğitmekle de görevli” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75