Futbola sağlıklı dokunuş

banner37

Spor hekimi Dr. Nevzad Denerel spor hekimliğinin ülkemizdeki yerine değinerek Futbol Federasyonu’nda oluşturulan çağdaş sağlık kuruluyla ilgili bilgi verdi

Futbola sağlıklı dokunuş

Ahmet ÖZYAŞAR

Spor hekimliği, her düzeyde egzersiz ve fiziksel aktiviteye katılıma bağlı olarak ortaya çıkan yaralanmalar ve rahatsızlıkların tanısı, tedavisi, önlenmesi ve rehabilitasyonu ile uğraşan, fiziksel olarak aktif bir yaşam biçimini topluma benimsetmeye çalışarak halk sağlığını korumaya çalışan multidisipliner bir akademik ve klinik tıpta uzmanlık alanıdır. Ülkemizde spor hekimliği geçmişte pek fazla bilinmese de son yıllarda özellikle Futbol Federasyonu’nun yaptığı sağlık kurulu çalışmaları ile başta futbolumuz olmak üzere spor hayatımıza giren bir olgu.

Genç ve başarılı spor hekimlerinden Dr. Nevzad Denerel ile spor hekimliğini ve ülkemizdeki yerini konuştuk.

Spor hekimi Nevzad Denerel, küçük yaştan itibaren hayatının her alanında sporla iç içe yaşadığını bir çok spor dalında faal sporculuk yaptığını, badminton dalında yüzlerce kez milli formayı giydiğini belirterek, spor hekimi olmasında sporculuk geçmişinin çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Spor hekimi unvanını aldıktan sonra gerek Türkiye Milli Takımlar düzeyinde gerekse Türkiye futbol liglerinde Süper Lig dahil birçok takımda kulüp doktorluğu yaptığını belirterek, bu emeklerinin mesleki anlamda kendisine büyük katkı sağladığını söyledi.

 

Kronik hastalıklar da alan içinde


Dr. Nevzad Denerel, spor hekimliğinin dahili bir branş olduğunu, 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 4 yıllık branş eğitimi alınması gerektiğini söyleyerek, egzersizin ön planda olduğu multidisipliner bir bilim dalı olduğunu vurguladı. Spor hekimliğinin sadece kendi başına değil birçok branşla beraber ilerlediğini belirten Denerel, spor hekimlerinin sadece sporcularla değil, kronik hastalıklarla da ilgilendiğini söyledi. Şeker, kalp, kolesterol, obezite gibi kronik hastalığı olan kişilere spor yapılması önerildiği, bu gibi durumlarda kişinin egzersiz planlaması noktasında da spor hekimliğinin ön plana çıktığını belirtti.

 

Yaralanmaları önlemek esas nokta


Spor hekimi Dr. Nevzad Denerel, herkesin spor hekimlerini sporcu yaralanmaları noktasında tedavi eden bir kişi olarak gördüğünü fakat spor hekimlerinin esas görevlerinin sporcu yaralanmalarını önlemenin veya minimum düzeye indirmenin olduğunu vurguladı. Bunu da gerçekleştirmenin en iyi yolunun sezon öncesi yapılması gereken testler ve egzersizler olduğunu belirtti.

 

Antrenman programlanmasına yardımcı olur


Denerel, sahada çalışan spor hekimlerinin herhangi bir takımın teknik direktörü veya antrenörü ile birlikte antrenman programlanmasına katkı sağlayabileceğini belirterek, teknik direktörün spor hekimine danışarak, sporcularının yorgunluk düzeyinden uyku düzenine kadar bir sorgulama yapılarak antrenman programının düzenlenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Spor hekiminin bu sorgulamaları ve analizleri düzenli şekilde yaptığı takdirde sporcu yaralanmalarının önüne geçme şansının arttığını belirtti.

 

İşin başı eğitim

Dr.Nevzad Denerel, başbakanlık tarafından kurulan dopingle mücadele kurulu başkanlığına 2 ay önce atandığını, bu kurulun başta ilaç kullanımı olmak üzere performans sporu yapan birçok sporcuda doping kullanımı ile ilgili çalışmalar yapacağını, fakat gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Spor Dairesi ile yaptığı görüşmelerde bu sorunun ancak iyi bir eğitim ile çözülebileceğini ve bundan dolayı lise düzeyindeki okullarda gençlere doping ve ilaç kullanımının sakıncaları ile ilgili eğitim verilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bakış açısı çok önemli


Dr. Nevzad Denerel, spor hekimliğinin ülkemizde çok fazla bilenmemesine rağmen gelişmiş ülkelerde çok yaygın uygulandığını özellikle Avrupa’da kulüplerin spor hekimliği uzmanlığından aldıkları en büyük hizmetin sporcu yaralanmalarının önlenmesinin olduğunu, fakat ülkemizde bu bilinç çok fazla gelişmediği için spor hekimliğinin daha çok sporcu yaralandıktan sonra tedavi amaçlı devreye girdiğini belirtti. Bu bakış açısının değişmesi adına kulüplerde başta yönetim, teknik heyet hatta çalışanların bu konuda bilinçli olması gerektiğinin altını çizdi.

 

Koruyucu önlem almak şart

Spor hekimi Dr. Nevzad Denerel, özellikle performans sporu gerektiren spor dallarında koruyucu önlem almanın öneminden bahsederek burada görevin teknik heyet ve sporcuya düştüğünü, sporcunun yaralanmalarını minimuma indirme adına koruyucu önlem almanın çok önemli olduğunu vurguladı. Sporcu sakatlanmalarında %60 antrenman veya maç sakatlanmaları, %40 ise sporcunun kendine iyi bakamamasının etkili olduğunun altını çizen Denerel, yönetimsel anlamda da bu önlemlerin alınması zorunluluğunun şart olduğunu söyledi.

 

Futbol Federasyonu’nda çağdaş bir kurul oluşturuldu


Spor hekimi Dr. Nevzad Denerel, Futbol Federasyonu’nun sporcu sağlığına büyük önem verdiğini ve geçtiğimiz sezondan itibaren federasyon bünyesinde çağdaş bir sağlık kurulu kurduklarını belirtti. Bunun ülkemizde ilk olduğunu ve daha önce hiçbir federasyonda böyle bir kurul oluşturulmadığını söyleyen Denerel, kurulun kardiyolog, ortopedist, fizyoterapist, beslenme ve spor psikoloğu uzmanlarından oluşan tam donanımlı bir ekip olduğunun altını çizdi. Bununla beraber Başbakanlık ve Spor Dairesi ile işbirliğine girerek başta dopingle mücadele konusunda olmak üzere çeşitli çalışmalar yaptıklarını da belirtti.

 

Formlar güncellendi


Dr. Nevzad Denerel, Futbol Federasyonu’nun sezon öncesi sağlık testlerine önem verdiğini ve bu testleri her yıl kulüplerden istediğini belirterek, kurdukları spor kurulu ile bu testlerin daha yeterli olması için çalışma başlattıklarını söyledi. Kurulun sporcu sağlık testleri formlarını güncellediklerini ve testlerin daha detaylı olması için çalışma başlattıklarını belirten Denerel, Futbol Federasyonu’nun başlattığı bu çalışmanın diğer federasyonlara örnek teşkil edeceğine inandığını söyledi.

 

Kulüplerimiz bu testlere daha ciddi bakmalı


Ülkemizde en çok kulüp üyesi ve lisanslı sporcusu olan federasyonun Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu olduğunu vurgulayan Dr. Nevzad Denerel, federasyonun spor hekimliğine ve sağlık testlerine önem verdiğini, fakat aynı ciddiyetin kulüpler tarafından da uygulanması gerektiğini vurguladı. Denerel, kulüplerin gerek spor hekimliğine gerekse bu testlere daha fazla önem vermesi halinde sezon içerisinde oluşabilecek sakatlıkların önüne geçilebileceği gibi bu sakatlıklardan dolayı oluşacak maddi külfetin de en aza inebileceğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER