Futbolcular Derneği’nden mesajlar var…

banner37

Futbolcular Derneği’nden mesajlar var…
banner90
banner8

Ebru AKGÜR

Son dönemlerde dünyayı ve ülkemizi sarsan Koronavirüs’ün etkileri, liglerin durması ve önümüzdeki zamanlarda futbolda neler olabileceği ile ilgili Futbolcular Derneği Başkanı Kaan Güder, Disiplin Kurulu başkanı Mustafa Borataş ve Denetleme Kurulu başkanı Yusuf Beyazi görüşlerini gazetemiz ile paylaştı. Ortak görüş olarak ise sağlığın her şeyden önce geldiği oldu.

Güder: Kesinlikle evde tek çalışılmalı


Futbolcular Derneği Başkanı Kaan Güder Koranavirüsün maalesef hayatın her alanını etkilediğini söyledi. Başkan, “Virüs için alınan önlemler kapsamında liglerin ertelenmesi doğru karardır. Liglere ara verilmesi ile birlikte futbolcuların çalışmalarını evde bireysel olarak yapması gerektiğini düşünüyorum’ dedi.


Grup çalışmasından kesinlikle kaçınılması gerektiğinin altını çizen Güder, “ben sahaya bile gidilmemesi gerektiğini ve kesinlikle 4-5 kişilik grup halinde bir araya gelerek çalışma yapılmaması noktasındayım. Her futbolcu bu süreç geçene kadar evde kişisel programını yapıp çalışabilir” şeklinde konuştu.


Süreç geçtikten ve hayat normale döndükten sonra ligler başlamadan mutlaka en az 3 haftalık bir hazırlık süreci olması gerektiğini aktaran Güder, “olası senaryolardan biri de haftada 2 maç yapılıp liglerin tamamlanması ancak bu seçenek de sakatlıkların artmasına sebep olabilir. O yüzden federasyonun alınacak olan kararı her yönüyle değerlendirmesi gerekmektedir” dedi.


 

Borataş: Ligler başlamadan Koranavirüs testi yapılmalı


banner134
Futbolcular Derneği Disiplin Kurulu Başkanı ayni zamanda Antrenörler Derneği As Başkanı da olan teknik direktör Mustafa Borataş, “Her şeyden önce sağlık geliyor. Dünyada ve ülkemizde Koronavirüs salgını söz konusu bu nedenle önce sağlık demeliyiz” dedi.


KTFF’nin aldığı erteleme kararının doğru olduğunu söyleyen Borataş, “maalesef önümüzü göremiyoruz. Liglerin ne zaman başlayacağı belli değil. Bu nedenle futbolcular bireysel antrenmanlarına devam etmeli’ şeklinde konuştu.


Bireysel antrenman dışında 3-5 kişilik gruplar halinde kesinlikle çalışılmaması gerektiğine vurgu yapan teknik adam, “grup halinde sahada çalışma yapmak sakıncalıdır. Futbolcular kişisel antrenman planı ile evde veya sahada tek olarak antrenmanını sürdürmelidir” dedi.


Koronavirüs nedeniyle liglerin başlama tarihinin belli olmaması konusunda da görüşlerini paylaşan teknik adam şunları söyledi; “Bu zor süreç atlatıldıktan sonra tarih belirlenebilecektir. Tarihin netleşmesi ile farklı senaryolar ilgili merciler tarafından konuşulup hayata geçirilecektir. Alınacak olan karar sadece KTFF tarafından değil, ilgili dernekler ve kulüplerin de evet diyeceği ortak şekilde üstlenilecektir.”

Beyazi: Alışkanlıklarımızdan feragat ediyoruz


Futbolcular Derneği Denetleme Kurulu başkanı ve Mağusa Türk Gücü oyuncusu Yusuf Beyazi, “bugünlerde her şey durmuş durumda. Dünyayı saran virüs nedeniyle birçok alışkanlıklarımızdan ve yaşamımızdan feragat ediyoruz. Ancak her şeyden önce sağlık söz konusudur. Bu süreci sabırla atlatacağımıza inanıyorum’ dedi.


Bu süreçte liglerin durması ile futbolcuların kendi çapında antrenman yaptığını aktaran Beyazi, “Futbolcular olarak hepimiz evde veya uygun alanlarda bireysel çalışmak zorundayız. Bu sürecin ne zaman sonlanacağı net değil. Hep birlikte bekleyip göreceğiz’ şeklinde konuştu.


Olabilecek senaryolar arasında gösterilen lig iptalinin ise adaletsiz olacağının da altını çizen oyuncu, bir diğer senaryo olarak konuşulan haftada 2 maç oynanarak ligin tamamlanmasının daha doğru olacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75