Futbolculara psikolojik danışmanlık!

banner37

Kıbrıs Türk Futbolcular Derneği, içerisinde bulunduğumuz zorlu süreçte isteyen futbolculara Psikolojik Danışmanlık verileceğini açıkladı.

Futbolculara psikolojik danışmanlık!
banner90
banner8

Tamamen ücretsiz olacak bu görev ise Psikolojik Danışman Cemile Coşkun Bilin tarafından gizlilik çerçevesinde gerçekleştirilecek.

“Belirsizlik yaşanıyor”


Dernekten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Futbolcular Derneği olarak bu hafta içerisinde Hükümet ve Futbol Federasyonu’nun aldığı kararları saygı ile karşılıyor ve destekliyoruz. Fakat her ne kadar vaka olmasa da Bilim Kurulu’ndan sorumlu kişiler ve/veya Sağlık Bakanı ve/veya Hükümet yetkilileri rehavete kapılmayın şeklinde açıklama yapması bir belirsizliktir. Bu süreçte dernek olarak vaka olmasa da kalan 8 haftanın tamamlanmasını istesek de yaklaşık 3-4 hafta önce İskele’de semptomsuz görülen vakalardan sonra bazı futbolcuların ailesinde yaşayan anne babasından ve/veya yaşlı bireylerden ve/veya kronik hastalığı bulunmasından ve/veya kendi fikrinden mütevellit başlamama kararını almış olduğunu beyan etmek isteriz.

“Bazı futbolcuların sadece kendilerinin karar merci olmadığını unutmamalıyız”


Daha evvel yaptığımız açıklamalara binaen herkesin hür iradesi vardır ki bu gibi tedirgin olup başlamayan futbolculara ayrım yapmak ve/veya “bizi yarı yolda bıraktın” gibi baskı yapmak etik olmadığı gibi dolaylı olarak kendisi dışında hesap vermesi gereken bireylere saldırıdır. Bazı Futbolcuların sadece kendilerinin karar merci olmadığını unutmadan bu gibi söylemlerden vazgeçilmesi tavsiyemizdir.

Derneğimiz bu Covid-19 yasakları sürerken çalışmalarına devam etmiştir ki yaptığımız 4 soruluk kulüp anketinde 2-3 kulüp hariç net rakam olmamakla birlikte %85 veri toplamıştır ki bu ankette isim/soy isim gerekliliğini getirmeden yapmamız, onların zan altında kalmaması içindir.


Yapılan ankette takımların daha evvel bahsedildiği gibi net olmamakla birlikte verilere bakıldığında;

banner134
i- Ankete Katılan tüm takımların %85’inin Covid-19’dan ve sağlık şartlarından tedirginlik yaşadığını

ii- %85‘i Sakatlık olma ihtimalinin olduğunu keza spor bilimcileri ve/veya psikologdan takım için talep edilebileceğini

iii- %85’i 4-5 hafta da hazırlanıp maça çıkabileceklerini belirtmiştirler.

“Psikolojik Danışmanlık verilecek”


Verilere bakıldığında futbolcular açısından her ne kadar tedirginlik ve/veya sakatlık ihtimali düşünüldüğünde oynamamak kaçınılmaz olduğu gibi bu veriler üyelerimizin kendi sağlığından ödün vererek Köstek değil Destek olacağının garantisi olmakla birlikte şahsi ve/veya özel sebepler dolayısı ile oynamayacaklara ve/veya katılamayacaklara o ve/veya şu sebeple sitem edenlerin karşısında olacağımızı bildiririz.


Ülkemizde tespit edilen vakıa olmayabilir ancak her bireyin olduğu gibi üye futbolcularımızın da ülkenin en üst makamlarının “ülke de Covid-19 yoktur ” açıklaması yapılmadan bu tedirginliği kendisi ve/veya ailesi ve/veya özel sebepler vesilesi ile yaşaması doğal olduğu gibi yaptığımız anketteki veriler sonucu bu yönde davranış olabildiği unutulmamalıdır.


Bu bağlamda antrenmanların nasıl başlayacağına karar verme bizim işimiz olmadığı gibi derneğimize üye olup Psikolojik Danışmanlık alacaklara ücret almaksızın destek kararını almış bulunmaktayız.


Bu destekten yararlanacak Futbolcuların Hipokrat yemini ve/veya etik kuralları çerçevesinde talep eden ile Doktor ve/veya Danışılan arasında kalacağından şüphesi olmasın.


Bu maksatla derneğimize üye olan ve bu gereksinimden isteyen üyelerimiz Psikolojik Danışman Cemile Coşkun Bilin’e başvuruda bulunabilirler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75