banner6

“Futbolda eğitim çok önemli”

banner37

Eski KKTC Milli Takımlar Teknik Direktörü Mustafa Borataş, ülke futbolumuzun altyapı çalışmaları ile saptamalarda bulundu.

“Futbolda eğitim çok önemli”
banner151 banner143

Ahmet ÖZYAŞAR


Altyapılar ülke futbolunun ve kulüplerimizin olmazsa olmazlarıdır. Ekonomik gücümüz ne olursa olsun mutlaka altyapılara önem vermek zorundayız. Altyapılarda yetişen sporcular kulüplerimizin ekonomik buhrandan çıkmasının en öneli yolu olarak ortada duruyor. Eski milli takımlar Teknik Direktörü Mustafa Borataş ile ülke futbolumuzun altyapı geleceği hakkında konuştuk.

“Spor hayatın temeli”


Teknik Direktör Mustafa Borataş, sporun hayatın temeli olduğunu belirterek, binlerce yıllardır spor denen olgunun insan hayatının temelini oluşturduğunu söyledi. Ünlü Yunan filozofu Plato’nun döneminden itibaren başta köleleri eğitmek için beden sağlığı anlamında spor yapıldığını belirten Borataş, özellikle sportif eğitim alan bireylerde öğrenimin daha hızlı ve kolay olabileceğini belirtti.

“Futbol ruhumuzda var”


Mustafa Borataş, ülkemizde futbolun 100 yıla yakındır olduğunu belirterek, 1900’lü yılların başında futbolun köylerimizde veya kasabalarımızda sosyal etkinlik anlamında yapıldığını, futbol sayesinde köy içerisinde birlik beraberliğin arttığını, milli mücadele yıllarında ise futbolun toplumsal birlik adına yapıldığını ve toplum içerisinde bir dayanışma ruhu yarattığının altını çizdi.

“Tesisler çok önemlidir”


Borataş bir ülkede futbolun gelişmesinin temel noktasının gelişmiş tesis altyapısı olduğunu vurguladı. Buna en güzel örneğin son yıllarda futbolda ciddi bir ivme kazanan İzlanda olabileceğini belirten Mustafa Borataş, KKTC kadar nüfusu olmalarına ve yılın büyük bir bölümünün soğuk iklimde geçmesine rağmen doğru bir planlama ile tesis yatırımı yapıp sporcu altyapılarını geliştirdiklerini söyledi. Bizim gibi iklim olarak sıkıntı yaşamayan ülkelerde futbol oynamanın daha kolay olacağının altını çizen Borataş, bunu iyi tesislerle desteklemek gerektiğini belirtti.

“Futbol kültürümüz değişti”


Geçmişte ülke futbolunun daha çok keyif alınmaya çalışılan bir anlayış içerisinde olduğunu, futbol oynayanların köylerde oynanan 7’li turnuvalardan veya kendi bölgelerinde lisanlı futbol oynamaktan keyif aldıklarını, fakat günümüzde futbolumuza artık akademilerin girdiğini, başta aileler olmak üzere futbol eğitimine ve futboldan gelecek olan kazanımlara daha ciddi baktıklarını belirterek, bu nedenle futbol kültürümüzün değiştiğini söyledi.

“Aileler ilk adım”


Borataş, son yıllarda ailelerin futbol altyapı eğitimine çok büyük önem verdiklerini ve çocuklarını çeşitli akademilere futbol eğitimi almak için kayıt ettirdiklerini belirtti. Bu durumun futbol eğitimi adına sevindirici olduğunu fakat ailelerin gerek çocuklarının bulundukları akademiler gerekse akademide ki antrenörleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını ve doğru eğitimin peşinde olmaları gerektiğini vurguladı.

“Kulüpler altyapıları iyi kullanmalı”


Mustafa Borataş, futbolun dünyada ciddi bir ekonomik sektör olduğunu, ülkemiz futbolunun da bu sektörden nasip almaya çalıştığını yani futbolumuz içerisinde paraların çok büyük şekilde girdiğini söyleyerek, kulüplerin ekonomik darboğaz yaşamamak adına altyapılarını iyi kullanmalarını gerektiğini, ayrıca akademilerde ki çocukların birer para getiren müşteri olarak değil de, ileride başarılı olacak birer futbolcu olarak görülmeleri gerektiğinin altını çizdi.

“Çocuklar eğlenerek oynamalı”


Futbolun her şeyden önce bir eğlence olduğunu zaten FIFA’nında buna çok önem verdiğini söyleyerek, gerek eğitimi veren antrenörlerin gerek çocuklarına eğitimi talep eden ailelerin bu doğrultuda hareket etmesi gerektiklerini vurguladı. Eğitimin içerisinde kazanma hırsı ve bireysel kazanımlar girdiği anda başta çocuk olmak üzere futbol içerisinde ki birçok paydaşın kaybetmeye daha yakın olduğunu belirtti.

“Sayıya değil kaliteye önem vermeliyiz”


Mustafa Borataş eğitimde sayının değil kalitenin çok önemli olduğunu vurgulayarak bunun oluşması için toplumsal kültürün aynı olması gerektiğini vurguladı. Herkesin spor yapma hakkı olduğunu fakat herkesin profesyonel lisans çıkarmasının gerekli olmadığını söyleyen Borataş, önemli olanın burada yetenekli futbolcuların ortaya çıkmasını sağlamak olduğunu belirtti.

“Materyalist toplum yetişmemeli”


Futbolda akademik olarak eğitimin en önemli nokta olması gerektiğini belirten Mustafa Borataş, çocukların futbol basamakları tek tek çıkması gerektiğini, özellikle altyapılarda paralı transferlerin olmaması gerektiğini, çocuğun futbolu sürekli oynayarak sevmesi gerektiğini ve materyalist bir toplum yetiştirmememiz gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104