Futbolda gündem “Askı”

banner37

​​​​​​​Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun kararı doğrultusunda Futbol Federasyonu’nun 1 Ekim tarihine kadar iki hafta kalan BTM 2.Lig dışında futbol organizasyonlarını durdurmasının ardından liglerin bu sezon askıya alınması tartışması gündemdeki yerini koruyor

Futbolda gündem “Askı”
banner99

Ogün Genç KAÇMAZ

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, sağlık sisteminin içinde bulunduğu durumu dikkate alarak hareket ettiklerini, önceliklerinin toplum sağlığı olduğunu, yerel bulaşmanın artışı nedeniyle radikal kararlar alabileceklerini açıklamıştı. Kış aylarının yaklaşması, ülkemize dış ülkelerden girişlerin beklenmesi nedeniyle ciddi riskin devam edebileceğini, sağlık sisteminin durumunu da dikkate aldıklarını vurgulayan Sertoğlu, kulüp başkanlarıyla 1 Ekim öncesi bir araya gelerek liglerin bir yıl askıya alınmasını masaya yatıracaklarını açıkladı.


Kulüpler tedirgin

Sezon öncesi hazırlıklarını sürdürüp transferlerine devam eden kulüpler verilen üç haftalık aranın ardından gelecek sezona yönelik çıkacak karar konusunda görüşler ortaya koymaya başladı. Bazı kulüp başkanları öncelikle sağlık konusundaki sıkıntılar, yerel temaslı sayısının artışı, test olanaklarının sınırlı olması, hastanelerdeki yetersizlik nedeniyle liglerin bir yıl askıya alınması görüşünü seslendirmeye başladı. Ekonomik olarak da giderek daralan gelirler konusunda yaşanılan sıkıntılar ve devlet katkısının son dilimi olan 2 milyon beş yüz bin TL’lik meblağın ödenmemiş olması, gelecek sezon bu katkının verilmesi noktasındaki belirsizlik de futbol liglerinin askıya alınmasını savunan başkanların gerekçeleri arasında. Gerek sağlık gerekse ekonomik anlamda sorunların çözümünün kısa vadede gerçekleşemeyeceğine kanaat getirilirse kulüp başkanları futbolun bir yıl durması kararı üretecek. Bazı kulüp başkanları ise sürecin takip edilerek geç de olsa futbolun tedbirlerle başlayabileceğini, liglerin askıya alınması durumunda hem sportif hem mental ciddi kayıpların yaşanacağını savunuyor.

banner134
 

Mayıs ayından farklı veriler

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz sezon liglerin bitmesine 8 hafta kala futbolun 11 Mart’ta durmasından farklı bir ortam geliştiğine dikkat çeken KTFF yetkilileri, karantina sonrası açılım olduğu dönem yaklaşık iki aylık sıfır vaka nedeniyle futbol liglerinin Haziran ayında başlatılmasına karar verildiğini ve 8 haftanın tamamlandığını vurgulayarak şu an yerel bulaşmanın yaygınlığı noktasında riskin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Bazı teknik adamlar ise futbolun bir sezon durdurulmasının büyük kayıplar yaşatacağını belirterek birçok ülkede de Güneyde de önlemler alınarak futbolun başlatıldığı görüşünü ortaya koyuyor.

 

Mali kurulda “Askıya alma” da görüşülecek

Futbol Federasyonu gelişmeleri yakından takip ederken hafta içinde görüşmeler gerçekleştirecek. Yarın Tabipler Birliği ile bir araya gelinerek salgının seyri, futbolun geleceği konusunda görüş alışverişinde bulunulacak. 16 Eylül Çarşamba günü ise KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ve yöneticiler, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile görüşme yapacak. Bu iki toplantıdan sonra ülkemizdeki vakaların seyrinin de gözetilmesi sonrası değerlendirmeler yapılacak. Mali Genel Kurulu’nu 25 Eylül’de yapmayı planlayan KTFF, liglerin devam edip etmeyeceği ile ilgili genel kurula gündem maddesi ekleyerek karar çıkarmayı planlıyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75