Futbolumuzdan Malek geçti

banner37

Ülkemizin son yıllardaki en başarılı hakemlerinden olan ve 25 yıldır aralıksız hakem olarak futbola katkı koyan Mehmet Malek, son kez Doğan Türk Birliği ile Mağusa Türk Gücü arasında oynanan Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Kupası'nda düdük çaldı

Futbolumuzdan Malek geçti
banner90
banner99

Sılay TAŞKAN

Mücadelenin ilk 10 dakikasında yardımcı hakemlik görevlerini oğulları Cemre Malek ve Arif Malek yaparak futbolcuların omzunda sahayı terk etti.


Malek, uzun süren hakemlik serüveni sonrasında KIBRIS'ın sorularını yanıtladı.

 

Hakemliğe nasıl başladınız?


Öğretmen Akademisi’nde 1987-88 yıllarında öğrenciyiz. Rahmetlik Atilla Topaloğlu, İzzi Türkel, Yıltan Muslu okulda hakemlik kursu açtılar fakat ben futbol oynadığım için pek fazla ilgi duymuyordum. Daha sonra arkadaşlarla katılalım ve kuralları daha iyi öğrenelim derken diplomayı aldık. Daha sonra eşimle beraber futbolun hayatımızdan çok zaman almasından dolayı şikayeti üzerine 1993 yılında futbol oynadığım takımda Gaziköy’de hakemliğe başladım ve aralıksız bugüne kadar hakemlik yaptım.

 

Kıbrıs’taki hakemlerin Türkiye'de görev almaları için ne yapmaları gerekiyor?


Dernek başkanlığı yaptığım dönemde güzel ilişkilerimiz olmuştu. Türkiye’deki gerek Merkez Hakem Kurulu ile gerek Hakemler Derneği ile o dönem hakemlerimizin Türkiye'de görev almaları yönünde istemde bulunduk. Onlardan gelen cevap ise bu isteğimizin belirli bir düzeyde, belirli bir eğitimden geçerek alt liglerde olabileceğinin söz konusu olduğunu dile getirdiler.

 

İçinizde uhde olan ne var?


Zaman zaman göremediğimiz pozisyonlar olmuştur. Daha sonra televizyonda izlediğimizde gerek kırmızı kart olsun, gerek penaltı olsun bunlar can alıcı pozisyonlardır ve bunları fark edemediğimiz zamanlar oldu. Ama en önemlisi bu kadar çalışmalarımız olmasına rağmen dışarıya açılamamamız ve Avrupa maçlarını da izlediğimizde bizden daha geri seviyede olan hakemleri de gördüğümüzde bu bizim için uhdedir.

banner134
 

Unutamadığınız maçlar?


“Birkaç tane özellikle stresli dönem yaşadım. Mağusa’da Dumlupınar-Lefke maçı bir pozisyonda Lefke’li oyuncuya Mehmet Menekşeli faul yapar bu da sarı kart demekti. Fakat Menekşeli efendi bir kişiliğe sahip hemen gider oyuncunun yanına “Gardaş bişeyin var?” der ve hemen elinden tutup kaldırır. O an gelişen hareketlerden biz de orda sıkıntı yaşanmamasından sarı kart göstermedik ve tabii ki bu olay oldu karşı taraftar için.


Bunun yanında mayıs ayı içinde Yenicami-Kaymaklı finali Girne’de 120 dakika penaltılara kalan bir maç ve 120 dakika boyunca yağmur yağdı. Asla unutamadığım maçlar arasına girdi. Bir maç da Lefke-Çetinkaya maçı. Lefke’nin bir atağında uzun bir top atıldı ve ben topun gideceği tarafa yöneldim. Aziz Sakallı o da aynı anda o tarafa yönelir ve çarpıştık. Çarpışmanın ardından bacağımın kötü olduğunu hissettim ve dizimdeki iç bağlar koptu, menisküs oluştu. Bunun üzerine yaklaşık 20 gün sahalarda görev alamadım.

 

Maç öncesi neler yapıyordunuz?


Genellikle salı ilk antrenmanımızı yapıyoruz. Bu 3 günle 4 gün arasında değişiyordu. Maçın atmosferine göre de sadece antrenmanı yaparken fiziksel bir kazanım elde etme adına değil, o kafadaki deşarjın olması için de antrenman ve ter atmak çok önemliydi. Maçtan birkaç gün öncesine kadar misafirliğe gitmeleri azaltırdık. Bu işe gönül veren herkes gerek kendi, gerekse de ailesi bir çok şeyden fedakârlık verir. Çünkü haftanın 3-4 günü antrenmanların oluyor. Hafta sonları maçlara zaman ayırıyorsun. Beslenme olarak dikkat etmeliyiz ve beni etkilemeyen haşlanmış patates et veya tavuk yedim yıllarca. Bir insana deseniz her hafta bunu yiyeceksin belki usanır ama ben usanmadan yaptım bunu.

 

Yeni yetişen hakemlere vermek istediğiniz mesaj?


Sahaya çıktığınızda bir takımsınız. Fakat gerek çalışmalarda gerek güncel hayatta bir hakemin sorumluluk duygusu içinde olması gerekir. Sahada hakemim, dışarıda farklı bir hareket sağlarsa bu hayatınıza ve hakemliğinize olumsuz yansır. Bir diğeri nereye gelirlerse gelsinler mutlaka alacakları ve görecekleri yeni olaylar yaşayabilirler yani “ben tamamım” dediğin anda sen hiç bir şey olmamışsındır ve geri geri gidiyorsundur. Bireysel çalışmalar çok önemlidir bunlara ve kuralları da takip ederek daha iyi yerlere gelirler.

 

MHK veya Federasyon’da bundan sonra bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?


Tabii ki insan bu camiadan kopmak istemez. Sadece hakem olarak değil, diğer ortamlardan da. Gerek gözlemci, gerek Merkez Hakem Kurulu'nda veya bu tür kurullarda hizmet açısından yer almak önemlidir. İnsanın kendi birikimlerini gelecek nesle aktarması önemlidir. Uygun şartlar oluştuğu takdirde kesinlikle buralarda görev yapmayı istiyorum. Dernek başkanlığı yönünden üzerime gelindi, tekrardan olmam için fakat 4 yıl boyunca başkanlık bunun yanında 7-8 yıl dernek yönetim kurullarında görev aldım ve halen daha bir şey istendiği zaman verebileceğim bilgi ve öneriyi yapıyorum. Benim en önemli beklentim hakemlik camiası bir sistem içinde daha işlevsel hale gelmesi, yani hakemler maç almadığı zaman bununla ilgili bilgiler sonuçlar hakemlere aktarılmalıdır. Maçı almadığı zaman bir hakem veya maça gitmediği zaman bunun sebebini bilmelidir yani başarısızdır veya başarılıdır demek bu yeterli bir tatmin değildir. Hakemin tatmin olması o işe devam etmesini sağlar. Zaman zaman basında görev alma gibi durumum olur mu diye söylentiler oldu tabii ki ben öncelikle kendi camiam içerisinde görev alma taraftarıyım, basın olayı daha sonra düşünülecek bir durumdur.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75