Futbolun patronları

banner37

banner87
Futbolun patronları
banner90
banner8

Ahmet OGAN

   29 Ekim 1955 tarihinde kurulan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, en eski spor federasyonu olarak 65 yıldır faaliyetlerini kesintisiz sürdürmeye devam ediyor. Kıbrıs Türk futbolunun hayat bulduğu 1955 yılından bugüne kadar geçen süreçte Futbol Federasyonu başkanı olarak 7 isim görev yaptı. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 1955’te kuruluşu ile birlikte Ahmed Sami Topcan ilk başkan olurken, son başkan 10 Kasım 2010 tarihinde göreve getirilen Hasan Sertoğlu, halen görevine devam ediyor. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarihinde görev yapan kurucu başkan Ahmed Sami Topcan, ikinci başkan Necdet Ünel, üçüncü başkan Özer Esenyel, dördüncü başkan Nevvar Nolan, beşinci başkan Ömer Adal, altıncı başkan Niyazi Okutan, yedinci ve son başkan Hasan Sertoğlu olmak üzere 7 başkanın görev yapmış oldukları süreçleri mercek altına aldık.   

Ahmed Sami Topcan dönemleri

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu kurucu başkanı Ahmed Sami Topcan, Kıbrıs futbolunu hayata geçiren, ayakta kalabilmesi için çok büyük bir mücadele içerisine girerek önemli hizmetleri olan isimlerin başında geliyor. İki farklı dönemde Futbol Federasyonu başkanlığında bulunan Ahmed Sami Topcan, ilk başkanlık döneminde 5 yıl kesintisiz görev yaptıktan sonra görevinden ayrılmasının ardından 3 yıl aradan sonra ikinci kez göreve gelerek 24 yıl kesintisiz toplamda 29 yıl başkanlık görevinde bulundu. Kurucu başkan Ahmed Sami Topcan, görev süresi boyunca FIFA üyeliği için her sezon resmi başvurularla girişimlerde bulundu.

İlk Başkanlık Dönemi (30 Ekim 1955 - 7 Aralık 1960)

   30 Ekim 1955’te Futbol Federasyonu başkanı olarak göreve başlayan Ahmed Sami Topcan, aralıksız olarak 5 yıl görevde kaldı. Ahmed Sami Topcan yönetimi görevde olduğu süreç içerisinde 1955-1956 futbol sezonunda 1.lig 6 takımlı ve 2.lig bölgesel lig olarak başlatıldı. Futbol liglerini A takımlar düzeyinde oynatan Ahmed Sami Topcan yönetimi, Kıbrıs Federasyon Kupası’nı 10 Haziran 1956 yılında başlatmasının ardından 3 yıl aradan sonra 1957-1958 futbol sezonunda ilk kez 1.gençler ligini organize etti. Futbol liglerini kesintisiz olarak düzenleyen Ahmed Sami Topcan yönetimi, 7 Aralık 1960 yılında görevden ayrıldı.

2. Ahmed Sami Topcan Dönemi (22 Mayıs 1963 - 6 Haziran 1987)

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ilk başkanı Ahmed Sami Topcan, 22 Mayıs 1963 yılında Necdet Ünel’in sezonun sonuna doğru istifa etmesinin ardından ikinci kez Futbol Federasyonu başkanlığına seçildi. Topcan yönetimi, futbolumuzu daha iyi yerlere getirebilmek için çok yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdü. 1955-1956 futbol sezonunda başlayan ligler kesintisiz 6 sezon oynatıldıktan sonra 1963-1964 sezonu adamızdaki olaylardan dolayı tamamlanamadı. Topcan yönetimi döneminde 21 Aralık 1963 olayları nedeniyle futbol liglerine 5 sezon (1964-1965-1966-1967-1968) ara verilmek zorunda kalınarak oynanamadı. Lige verilen 5 yıllık aranın ardından 1968-1969 futbol sezonunda Ahmed Sami Topcan yönetimi ligleri yeniden başlattı. 6 sezon düzenli bir şekilde oynatılan ligler bu kez 1974-1975 futbol sezonunda 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı nedeniyle liglere bir sezon zorunlu olarak yine ara verilerek oynanamadı.

Aralar sonrası göreve devam

   21 Aralık 1963 yılındaki olaylardan dolayı 5 sezon, 20 Temmuz 1974 yılındaki olaylardan dolayı ise 1 sezon liglere verilen aranın ardından 1975-1976 futbol sezonu Topcan yönetimi tarafından yeniden başlatıldı. Ahmed Sami Topcan, 1977-1978 sezonunda uluslararası kuruluşlara üye olmak için UEFA Kongresine katılarak temaslarda bulundu. 15 Kasım 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra Türkiye Milli Takımı ve kulüp takımları ile maç yapma isteğine FIFA’dan olumsuz yanıt geldi.

   Futbol liglerinde A takımlardan sonra 1.lig genç takımlar müsabakalarını da başlatan Ahmed Sami Topcan yönetimi, 31 yıl sonra 1986-1987 futbol sezonunda 2.lig genç takımlar müsabakalarını organize etti. Kıbrıs Türkü için geçilen zorlu süreçle birlikte 12 sezon kesintisiz olarak oynatılan liglerin ardından 1986-1987 futbol sezonu sonunda çok zor şartlarda uzun yıllar görev alarak ülke futbolunu çok iyi yerlere taşıyan ve önemli aşamalardan geçiren Ahmed Sami Topcan 13 yıl aralıksız olarak görev yaptığı başkanlık görevinden istifa ederek görevinden ayrıldı.      

Necdet Ünel (7 Aralık 1960-22 Mayıs 1963)

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığı görevine 7 Aralık 1960 tarihinde başlayan Necdet Ünel, 3 yıl görevde kaldı. Futbol Federasyon Başkanı Necdet Ünel yönetimi, görevde olduğu 3 yıllık süreç içerisinde futbol liglerini kesintisiz olarak düzenli bir şekilde oynatarak devamlılığı sağladı. Futbol Federasyonu’nda başkanlık yapan isimler arasında ikinci başkan olarak ismini yazdıran Necdet Ünel yönetimi, görev süreleri boyunca zor süreçten geçen ülke futbolunu daha iyi yerlere taşımak için çalışarak 22 Mayıs 1963’te sezonun sonuna doğru Futbol Federasyonu başkanlığından istifa ederek görevinden ayrıldı.  

1. Özer Esenyel Dönemi (6 Haziran 1987-10 Nisan 1990) 

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığı görevine 6 Haziran 1987 tarihinde başlayan Özer Esenyel, aralıksız olarak 3 yıl görev yaptıktan sonra 10 Nisan 1990 yılında görevinden ayrıldı. Özer Esenyel yönetimi, görevde olduğu 3 yıllık süreç içerisinde mevcut ligleri oynatarak devamlılığı sağlarken, 1987-1988 futbol sezonunda ilk kez Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) liglerini başlatan başkan oldu. Esenyel 3 yıl sonra 10 Nisan 1990’da Futbol Federasyon başkanlık görevinden ayrıldı.  

2. Özer Esenyel Dönemi (14 Haziran 1992-18 Haziran 1995)

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu üçüncü başkanı Özer Esenyel, 14 Haziran 1992’de Nevvar Nolan’ın istifa etmesinin ardından ikinci kez Futbol Federasyon başkanlığına seçildi. Esenyel yönetimi, Futbol Federasyonu’nda 3 yıl öncesinde yarım kalan projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürdü. Futbol Federasyonu’nda başkanlık yapan ismler arasında üçüncü başkan olarak ismini yazdıran Özer Esenyel yönetimi, görev süreleri boyunca ülke futbolunu iyi yerlere taşımaya çalışarak 18 Haziran 1995’te Futbol Federasyonu başkanlığından ikinci kez görev süresini tamamlayarak ayrıldı. Futbol Federasyon başkanı olarak iki aşamalı  toplamda 6 yıl boyunca görev yapan Özer Esenyel, Kıbrıs Türk futbol tarihindeki yerini aldı.

Nevvar Nolan  (10 Nisan 1990-14 Haziran 1992)

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığı görevine 10 Nisan 1990 tarihinde başlayan Nevvar Nolan, aralıksız olarak 2 yıl görevde kaldı. Futbol Federasyonu Başkanı Nevvar Nolan yönetimi görevde olduğu süreç içerisinde futbol liglerinde var olan sistemi devam ettirdi. Futbol Federasyonu’nda başkanlık yapan isimler arasında dördüncü başkan olarak ismini yazdıran Nevvar Nolan yönetimi, 14 Haziran 1992’de futbol sezonu sonunda  başkanlıktan istifa etti. Futbol Federasyonu başkanı olarak 2 yılla en kısa süreli görev yapan Nevvar Nolan, Kıbrıs Türk futboluna hizmetlerde bulundu.

1. Ömer Adal Dönemi (18 Haziran 1995-26 Haziran 2005)

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığı görevine 18 Haziran 1995 tarihinde başlayan Ömer Adal, aralıksız olarak 10 yıl görev yaptıktan sonra 26 Haziran 2005’te görevinden ayrıldı. Ömer Adal yönetimi, görevde olduğu 10 yıllık süreç içerisinde statülerde yapmış olduğu sık sık değişiklerle en çok değişime giden başkan olarak görülüyor. 18 Şubat 1998’de Ömer Adal ile asbaşkan Olgun Üstün, İsviçre’de FIFA ve Kıbrıs Futbol Federasyonu(KOP) yetkilileri ile görüştü. 2001-2002 futbol sezonunda ilk kez 3.lig gençler ligini başlatan ilk başkan olan Ömer Adal yönetimi, 3 ligde 42 takımlı oynanan futbol liglerinde yapmış olduğu statü değişikliği ile 2001-2002 futbol sezonunda ilk kez süper lig adı altında üst ligi düzenledi. 1.lig, 2.lig ve 3.lig 2 grup şeklinde 14 takımlı toplamda 70 takım ile en çok takımla oynatılan ligler olarak tarihe geçti.

Adal istifa etti

   Ömer Adal başkanlığındaki yönetim, Futbol Federasyonu başkanlığı görev süresinin dolmasına 2 yıl olmasına rağmen bazı kulüplerin güvensizlik önergesi hazırlayıp imza toplamaya başlaması üzerine 15 Haziran 2002’de istifa etti. 14 Temmuz 2002 tarihinde Futbol Federasyonu olağanüstü genel kurul toplantısında yeniden aday olan Ömer Adal, 4.kez başkan seçildi. Olağanüstü genel kurulda Futbol Federasyon başkanlığına yeniden seçilen  Ömer Adal yönetimi kaldığı yerden çalışmalara devam etti. 2002-2003 futbol sezonunda süper lig 12 takımlı, 1.lig, 2.lig, 3.lig 2 grup halinde 14 takımlı toplam 68 takımlı lige dönüştürüldü. Futbol liglerinde statü değişikliğine devam eden Adal yönetimi, bu kez 2003-2004 futbol sezonunda süper ligi 10 takımlı 3 devreli olarak ilk ve son kez oynattı. 2004-2005 futbol sezonunda 14 takımlı 3 lig olarak statü değişikliğine devam eden  Ömer Adal yönetimi, 10 yıl aradan sonra 26 Haziran 2005’te Futbol Federasyon başkanlık görev süresi dolarak görevinden ayrıldı. 

2. Ömer Adal Dönemi (21 Haziran 2008-10 Kasım 2010)

   Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu dördüncü başkanı Ömer Adal, 21 Haziran 2008 yılında Niyazi Okutan’ın görev süresinin dolmasının ardından ikinci kez Futbol Federasyonu başkanlığına seçildi. İkinci kez göreve getirilen Ömer Adal yönetimi, Futbol Federasyonu’nda 3 yıl önce yarım kalan projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürdü. Başkanlık yapan ismler arasında beşinci başkan olarak ismini yazdıran Ömer Adal yönetimi, Futbol Federasyonu kurucu başkanı Ahmed Sami Topcan adının yaşatılması için 2009-2010 futbol sezonundan itibaren 1.lig ve 2.gençler ligi şampiyonlarının karşılaştığı Ahmed Sami Topcan Kupasını, aynı sezonda U14 yıldızlar ligini başlatan başkan oldu. Adal, 10 Kasım 2010’da Futbol Federasyonu başkanlığından ikinci kez istifa ederek ayrıldı. Futbol Federasyonu başkanı olarak iki aşamalı olarak toplamda 12 yıl boyunca görev yapan Ömer Adal, en çok başkanlık görevinde bulunan ikinci başkan oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75