Futbolun ‘U’ dönüşü

banner37

COVID-19 nedeni ile oynanması her dönem sağlık riski taşıyan futbolun ülkemizde devamı konusunda belirleyici unsur maddiyat olunca, işler de terse döndü

Futbolun ‘U’ dönüşü
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

Kulüplerin yaklaşımına paralel olarak Futbol Federasyonu’nun ligleri askıya alma düşüncesi, büyük bir çelişkiyi de gün yüzüne çıkardı. Mart ayında ülkede ilk kez görülen ve tüm hayatı durduran COVID-19’a rağmen o dönem KTFF ve kulüpler futbolun devamını istemiş, teknik adam ve futbolcular ise sağlık riski ve sıcak havaları ortaya koyarak karşı çıkmıştı.


Yeni sezon için sahaya inen ve transferlere imza atan kulüpler ilk dalganın aksine kısa süre içerisinde futbolun devam etmemesi eğilimine girdi. Sıcak havalar ve zaman yetersizliği nedeni ile ilk COVID-19 vaka döneminde futbol oynanmasını istemeyen çoğu teknik adam ve futbolcu varken, şimdilerde futbolun devamını isteyen kesimin bu camialar olması ikinci bir çelişkiyi ortaya çıkardı.

Hayat durmuş, futbol devam etmişti


Mart ayında futbolun devamı yönünde karar alındığında ülkede halen vakalar mevcuttu, zaman içerisinde 0 vakaya ulaşılması ile KTFF ve kulüpler rahat bir nefes alarak maçları tamamlamıştı. O dönem içerisinde işyerleri kapatılmış, toplu faaliyetler yasaklanmış, ülkede adeta hayat durmuştu.


Yerel vakaların artışına rağmen hayatın devam ettiği, işyerlerinin faaliyetlerini sürdürdüğü günümüzde ise kulüplerin oynamama isteğinin altındaki ekonomik gerekçeler dikkate değer gerçekleri barındırıyor.

Kulüpler ‘mali kabus’ görmek istemiyor


banner134
Liglerin oynatılması durumunda bilet gelirlerinde ciddi düşüş yaşanması kesin görülürken, maçların seyircisiz oynanma durumu da söz konusu olabilecek.


Pandemi nedeni ile sponsorluk katkısında bulunan çoğu şirketin harcamalarını kısması nedeni ile kulüplerin bu alanlardan gelir sağlayamayacağı, sağlasa da bunun düşük rakamlarda seyredeceği belirtiliyor.


Buna ek olarak devlet katkısının yeni sezonda verilip verilmeyeceği belirsizken, verilmesi halinde geçmiş yıla göre 4’te 1 oranına ancak ulaşılacağı tahmin ediliyor.


Teknik adam ve futbolcuların peşinat, maaş, prim gibi alacakları hesap edildiğinde kulüpler mevcut ekonomik şartlarda sezonu yükümlülüklerini tam olarak yerine getiremeyeceği düşüncesi ağır basıyor.

Teknik adam ve futbolcular ‘1 yıllık ara’dan endişeli


Kulüplerin bu bakış açılarından farklı olarak teknik adamlar ve futbolcuların bir çoğu 1 yıllık aranın futbol için olumsuz birçok faktörü barındırdığına inanıyor. 1 yıl futbol oynamayacak bir kişinin performans olarak ciddi kayıplar yaşayacağı üzerinde duran bu kesimler, böylesi bir aranın ülke futboluna ciddi zarar vereceğine inanıyor. Mali yönden de hem teknik adamlar hem de futbolcular yaşayacakları kayıpları da göz önünde bulunduruyor. Standart bir teknik adamın 3-4 bin TL aylık geliri, standart bir futbolcunun ise aylık 2-3 bin TL geliri bulunuyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75