Garabli: Golf olarak hazırız

banner37

Dünya ve ülkemizi tehdit eden Koronavirüs tehlikesi nedeniyle tüm spor faaliyetleri dururken spor kamuoyundan yaşanan süreçle ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor

Garabli: Golf olarak hazırız
banner99

Levent TEZEL

Son dönemde ülkemizde gerek yabancı, gerekse de yerli birçok kişinin ilgi duyduğu branşlardan biri olan ve bu sayı gün geçtikçe artan golf sporunda Kuzey Kıbrıs Golf Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Garabli yaptığı değerlendirmede, golf camiası olarak bu güzide sporu icra etmeye ve daha geniş kitlelere yaymak için farklı faaliyetler yürütmeye hazır olduklarını ifade etti.

“Önlemler alınacak”


Golf sporunun fiziki şartları gereği çok geniş bir mesafede oynanan, kişilerin pek yan yana gelmediği, bu anlamda da sosyal mesafe sorunu olmayan bir spor dalı olduğunu dile getiren Dr. Garabli, ayrıca top ve kullanılan ekipmanlarla ilgili almış oldukları ve gereken mercilere iletmiş oldukları “Golfe dönüş için hazırlık” tedbirleriyle golf sporunun en güvenli şekilde yapılabileceğini de vurguladı. Mart ve nisan aylarında oynanması gereken mevcut turnuvalarının Koronavirüs tehlikesi nedeniyle iptal edildiğini belirten Başkan Dr. Hasan Garabli, Sağlık Kurulu’nun onayı ve Bakanlar Kurulunun izni ile birlikte önümüzdeki sezona kadar bireysel antrenmanlar ve çalışmalara kapılarının açık olacağını dile getirdi.

“Sosyal mesafe diye bir sıkıntımız yok”


banner134
Kuzey Kıbrıs Golf Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Garabli “Golf olarak biz hazırız. Golf çok geniş bir mesafede, kişilerin uzun aralıklarla oynadığı bir spor dalıdır. Burada 500 dönüm arazi ve 48 parkurdan söz ediyoruz. Her parkurun 3-4 futbol sahası büyüklüğünde olduğu, bir parkurdaki kişiler arası mesafenin 50 – 60 metre olduğu, gruplar arasındaysa 250 metre mesafenin olduğu bir spor dalını icra ediyoruz. Ayrıca golfe geri dönüş için hazırlık tedbirleriyle de hijyenle ilgili tedbirlerimizi belirleyip ilgili mercilere bildirdik. Mart ve nisan aylarındaki turnuvalarımızı salgın nedeniyle iptal etsek de Sağlık Kurulu’nun onayı ve Bakanlar Kurulu’nun izniyle faaliyetlerimize yeniden başlayacağız."

“Güvenli oyna güvende kal”


“Sosyal mesafe ile ilgili bir sorunumuzun olmadığını belirtmiştim. Buna bağlı olarak hijyen kuralları ile ilgili de golfe dönüş için hazırlık kriterlerimizi açılım için belirledik. Burada parolamız “Güvenli Oyna, Güvende Kal” oldu. Sağlık Kurulu ve hükümetimizin aldığı önlemlerle başarılı geçen izolasyon sonrası kademeli açılım süreci vakti geldi. Biz de Kuzey Kıbrıs Golf Federasyonu olarak golf sahasına gelecek üyelerimizin sağlıklarını koruma adına dünyadaki örneklerini de inceleyerek bazı kriterler belirledik. Bu kriterler sırası ile; Golf başlama saatleri için önceden rezervasyon yapılması,  günlük olarak sahada oynayan oyuncuların kaydının yapılması, grupların her 10 dakikada bir çıkmaları, golf sahasına gelecek olanların en az 15 dakika önce oyun yerinde olmaları, oyun bitince beklemeden alandan ayrılmaları, oyun öncesi ve oyun sonrası sosyal mesafenin korunması, her oyuncunun kendi ekipmanları ile oynaması, ki geçmişte yapılan ekipman kiralamadan vazgeçildiğini belirtmek istiyorum. Yine deliklere düşen topların ellenmeden delikten alınması için oralara yardımcı mekanizmaların takılması gibi sağlığı koruyucu tedbirler dizisi belirledik. Herkesin içi rahat olsun. Golf sporunda tüm tedbirler alınmıştır. Üyelerimiz ve rezervasyon yapan golf meraklıları gönül rahatlığıyla golf oynayabilirler".

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75