GAÜ’den yapıcı öneriler

banner37

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Rekabet koşullarının iyileştirilmesi ve gelişim liglerinin güçlendirilmesi konusunda hazırladığı öneri paketini Basketbol Federasyonu’na ulaştırdı

banner87
GAÜ’den yapıcı öneriler
banner90
banner8

Şükrü BURAĞAN

Basketbolun önemli kulüplerinden Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ülke basketbolunun gelişimi ve rekabet koşullarının artırılması için bir takım önerilerde bulunarak bunları Basketbol Federasyonu Yönetimi’ne sundu. GAÜ Spor Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan öneri listesi gelişim ligleri ve büyük erkekler ligi olarak 2 şekilde hazırlandı. Basketbolun geleceği adına önem taşıyan rapor GAÜ Basketbol Şube Sorumlusu Kenan Güvensoy tarafından Basketbol Federasyonu Başkanı Ahmet Sütcü’ye teslim edildi.

Gelişim liglerinde maç sayısı, antrenör kalitesi ve dış temas vurgusu

Öneri paketi içerisinde yer alan gelişim ligleri konusunda 6 ayrı madde belirlenirken bunlarla ilgili detaylar sunuldu.

*Müsabaka sayısı artırılmalıdır, bu nedenle salon sıkıntısı, okullardaki salonları kullanarak çözülebilir ve normal sezon maçları bu salonlarda yapılabilir.

*Federasyonun sosyal medya hesaplarında tıpkı büyükler liginde yapıldığı gibi maçların duyurusu, öne çıkan oyuncu görseli ile istatistik bilgilerinin paylaşılması ve ‘maçın adamı’ ‘haftanın oyuncusu’ gibi argümanların kullanılması sağlanıp motivasyon sağlanması.

*Sporcuların büyük motivasyon kaynağı olan dış temasların devam ettirilmesi, bu sayede profesyonel olabilecek yetenekteki sporcularımızın keşfedilebilmelerine imkan sağlanması.

*Antrenörlerin seminer ve kurs katılım durumlarının takip edilmesi, yaptırım uygulamaktan kaçınılmaması.

*Altyapı liglerinin erken başlatılması.

*Devlet okulundaki potansiyelin ortaya çıkması için malzeme desteğinin yanında federasyonun eğitim kurulunca ilgili okulların ‘istekli’ beden eğitimi öğretmenlerine seminer ve kurs desteğinin verilmesi.

Yabancı sayısı, kontenjan öğrenciler ve 18-22 yaş oyuncuların süre alması önerileri detaylandırıldı


Büyük Erkekler Ligi konusunda öneriler paylaşılırken “kulüplerin gelir kalemlerinin olmadığı bu yapı içerisinde amaç; minimum ekonomi ile maksimum rekabet ortamı yaratmak olmalıdır” ifadesi kullanıldı. Kulüplerin kadro yapılarındaki makas açıklığını kapatmanın yolları olarak da bir takım öneriler sıralandı.

*Yabancı Oyuncu konusunda pandemi sürecine bağlı olarak yaşanan ekonomik daralmayı ve esasen profesyonel bir yapıda olunmadığı da düşünülerek yabancı oyuncu sayısını minimum düzeye indirilmesi, hatta belirli bir süre sıfır yabancı uygulamasının gündeme gelmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

*Üniversite Öğrencisi Kontenjanı ile üniversitede en az 1 yıl kayıtlı olmak şartıyla ve yaş sınırını da belirleyerek köken fark etmeksizin 1 veya 2 kontenjan belirleyerek takımların ulaşabileceği oyuncu sayısının çoğaltılması önerisinde bulunuldu.

*18-22 yaş arasında en az 3 veya 4 sporcuyu kadroda bulundurma, en az birinin sürekli sahada olması ve bu oyuncuların asgari süre almaları gibi kadrolar arası dengeyi koruyacak alternatiflerin değerlendirilmesi gerektiğini de yapıcı öneriler arasında yer aldı.

*Öneriler arasında 18 yaşına gelen oyuncuların serbest transfer değil en az 2 asgari ücret transfer bedeli belirlenmesi kuralı olması gerekliliğine de işaret edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75